Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 17:59 Bu haber 4186 kez okundu
 
Baro Başkanı Cenazedeki Saldırıya Tepki Gösterdi
Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Şehit Cenazesinde yapılan Saldırıya tepki gösterdi.
- Haberi
Baro Başkanı Cenazedeki Saldırıya Tepki Gösterdi

Kişisel Facebook hesabından saldırı ile ilgili olarak bir açıklama yapan Gürbüz, "Ana muhalefet partisi liderine, şehit cenazesinde gösterilen tepkiyi hiç hayra alamet görmüyorum." dedi.
Gürbüz şunları söyledi: " Şehit cenazeleri "birlik ve beraberliğimiz"in edebiyat olmaktan çıkarılıp fiiliyata geçirilebileceği nadide ortamlardır. Burada bile tüm farklılıklarımıza rağmen birlikte olunamayacak ise nerede birlik olacağız?!
Olayın gerçekleştiği yer bir cami avlusu. Yani Allah'ın evi. Kimin mekânından kimi kovuyorsunuz?! 
 Demokratik bir hukuk devletinin en önemli güvencelerinden biri kendini ifade edebilen bir muhalefetin varlığıdır. Teröre bulaşmamış, ayrıştıran ve bölen bir üslubu tercih etmeyen her fikir ve anlayış muhalif de olsa değerlidir.
 Bu tür eylemlere prim verilmesi sivil bazı unsurların militarist hal ve tavırlar sergilemesini özendirir ki yakın tarihte başka bir şehit cenazesinde de ana muhalefet partisi liderine yumurta atılmıştı. Sivil militarizm aslında toplumun kendi topuğuna kurşun sıkmasından başka bir şey değildir.
Öyleyse hükümet, bu ve benzer eylemler kendisine yapılmış gibi üzerine gitmeli, adli makamlar faillerle ilgili takibatları hızlı sonuçlandırmalı ve tabii ki sivil toplum, kimin kime yaptığına değil yapılana bakarak tepkisini ortaya koymalıdır.
Bari hiç olmazsa bu tür konuları politize olmadan sağduyuyla/basiretle çözümleyebilmeliyiz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Baro, Başkanı, Cenazedeki, Saldırıya, Tepki, Gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı