Haber Detayı
21 Temmuz 2016 - Perşembe 13:21 Bu haber 2430 kez okundu
 
BAFRA'DA SORUN İŞSİZLİK,TARIM VE TURİZM...
Gazetemizin ilçelerimiz ile ilgili sorunları ve çözüm önerileri yazı dizimiz devam ediyor. Alaçam, Yakakent’ten sonra Bafra’nın Mülki ve Yerel yöneticileri ile siyasi parti başkanlarından Bafra’nın kamuoyunu ilgilendiren sorunları ve çözüm önerilerini istedik.
SİYASET Haberi
BAFRA'DA SORUN İŞSİZLİK,TARIM VE TURİZM...

Bafra Kaymakamı emekli olduğu için yerine kaymakam gelene kadar vekil olarak atanan Hacı İbrahim Türkoğlu, ilçeye yeni vekil olarak atandığından, herhangi bir açıklamada bulunamayacağını ifade etti.

Bafra Belediye Başkanı zihni Şahin’de, “işlerinin ve çalışmalarının yoğunluğu gerekçesiyle sorumuza daha sonraki bir zamanda yanıt vereceğini açtığımız telefonda bize ifade etti. Bafra kamuoyundan ve Karadeniz Hayat okurlarından bu gecikme nedeniyle özür diliyorum” dedi.

Bafra AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven:

Bafra’da sorunların başında  “işsizlik” geliyor

 “Bafra’da sorun olarak görülen hususların başında  “işsizlik” düşünülebilir. Bu aslında sadece Bafra’nın değil ülkemizin de bir gerçeği ama ilçemiz bu alanda önemli bir eşiği atlamak üzere. Medikal OSB’nin çed raporu onaylandı. Medikal sanayicilerinin çok yakın zamanda ilçemizde yapacağı yatırımlarla gençlerimize istihdam alanları açılacak, Bafra gençliği rızık kaygısıyla gurbet ellere savrulmayacak ve inşallah doğduğu yerde doyacaktır da.

EMNİYET PERSONELİ SAYISI YETERSİZ

 Son günlerde özellikle bonzai veya bu tür uyuşturucu madde kullanan gençlerin artışıyla ve karıştıkları olaylarla gündeme gelen emniyet personeli sayısının yetersizliği hususu var ki bu konuyla alakalı girişimlerimiz devam ediyor. İnşallah il başkanımızın ve milletvekillerimizin destekleriyle Bafra’mızın bu eksikliğini de gidereceğiz ve hemşerilerimiz daha güvenli bir şehirde yaşayacaklar” şeklinde konuştu.

Bafra CHP İlçe Başkanı Nihat Oktay:

“Bafra’da Tarım ölmek üzere… “

“Bafra’nın en önemli sorunlarının başında ülkemiz genelinde olduğu gibi işsizlik gelmektedir. Özellikle gençler arasında işsizlik oranı %20 leri bulmaktadır. Bafra da işsizlik sorunun çözülebilmesi için modern tarıma geçilmeli. Tarımsal ürünler sanayi ile entegre edilmelidir. Organize sanayi bölgesindeki tarımsal ürün işleme tesislerinin yatırımlarına hız verilmelidir” diye konuştu.

Ulaşım Büyük Sorun…

“Diğer bir sorun ulaşımdır. Bafra konum itibariyle Samsun’a göre sapa kalmaktadır. Bunun için Sinop’a kadar olan kısmı tamamlanan Hopa’dan İstanbul’a kadar olan Karadeniz sahil yolu  bir an önce bitirilip İstanbul’da üçüncü köprüye bağlanıp Avrupa’ya açılım sağlanmalı. Yine 140 mahallenin yollarının altyapı sorunları acilen tamamlanıp Havza-Kavak güzergahı ile İç Anadolu bölgesine ulaşımı sağlanmalıdır. Kızılırmak yakasının sağ ve sol yanında kalan mahalleler  köprülerle birbirine bağlanmalı. Bir tanesi bitme aşamasında olan köprülerin sayısı en az üçe çıkarılmalıdır” dedi.

 

Bafra turizm için biçilmiş kaftan.

“Yirmi milyonluk bir nüfusa yetecek tarımsal zenginliğe sahip olan Bafra Ovası asrın projesiyle denizle birleştirilmeli. Kızılırmak taranarak deniz araçlarının 20 km içeriye Bafra’ya girerek Bafra Ovasında yetiştirilen ürünler deniz yoluyla dünya piyasalarına taşınmalı ve böylece Kızılırmak kıyısında sayfiye yerleri açılarak turizm canlandırılmalıdır. Bafra Kuş cenneti modern projelerle dünya turizmine açılmalı denizle göller arasına modern tesisler yapılmalı. Yöre halkının bu projelere katılımcı olmasına kolaylık sağlanarak, ekonomiye paydaş olmaları sağlanmalıdır. İki barajı olan Bafra da mevcut barajlar çevresine modern tesisler yapılmalı, bu barajlarda balıkçılıkla beraber kış turizmi de geliştirilmelidir” şeklinde konuştu 

MHP Bafra İlçe Başkanı Abdurrahman Çamaş:

“ EMEKLİLER ŞEHRİ HALİNE GELDİK”

İşsizlik Bafra’da çok Büyük Bir Kara Delik…

“Bafra’mızın öncelikli problemi işsizliktir. İlçemizin 140 mahallesi ve 143.000 nüfusu bulunmaktadır. Bu nüfusun 50.000 ‘den fazlası genç nüfustur. Bu genç nüfusumuz işsizlik problemi yaşamaktadır. Her yıl işsizlerimize yeni işsiz gençlerimiz de eklenmektedir. Geçmişte Bafra’mız için çok önemli istihdam alanları olan Tekel, kereste fabrikası gibi kurumlar özelleştirilmiştir. Bunların yerine yeni istihdam alanları oluşmamıştır. Tütün önemli bir geçim kaynağıydı. Tarım politikalarıyla bu alanda da ilçemiz gerilemiştir. Kısacası Bafra’mız emekliler şehri olmuştur. Bafra’nın güçlü bir atılıma ve gelişmeye ihtiyacı bulunmaktadır” diye konuştu.

İlçemizin İhtiyaçları Saymakla Bitmez…

“İlçemizde polis sayımız yetersizdir. Asayiş olayları artmaktadır. Polis sayımızın yetersiz olması nedeniyle asayiş olayları ile Bonzai ve uyuşturucu ile mücadelede eksiklikler bulunmaktadır. Bonzai, uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması, asayiş olaylarının artması ailelerimizin güven ve huzuru ciddi bir problem haline gelmiştir. İlçemizi idare edenlere en kısa zamanda Bafra’da ki polis sayımızı artırmaları çağrısını yapmaktayız. Bafra’mızda uzun yıllardır söz verilen Kızılırmak sedde projesinin yapılması ilçemize nefes aldıracaktır. Bunun yapılması için Samsun Büyük şehir belediyesinin harekete geçmesini bu projenin Bafra’ya kazandırılmasını, atıl durumda bulunan eski bölge hastanesi binasının değerlendirilmesini istiyoruz.  Bafra’mız bir üniversiteyi hak etmektedir. Üniversite şehri olmalıyız. Bafra Kızılırmak üniversitesi mutlaka kurulmalı. Tarım şehri olarak Bafra Tarım Teknoparkına kavuşmalıdır. Medikal OSB ile ilgili çalışmaları ise destekliyor ve Bafra için önemli buluyoruz. İlçemizde yol ve trafik sorunu bulunmaktadır. Bu konuda çalışmaların artırılmasını bekliyoruz. Bafra’mızda yapılanlar vardır. Yapılması gerekenler vardır.  Yapılanları takdir ediyor, yapılması gerekenleri ise ortaya koyarak yapılmasını bekliyoruz. Bafra’mızın kaybedecek zamanı kalmamıştır. Bafra’mızda ki tüm problemlerin bilimin ışığında, bir planlama dahilinde en az bir daha 100 yıl gündeme gelmeyecek şekilde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Mehmet Rebii Özdemir

 

                                                                   

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BAFRA'DA, SORUN, İŞSİZLİK,TARIM, VE, TURİZM...,
Yorumlar
Haber Yazılımı