Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 13:48 Bu haber 2344 kez okundu
 
Başbakan acil servislerden personelin sorunlarından bihaber
Samsun Tabip Odası Adına Bir Basın açıklaması yapan Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Erkan Başbakan'ın sözlerini üzüntü ve kaygı ile karşıladıklarını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Başbakan acil servislerden personelin sorunlarından bihaber

12 Temmuz 2016 tarihinde Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın grup toplantısında acil servislerle ilgili sarf ettiği sözlerin üzüntü ve kaygıyla karşılandığını belirten Erkan,"  Başbakan acil servislerdeki durumu anlatırken; “Artık vatandaşların acil servislere kız bakmaya gittiklerini..” belirtmiştir. Bu açıklama, Sayın Başbakan’ın acil servislerden ve orada hizmet veren sağlık personelinin yaşadığı sorunlardan bihaber olduğunu göstermektedir. 


Acil servisler hastanelerin en önemli üniteleri olmakla birlikte en çok istismar edilen yerlerdir. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına karşı şiddettin en fazla yaşandığı yerlerdir. Sağlık çalışanları acil servislerde 24 saat usulüne göre hiç bir güvenceleri olmaksızın özverili bir şekilde hizmet verirler. Buna karşın sağlık çalışanlarını uğradıkları bu saldırılardan koruyacak kolluk kuvvet dahi bulunmaz.  
 
Acil servis aynı zamanda sağlıkta sistemindeki sorunların en net yansımalarının olduğu yerlerdir. Şöyle ki, hem sağlık bakanlığının daha önceki açıklamalarından hem de yıllarıdır bu işin içinde olan doktorlar olarak bizler acil servislerin istismar edildiği yerler olduğunu biliyoruz. Devlet Hastanelerindeki uzun kuyruklar, birinci basamak dahil tüm sistemin paralı olması buna karşın acil servis hizmetlerinin parasız olması gibi nedenlerle acil servislere aşırı sayıda başvurular olmakta, bu da acillerdeki yoğunluğa neden olmaktadır. Bu yoğunluk acillerde yetersiz sayıda olmasına rağmen özveriyle hizmet verme gayretinde olan  hekim ve sağlık personeli  işin içinden çıkılmaz yıpratıcı bir hal alırken,  gerçekten acil hizmet alması gereken hastalar açısından da aksaklıkların doğmasına yol açmaktadır." dedi.

BAŞBAKAN ACİL SERVİSLERİN SORUNLARINI BİR KEZ DE ÇALIŞANLARDAN DİNLESİN

Sağlıkta akıl almaz boyuta ulaşan şiddet olaylarının en çok  112 ve acillerde yaşandığını ifade eden Erkan, " Fiziksel ve ruhsal yıpranma oranları en çok acil servislerde çalışanlarda görülmektedir. Sağlık iş kolunda yaşanan kazaların en yoğun yaşandığı alanlar acil servislerdir. Ağır iş yükü, nöbetler, yanlış kadro politikaları, döner sermaye ve performans uygulamaları.Acil tıp alanında asistan eğitiminde kabul edilemez eksiklikler. Biz acil servisler baktığımızda bunları görüyoruz. Ve hepsinin ötesinde, Başbakan, sarfettiği bu sözlerle kadın emek gücünün en yoğun olduğu iş kollarından biri olan sağlık iş kolunda, başta kadın sağlık çalışanlarını olmak üzere, acil servislerde görevli sağlık çalışanlarını cinsel nesne haline getirdiğini göremiyor  mu?

Sorunların çözüm makamının en tepesinde bulunan Sayın Başbakan’a sarf ettiği bu sözler acil talihsiz, iç acıtıcı ve acil servislerdeki sorunları daha da artıracak niteliktedir. Bu nedenle Sayın Başbakanın acillerde hizmet veren sağlık çalışanlarından derhal özür dileyerek hatasını  düzeltilmesi gerekmektedir . 
Her şeye rağmen tüm iyi niyetimizle  bu açıklamanın Sayın Başbakanın görevinde yeni olması ve konuya hakim olmamasını bağlamak istiyoruz. Ve tabiî ki acil servislerin sorunlarını bir kez de sağlık çalışanlarından dinlemesini talep ediyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Başbakan, acil, servislerden, personelin, sorunlarından, bihaber, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı