Haber Detayı
11 Ağustos 2016 - Perşembe 12:59 Bu haber 2372 kez okundu
 
BAŞARI ÖĞRENCİLERİNİN MAĞDURİYETİNİ KALDIRIN!
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz , kapatılan Başarı Üniversitesi öğrencileri ile ilgili olarak YÖK'ün aldığı son kararın adil olmadığını, öğrencilerin o dönemde yasal olan bir üniversiteye gittikleri için yaftalanmasını doğru bulmadıklarını söyledi.
EĞİTİM Haberi
BAŞARI ÖĞRENCİLERİNİN MAĞDURİYETİNİ KALDIRIN!

3 bine yakın Başarı Üniversitesi öğrencisi olduğunu belirten Akcagöz, " Bakanlar Kurulu tarafından Olağanüstü Hal ilân edilmesiyle birlikte alınan tedbirlerden biri de, FETÖ ile bağlantılı olduğu tespit edilen bir kısım vakıf Üniversitelerinin kapatılması yönündeydi. 

667 sayılı ve 23.07.2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname kapsamında alınan bu karar doğrultusunda bir çok üniversite gibi, Samsun'daki Canik Başarı Üniversitesi de kapatılmış ve Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne bağlanmıştır.   Akabinde, YÖK tarafından kapatılan bu Üniversite'de kayıtlı bulunan öğrencilerin, devlet üniversitelerine kaydırılacağı, şayet devlet üniversitesinde mevcut bölüm yok ise derhal kurulacağı ve öğrencilerin bu şekilde mağduriyet yaşamadan öğrenim hayatlarına devam edecekleri açıklanmıştı." dedi.

O ÜNİVERSİTEYİ AKP'Lİ BÜROKRATLAR AÇTI

 YÖK'ün, yeni bir karar alarak önceki kararını ortadan kaldırdığını ifade eden Akcagöz, "Buna göre, kapatılan bu üniversitelerin öğrencileri, sınava katıldığı yıl aldığı puan üzerinden üniversitelere yerleştirilecektir. Bu kararla birlikte,  kapatılan üniversitelere devam eden öğrenciler bir nevi cezalandırılmış olmaktadır. YÖK'ün almış olduğu karar, adil bir karar değildir. Samsun'da bu uygulamanın mağduru yaklaşık 3 bin öğrencidir. Bu nedenle, bu öğrencilerimizin durumu yeniden gözden geçirilmeli ve bu mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır. Üniversite öğrencilerini, o dönem itibariyle yasal olarak faaliyete geçen Üniversitelere devam ettiler diye yaftalamak doğru değildir. Herkesin malumudur ki bu üniversitelerin açılışı dahi, AKP'li bürokratlar tarafından yapılmıştır." diye konuştu. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BAŞARI, ÖĞRENCİLERİNİN, MAĞDURİYETİNİ, KALDIRIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı