Haber Detayı
13 Ekim 2016 - Perşembe 17:04 Bu haber 1968 kez okundu
 
Bafra’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’
Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan İhracata Yönelik Destek Programlarının tanıtımı amacıyla 81 ilde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmekte olup bu çerçevede, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda Odamızın ev sahipliğinde “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” programı gerçekleştirilmiştir.
- Haberi
Bafra’da  ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’

Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerine; Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Mustafa TOKUR, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail KULOĞLU, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Kenan KALAY, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Atasoy, Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim SÜZEN, Genel Sekreter Talip Şahin, Sanayi ve Dış Ticaret Sorumlusu Alişan DERECİ, TOBB Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Merve Ece ALGÜL, Ekonomin Bakanlığı İhracat Geliştirme Uzmanı Mustafa YILMAZ, Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Nurullah Asım AKBULUT, Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş Uzmanı Münevver KAPLAN AKAR,  Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş Uzmanı Azem KASAP ile Firma Temsilcileri katıldı.


Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Mustafa TOKUR yaptığı açılış konuşmasında; 
‘Bafra Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize yönelik periyodik zamanlarda gerçekleştirdiğimiz eğitim ve bilgilendirme seminerlerine devam etmekteyiz. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde Odamızın ev sahipliğinde tertip edilmiş olan Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerinde beraberiz. Amacımız üyelerimizin ve Bölgemizde ki Firmalarımızın daha iyi hizmet verirken güncel konular ile ilgili de bilgi sahibi yapmaktır. Yapmış oldukları işbirliği ile bu güzel Seminerin Odamızda gerçekleştirilmesini sağlayan başta Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve burada bize bilgiler aktaran uzmanlarımıza teşekkür ederim. ‘ dedi 

Açılış konuşmalarının ardından Ekonomi Bakanlığı İhracatı Geliştirme Uzmanı Mustafa YILMAZ İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları hakkında bilgiler aktardı.
‘İhracata Yönelik Devlet Desteklerinin amacı; Kalkınma Planları ve Yıllık Programlardaki toplumsal ve Ekonomik hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan ihracata yönelik faaliyetlerin, uluslararası kurallara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde desteklenmesidir. ‘ dedi.


İhracatı Geliştirme Uzmanı Mustafa YILMAZ; UR-GE Desteği, Pazara Araştırması ve Pazar Giriş Desteği, Sektörel Ticaret Heyeti Desteği, Marka ve Tanıtım Desteği, Tasarım Desteği, Yurtdışı Birim Desteği ve Yurt Dışı Fuar Desteği konularında bilgiler aktardı.
Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yarımcısı Nurullah ASIM AKBULUT Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları konularında bilgilendirmelerde bulundu. 
‘Pazara Girişi Engeli; tarifeler, tarife dışı tedbir ve diğer idari uygulamalardan kaynaklanan, uluslararası ticaretin normal seyrini etkileyen her türlü politika ve uygulamalardır.’ Dedi


Dış Ticaret Uzman Yarımcısı Nurullah ASIM AKBULUT ; Tarife ve Gümrük Engelleri, Menşe Kuralları ile ilgili Engeller, Hizmet Ticareti Engelleri, Fikri Mülkiyetin Haklarının Korunması ile ilgili Problemler, Yatırımlarla Bağlantılı Ticari Engeller, Standartlar, Test, Etiketleme veya Sertifikasyon Engelleri ve çözüm yolları konularında bilgiler aktardı.
Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. Uzmanı Münevver KAPLAN AKAR, Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları konularında bilgilendirmelerde bulundular.
İhracat Kredi Sigortası ‘İhracatçıların, ihracat bedeli alacaklarını ticari ve Politik risklere karşı teminat altına alan bir sigorta türüdür.’ Dedi.


Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. Uzmanı Münevver KAPLAN AKAR ; İhracat Kredi Sigortasının Fonksiyonları, İhracat Kredi Sigortasının türleri, Sigorta süreçleri konularında bilgiler aktardılar.
Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş Uzmanı Azem KASAP Türk Eximbank İhracatın Finansmanı konularında bilgilendirmelerde bulundular.


Türk Eximbank İhracatın Finansmanının amacını ihracatın geliştirilmesi, İhraç Ürünlerinin Çeşitlendirilmesi, İhracatımızda Pazar Payımızın Arttırılması, İhracatçılarımıza Rekabet Gücü Kazandırmak ve İhracatçılarımıza Güvence Sağlamak olarak açıkladı.
Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş Uzmanı Azem KASAP ; Kısa Vadeli Kredilerden Reeskont Kredisi, Sevk Sonrası Reeskont Kredisi, İhracata Hazırlık Kredisi, Sevk Öncesi İhracat Kredisi Orta ve Uzun Vadeli Kredilerden  İhracata Yönelik İşletme Sermayesi Kredisi, İhracata Yönelik Yatırım Kredisi, Marka Kredisi, Özellikli İhracat Kredisi ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Kapsamındaki Krediler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Seminer başlangıcında katılımcılara Ekonomi Bakanlığı ve TÜRK Eximbank tarafından hazırlanan kitapçıklar dağıtılmıştır. Programın sonunda katılımcılar Seminerde bilgilendirmeler yapan Uzmanlarımıza merak ettikleri konular hakkında sorular yöneltme fırsatı buldular. Katılımcılar Seminerin çok verimli geçtiğini ve bu tür etkinliklerin devam etmesi konusunda görüş bildirmişlerdir.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bafra’da, , ‘Dış, Ticaret, Bilgilendirme, Semineri’,
Yorumlar
Haber Yazılımı