Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 17:26 Bu haber 908 kez okundu
 
Başınızın arkasından kaynaklanan ağrılar ve migren için oksipital sinir bloğu tedavisi
Atasam Atakum Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Bülent YALMAN, ) başın arkasından kaynaklanan ağrıların, oksipital sinir bloğu (GON Blokajı ) ile tedavi edilebildiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Başınızın arkasından kaynaklanan ağrılar ve migren için oksipital sinir bloğu tedavisi

Atasam Atakum Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı  Uzm. Dr. Bülent YALMAN, tedavi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

“Bu işlem için kafada oksipital sinirlerin bulunduğu bölgeye lokal anestezik enjeksiyonu uygulanır. Oksipital sinir bloğunda, lokal anestezik ilaç enjeksiyonu ile sinirler uyuşturulur.  Böylece sinirlerden beyine gelen ağrı sinyalleri ve bilgi akışını durdurulur. Oksipital sinir bloğu sonrasında kronik baş ağrılarında azalma olur.

 

Oksipital sinir bloğu ile tedavi edilen bazı durumlar özetle şunlardır:

Kronik migren

Epizodik migren

Kronik küme baş ağrıları

Epizodik küme baş ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları

Oksipital nevralji

 

Oksipital Sinir Bloğunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Bülent YALMAN, oksipital sinir bloğu tedavisinde; ensede 4-5 saat süren uyuşma dışında bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Çok nadir olarak baş dönmesi, enjeksiyon bölgelerinde hassasiyet gelişebilir.

 

Oksipital Sinir Bloklarından Kimler Yararlanabilir?

Kronik baş ağrısı olan birçok hastada, ağrıların boyundan veya daha spesifik olarak kafatasının tabanından kaynaklandığı bildirmektedir. Oksipital sinir blokları genellikle, boyun, migren ve küme baş ağrıları gibi durumlardan kaynaklanan kronik baş ağrılarının tedavisinde faydalıdır. Ayrıca oksipital sinir blokları, başın ön tarafından kaynaklanan baş ağrılarını veya gözdeki ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Oksipital sinir yaralandığında ortaya çıkan oksipital nevraljinin tedavisinde de etkilidir.

 

 

GON bloğu güvenilir, basit ve efektif bir tedavi yöntemidir

GON bloğu işleminin herhangi bir yan etki olmaksızın baş ağrısını ve hayat kalitesini iyileştirebilmesinin yansıra, bu hastalarda kullanılan kronik ilaç tüketimini ve buna bağlı yan etkileri azaltmaktadır. Buda hastaların ilaç tüketim maliyetlerini azaltmaktadır. Migren hastalarında GON bloğu güvenilir, basit ve efektif bir tedavi yöntemidir

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Başınızın, arkasından, kaynaklanan, ağrılar, ve, migren, için, oksipital, sinir, bloğu, tedavisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı