Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 16:28 Bu haber 747 kez okundu
 
Bafra Millet Bahçesi Projesi Onaylandı
Bafra Belediyesi Millet Bahçesi Projesi de Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Bafra Millet Bahçesi Projesi Onaylandı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ tarafından başlatılan daha çok yeşil anlayışı doğrultusunda, Kızılırmak sedde kıyısı boyunca 4 parselden oluşan toplam 310.000 m²  alan üzerine Millet Bahçesi yapılması hususundaki başvuru 24 Haziran’da yapılmıştı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 27.07.2020 tarihli yazısında; “Bafra İlçesinde yer alan, imar planında “park ve mesire alanı” olarak planlanan, bölgede Kaymakamlık Hizmet Binasının yer aldığı Resmi Kurum Alanı, Belediye Hizmet Alanı, Cami Alanı ve Kültürel Tesis Alanları ile Kızılırmak Nehri kıyısında bulunan yaklaşık 310.000 m²  yüzölçümü alanının Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi uygun değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

İlgili yazıda ayrıca İlçenin Çilhane ve Büyükcami Mahalleleri sınırlarında yer alan aktif alanın Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi, iş ve işlemlerin TOKİ Başkanlığı tarafından yürütülmesi, alana ilişkin gerekli görülen imar plan işlemlerinin Bafra Belediyesi’nce, alan içinde bulunan parsellerin proje amacı doğrultusunda gerekli tahsisin Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılması bilgileri yer aldı.

 

Bölgenin En Büyük Millet Bahçesi olacak

Yaklaşık 310.000 m²  alanda gerçekleştirilecek ve bölgenin en büyüklerinden biri olma özelliğini taşıyacak Millet Bahçesi alanının hemen yanında ihalesi yapılan ve inşaası devam eden Hükümet Konağı Binası ile yapılması planlanan Bafra Belediyesi Hizmet Binası gibi önemli projeler yer almakta. Proje alanı içerisinde 10 dönüm Otel Alanı, 10 dönüm Cami Alanı, 5 dönüm Eğitim Tesis Alanı gibi çeşitli kamusal alanlar bulunacak.

 

Bafra sosyal yaşantısında büyük bir katkı sağlayacak projenin Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından açıklamalarda bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç şunları söyledi:

 

“Kısa Sürede Onaylandı”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ tarafından başlatılan daha çok yeşil anlayışı doğrultusunda, Kızılırmak sedde kıyısı boyunca 4 parselden oluşan toplam 310.000 m²  alan üzerine Millet Bahçesi yapılması hususundaki 24 Haziran tarihinde yaptığımız başvurumuzun 27 Temmuz’da onaylanması bizleri ziyadesiyle mutlu etti.

 

Millet Bahçesi yapılması için yoğun çaba gösterdiğimiz alan Bafra’mızın en gözde en kıymetli alanlarından biridir. Bu proje ile Bafra’mızın sosyal alan ihtiyacının karşılanması planlıyoruz.Yürüyüş ve Bisiklet yollarıyla, sosyal ve spor alanlarıyla yeşilin her tonuna ev sahipliği yapacak millet bahçemizin, belli ilke ve standartlar doğrultusunda tasarlanması ve doğru planlanması şehrimizin kimliği açısından son derece önemli.

 

Millet Bahçemizin temel özelliklerini, planlama, projelendirme ve uygulamaya ilişkin tasarım kriterleri ve bahçe içerisinde yer alacak bütün fonksiyonlarından sonra, genci ve yaşlısıyla 7’den 70’e bütün vatandaşlarımız tabiatla buluşacak, keyifli ve huzurlu vakit geçeceği yer olacaktır."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bafra, Millet, Bahçesi, Projesi, Onaylandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı