Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 10:10 Bu haber 10125 kez okundu
 
Balık Çiftlikleri Yakakent'i Kirletiyor
Yakakent Kaymakamı Yusuf Gemici ve Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma sorularımıza cevap vermeyerek susmayı tercih ederken, siyasi parti ilçe başkanları Yakakent'in sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı .
YAŞAM Haberi
Balık Çiftlikleri Yakakent'i  Kirletiyor


Alaçam’dan sonra Yakakent’te de Kaymakamı, Belediye Başkanı ve siyasilerden ilçe, sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili olarak görüşlerini sorduk.

Kaymakam Yusuf Gemici ve Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma sorularımıza cevap vermedi. Ancak AK Parti, CHP ve MHP İlçe Başkanları Yakakent’i, sorunlarını, çözüm yollarını ve yapılan çalışmaları anlattılar. Üç ilçe başkanının da ortak görüşü balık yetiştirilen kafesler. 

Diğer sorunların başında turizm ile ilgili çalışma yapılmaması ve balık kafeslerinin yarattığı kirliliğin turizmi etkilemesi. Ana sorunların başında işsizlik geliyor. MHP İlçe Başkanı itfaiyenin Alaçam’a nakledilmesi ve içme suyu sorunundan söz etti. İlçeye gelen etlerin nerede kesildiği ve nereden geldiği konusunun da açıklanması gerektiği görüşünde MHP ilçe Başkanı 

 İşte Kaymakam ve Belediye Başkanı'nın İlçenin İdarecisi olarak susma hakkını kullandığı Yakakent'te  Üç Siyasi Parti  İlçe Başkanının açıklamaları:

AK Parti İlçe Başkanı Sefer Tek :

“Alt Yapı sorunumuz Çözülmek Üzere “

 “İlçemizde de her yerde olduğu gibi işsizlik önemli sorunlarımızdan . Gözle görülen en büyük sorunumuz alt yapı eksikliği idi. Bunun çözümü için bu yaz sezonunda Samsun Büyükşehir Belediyesi ile çalışmalara başladık.  En kısa sürede bu sorunumuz çözüme kavuşacaktır.

ÜST YAPI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Üst yapıyla da ilgili projelerimiz birer birer hayata geçiriliyor. Liman mevkiimizde parklar yapılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Mevcut tek otelimiz yeniden restorasyon yapılacak.  Ayrıca Liman mevkisinde düşündüğümüz yeni otel projemizde hayata geçirilmeyi bekliyor. 

BALIK KAFESLERİ DAHA AÇIĞA ÇEKİLMELİ

 Denizimizdeki balık yetiştirilen kafesler biraz daha açığa yerleştirilmeli. Çünkü kafesler patladıklarında balıklar çok yakın olan sahil tarafına pisliklerini bırakıyorlar, yosun oluşuyor.  Bu konuda da çözüm arayışlarımız devam etmektedir.
 Liman mahallemizde beton yol çalışmalarımızı bitirdik. Üst mahallerimizde de beton yol çalışmalarımız süratle devam etmektedir. Yakakent halkı bizimle güldü ve güldürmeye de devam edeceğiz.”  dedi.

Yakakent CHP İlçe Başkanı Selami Yaman:

“Yakakent Göz Göre Göre Yokediliyor !”

“Yakakent’imizin bize göre en önemli sorunu bize göre öncelikli olarak işsizliktir . İstihdam yaratan herhangi bir iş alanı yoktur. İkinci öncelikli sorunumuz ve kanayan yaramız turizmimiz.  Bu günkü AKP’li yönetim Turizmle kesinlikle  ilgilenmiyor. 

BALIK KAFESLERİNİN YARATTIĞI KİRLİLİK NEDENİYLE İNSANLAR DENİZE GİREMİYOR

Yakakent sahilimizin önü komple balık kafesleri ile dolu. İstanbul Üniversitesi  Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyelerine göre de sahilimizde kurulu olan balık kafeslerinin atıkları denizimiz için çok büyük sıkıntılar yaratacak. Balık kafeslerinin yarattığı kirlilik nedeniyle insanlar artık Yakakent’e gelmiyor. 
Önceleri temiz denizimiz ve doğamız nedeniyle ilçemiz turistik alanda hareketliydi. Şu anda ölü dönemlerdeyiz. Bu da esnafı ve ticareti olumsuz etkiledi. Para kazanamıyorlar.

YAKAKENT GÖZ GÖRE GÖRE YOKEDİLİYOR

Önceden yaz aylarında ikiye, hatta bazı günlerde de dörde katlanan nüfusumuz yerinde saymaya başladı. Kafeslerden gelen atıklar denizde hiç olmadığı kadar yosunlaşmaya neden oldu. Bu nedenle bırakın yerliyi, kendi ilçe halkımız bile denize girip serinlemekten imtina ediyorlar.
Sinop ve Gerze’de denize girilecek yerlerde kafes konulmasına izin verilmiyor. Ama Yakakent göz göre göre yok ediliyor. Buna da bizim yerel ve mülki yöneticilerimiz sessiz kalıyorlar. 

SAHİLE ARITMA TESİSİ YAPILMAMALI

Bir diğer sorunumuz da kanalizasyon çalışmaları ve arıtma tesislerinin de Kozköy Mahallesi altındaki sahile yapılması. Denizimizi bir kere daha yok edecek.  Bu çalışmaları yaparken hep kendi belirledikleri yere kurmaya çalışıyorlar. Muhalif olan bizlerden tek bir görüş almıyorlar. Halkımız öyle bir sindirilmiş ki kimse gıkını çıkartamıyor.

TURİZM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPILMALI

Sorunlara çözüm olarak şunu söyleyebilirim;  İşsizlik için gençlerimizin istihdam edilmesi yönünde Yakakent’in yapısına uygun olan Turizm ile ilgili olarak çalışmalar yapılmalı. Yakakent’e de OMÜ’ye bağlı olarak bacasız sanayi olarak düşündüğümüz bir yüksekokul veya fakülte kurulmalı.  Bunlar ve daha birçok köklü çalışmalarla işsizliğin önüne geçilebilir.

BALIK KAFESLERİ DAHA DA AÇIĞA ÇEKİLMELİ

 Balık kafesleri sorunu ise kafeslerin daha da açığa yapılarak çözülebileceğini düşünüyorum. Kanalizasyon atık ünitesinin de Yakakent’te yaşayan bizlerinde görüşlerini alarak Kozköy Mahallesi halkının da görüşlerini alarak en uygun yere bağlanması sağlanabilirdi” 


Yakakent MHP İlçe Başkanı Ferhat Kalukçu

“En Büyük Sorunumuz İçme Suyu” 
“Yıllardır Yakakent’in çözümlenemeyen en büyük sorunu içme suyu sorunudur. Her yağan yağmurda karda musluklardan su yerine çamur akmakta adeta. 1990 yılından bu yana devam etmekte su sorunumuz. Şimdi de büyükşehir yasasından ötürü top Büyükşehir Belediyesi’ne atılmaktadır. Ancak yine sorunun çözümü noktasında bir gelişme yok. 

DENİZ HER YIL MEYDANA YAKLAŞIYOR

İkinci sorunumuz sahil sorunumuz. Sahilimiz her yıl biraz daha meydana doğru gelmektedir. Sahili öldürdüler , Yakakent’te sahil için herkesin üzüntüsü had safhada. Eski Yakakent sahilimizi mumla arıyoruz.

YAKAKENT’TE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN HİÇ HAREKET YOK !

  Denizin içindeki kafeslerin daha da açığa kurulması bence de çok mantıklı olacaktır.   Yakakent’te sorunlar artarak devam ediyor ancak çözüm noktasında en ufak bir hareket yok. Örneğin mezbahanemiz yok. Yakakent halkına ulaştırılan etler nereden geliyor, kasaplarımıza nereden dağıtımı yapılıyor bilemiyoruz. Yakakent için çok önemli bir sorun bu. Tez zamanda bu sorunun üzerine gidilmesi gerekmektedir. 

YAKAKENT’TE İTFAİYE YOK

Yine Yakakent’imizin çok önemsediğimiz araç parkında itfaiyemiz yok. İtfaiye araçlarımız Büyükşehir Belediyesi tarafından en yakın ilçemiz Alaçam’a verildi. İlçemizde bir yangın çıksa itfaiye gelene kadar her yer yanıp tutuşacaktır.   Bu sorunlara kimse kulak tıkayamaz, çok elzem ihtiyaçlar bunlar. 
İtfaiyelerimiz Alaçam’a gittikten sonra 3-4 yangın oldu itfaiye Alaçam’dan buraya gelene kadar evler kül oldular. Gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla Yakakent halkı şu andaki yerel yönetimden ya da mülki yönetimden hoşnut olmadıklarını ifade ediyorlar. Günahları boyunlarına” 

Mehmet Rebii Özdemir

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Balık, Çiftlikleri, Yakakent'i, , Kirletiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı