Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 14:55 Bu haber 902 kez okundu
 
Bafra’da 2. Uluslararası Tütün Çalıştayı Gerçekleştirildi
Uluslararası Tütün Üreticileri Birliği (ITGA) ve Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Birliği'nin işbirliğiyle Bafra Şevket Aşçı Turizm Fakültesi'nde '2. Uluslararası Tütün Çalıştayı düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
Bafra’da 2. Uluslararası Tütün Çalıştayı Gerçekleştirildi

BAFRA'DA 90 MAHALLEDEN 70'İNDE TÜTÜN ÜRETİMİ YAPILIYOR

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Bafra'da üretim raporlarına baktığımızda 22 bin ton tütün üretimine ulaşmış bulunuyoruz. Bafra ilçemiz Türkiye’de en fazla tütün üretimi gerçekleştiren ilçelerimizden birisidir.

 Bafra’da en kaliteli oryantal tütün yetişmektedir. Şu an Bafra`da 70 Mahalle’de tütün yapılmaktadır. Bafra’da tarım için gece gündüz mücadele eden değerli Valimize, Kaymakamımıza, milletvekillerimize ve başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Çalıştayımızın ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

TÜRK ORYANTAL TÜTÜNÜ HALA DÜNYA BİRİNCİSİ

 

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatif Birliği Başkanı Şeyhmus Solgun da, “Milli ve yerli varlığımız Türk oryantal tütünü hala dünya birincisidir. Türk tütününe sahip çıkmamız lazım. Bugüne kadar tütün üretimi için nasıl koşturduysak bugünden sonrada aynı şekilde koşturmaya devam edeceğiz. 48 ülkeye 53 bin ton tütünü 383 milyon dolara ihraç etmiş bir ülkeyiz.

 

 Ülkemizde yaklaşık 70 bin tütün üreticisi bulunmaktadır. Bu sayıyı korumalı ve çoğaltmalıyız. Sektör temsilcilerinin bir araya gelerek, istişare ve birlikte hareket etmesi bakımından daha fazla ihracat etmemiz, üreticimizin daha fazla para kazanması için bu tür çalıştayları önemsiyoruz. Aynı zamanda bu tür çalıştaylar Samsun ilimizin uluslararası arenada tanıtımına katkı sunacaktır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

 

Tütün üretimi ve tüketimi konusunda yaşanan zorluklar ve gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunmak üzere çalıştaya katıldığını belirten Dünya Tütün Üreticileri Birliği Başkanı Portekizli Antonio Abrunhosa, “Tütün üreticileri gelecekte nelerle karşılaşacaklarını bilmeleri gerekiyor. Sadece tütün yetiştirenler değil, tütün ürününe bağlı olarak geçimini sağlayan herkesin bilmesi gerekiyor. 

Portekiz’de benim ikamet ettiğim bölgede 9 bin ton tütün üretimi yapıyorduk. Bu küçük bölgede 2 bin kadar kişi bu işle ilgili olarak istihdam ediliyordu. Tütün üretiminin kısıtlanmasından sonra bu sayı 200 kişi oldu. Bu tütün üretiminin yasaklanmasıyla ortaya çıkabilecek sorunlara ilişkin çok güzel bir örnek teşkil ediyor.” şeklinde konuştu.


Samsun Valisi Osman Kaymak çalıştayda yaptığı konuşmasında şunları söyledi.  “Uluslararası Tütün Üreticileri Birliği ve Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği işbirliği ile düzenlenen “2. Uluslararası Tütün Çalıştayı” etkinliğine Bafra ilçemizde ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Samsun’da yaklaşık 150 yıldır tütün üretilmekte olup Türkiye’nin 3. Sigara fabrikası 1887 yılında Samsun’da kurulmuştur.

 2008 yılında Tekel tüm varlıkları ile özelleştirilerek British American Tobacco Firmasına devredilmiştir. Yaklaşık 520 dönümlük arazi üzerine kurulu Samsun Fabrikası da bu kapsamda devredilmiş olup firma 2010 yılı itibariyle tüm üretim faaliyetlerini Samsun Fabrikası’nda birleştirmeye karar vermiştir. Firmanın Samsun’da 41,3 milyon Avro’luk AB Projesi olan Samsun Lojistik Merkezi’nde depolama alanları mevcuttur.         

Dünyanın ve Türkiye'nin sayılı tütün üretim merkezlerinden biri olan Bafra Ovası'nda bu yıl itibariyle 3.700 sözleşmeli olan çiftçimiz ile tütün fidesi dikimine başlaması oldukça sevindiricidir. Bafra’daki 90 mahalleden 70’inde tütün üretiminin olması, yıllık üretim miktarının 3.000 tonun üzerinde olması; bu bölgenin ekonomisine ne kadar ciddi bir katkı verdiğinin göstergesidir. 

Bu çalıştayda şüphesiz tütün üretim aşamaları ve pazarlaması sorunları konuşulacaktır. O anlamda Türkiye’nin önemli sorunu olan tütün ithalatının azaltılması ve ihracatın artırılması konuları da gündeme gelecektir. Ümit ediyorum ki bu çalıştay tütün üretim ve pazarlama sorunlarının ciddi şekilde konuşulduğu ve raporlandığı bir çalıştay olacaktır. Bunu Samsun ve Bafra için çok önemsiyoruz. 

Tütüne karma olarak katılan Türk tütününün (şark tütünü) 10’dan 25’lere çıkarılması gerçekten tüm tütün üreticileri gibi Samsun için de büyük bir haber olmuştur. Ümit ederim Tarım Bakanlığımız bu kararı uygular ve gerçekten yıllardır Türkiye’de özellikle Samsun’da büyük bir geçim kaynağı olan tütün tekrar eskiden olduğu gibi insanlarımıza iş ve aş olamaya devam eder. Bu etkinlik vesilesiyle sizleri Bafra’da misafir etmekten mutluluk duyduğumu bir kez daha vurgularken, çalıştayın ilimiz, ilçemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.” 

Konuşmaların ardından Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatif Birliği Başkanı Şeyhmus Solgun, katılımları ve destekleri için Vali Osman Kaymak’a plaket takdim etti.  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bafra’da, 2., Uluslararası, Tütün, Çalıştayı, Gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı