Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 13:36 Bu haber 344 kez okundu
 
Bafra'da Çeltik Ekimi Festivali düzenlendi
Bafra'da Kaygusuz Mahallesinde, Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen ‘Geleneksel 5. Çeltik Ekimi Festivali düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
Bafra'da Çeltik Ekimi Festivali düzenlendi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan ‘Geleneksel 5. Çeltik Ekimi Festivali’nde ilk olarak Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Halk Oyunları ekibinin gösterisi yapıldı.

 

Ardından bir konuşma yapan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Bafra Ovası nüfus bazında şu an tarımda birinci sırada. 2018 yılında 127 bin dekar alanda kayıtlı çeltik ekimi yaptık. Şu anda 114 bin dekar alan kayıtlı. Kayıt yapıp da kuruma bildirmeyenler de var. 2019 yılı çeltik ekiminde çok verimli olacak. Bunun nedeni ise Bafra’da tarım artık bilinçli yapılıyor.” dedi.

 

 Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç yaptığı konuşmasında, “Şu gördüğünüz  topraklar, ne kadar verimli olduğunu gösteriyor. Küresel ısınmayla beraber suyun önemi ortaya çıkıyor. İki barajın arasına kurulu memleketimiz bizim topraklarımızın kıymetini daha da arttırıyor.” diye konuştu.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu gün beşincisi düzenlenen geleneksel çeltik ekimi festivalinde sizlerle beraberiz. Allah ürünlerinizi bereketli yapsın. Arkadaşlar hep söylüyoruz, Samsun tarım kenti. Samsun Çarşamba ve Bafra gibi iki büyük önemli tarım ovasına sahip. Türkiye’nin gıda deposu. Biz bundan övünüyoruz. Bu ovalarda katma değeri yüksek ürünler üretmemiz konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bafra ilçemiz, tarımı usulüne uygun yapan, tarıma hakkını veren, özellikle tarım arazilerini en iyi şekilde kullanan ilçelerimizin başında geliyor. Türkiye'deki üretimin yüzde 10’u Bafra’da yapılıyor ama Bafra pirincini piyasada göremiyoruz. Terme pirinci diyorsunuz, Tosya pirinci diyorsunuz. Fakat marka olarak Bafra pirinci göremiyorsunuz. 

 

Bafra Ovası’nın ilimizdeki tarım potansiyelini en iyi şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz. Çiftçilerimizin ürünlerinin katma değerini arttırmaya çalışıyoruz. Amacımız çiftçimize daha iyi hizmet etmek ve onların verimini artırmaktır. Geniş ovalarımızda daha çok üretim anlamında, daha çok katma değer anlamında bizim için yeni bir alan ve yeni bir sektör ortaya çıkıyor. Öncelikle bu kenevir konusu Vezirköprü merkezinde gelişecek ama bunun endüstrisi kurulması halinde de daha iyi olacaktır.” 

 

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Orhan Kırcalı, Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin suya girerek ilk çeltik tohumlarını ekti.

 

‘Geleneksel 5. Çeltik Ekimi Festivali’ne ayrıca, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, Bafra ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş ve üretici katıldı.

 

 
 
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bafra'da, Çeltik, Ekimi, Festivali, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı