Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 14:37 Bu haber 2478 kez okundu
 
BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu'dan TÜK'in enflasyon rakamlarına tepki
BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU, bir basın açıklaması yaparak TÜİK'nin ısmarlama enflasyon rakamları açıkladığını, enflasyon rakamları ile oynayarak memur ve emeklilerin maaş artışlarını etkilediğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu'dan TÜK'in enflasyon rakamlarına tepki

UZUNOĞLU, basın açıklamasında şöyle dedi: “TÜİK tarafından açıklanan  rakamlara göre Mayıs ayı enflasyon oranı (TÜFE)  0.95 artarak, 2019 yılının ilk 5 aylık enflasyon oranı 4,99 olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda  memur ve emeklileri için 1 oranında enflasyon alacağı doğmuştur. TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır.

MUTFAK ENFLASYONU YILLIK YÜZDE 28.44

Mayıs ayında gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı 1,18 düşmüş gösterilmektedir.  Mutfak enflasyonunun yıllık oranı  28,44 olarak ve yıllık en fazla artış gösterilen grup olarak açıklanmasına rağmen Mayıs ayında ve Ramazan olmasına rağmen 1.18 düşüş gösterilmesi TÜİK’in enflasyon hesaplamada vejetaryen mevsimini başlattığını göstermesi bakımından ilginçtir.

 

3 MİLYON 250 BİN MEMUR VE 2 MİLYON EMEKLİ TOPLU SÖZLEŞMEYİ BEKLİYOR

 

Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış 28,44 ile yıllık enflasyonun 9,73 puan üzerindedir. TÜİK’in açıkladığı ısmarlama oranlar bile memur ve emekli için mutfaktaki yangının büyümeye devam ettiğini göstermektedir. 1 Ağustos 2019 tarihinde de memurlarla Hükumet arasında 3 milyon 250 bin memur ile 2 milyon memur emeklisi 2020-2021 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri başlayacaktır.

 

Yıllardır büyümeden refah payı alamayan  memur ve emeklilerine de, kamu işçilerine de toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde  TÜİK üzerinden mesaj vermek kimsenin haddi değildir. TÜİK’in enflasyon oranları ile oynayarak, haklı talepleri hafifletmek gibi bir görevi yoktur ve olamaz. Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan 4’lük artış, dönemin bitmesine  bir ay kala erimiş, memur ve emeklileri alacaklı hale gelmiştir.

 

MEMUR VE EMEKLİLERİ ZOR DURUMDA


Resmi kurumların açıklamalarının da teyit ettiği gibi, başta memur ve emeklileri olmak üzere aylığından başka geliri olmayanlar için aile sorumluluklarını yerine getirme oldukça zorlaşmıştır. Tüketici kredi faizleri yükselerek iki katına çıkmış, takibe düşen kredi mağdurlarının sayısı artmıştır.

 

 Son iki yılda  fert başına düşen gelir dolar bazında 2.030 azalmıştır.Memur ve emeklilerini zor günler beklemektedir. Nisan 2019 döneminde bankacılık sektörünün net karının 16 milyar 595 milyon lira olması, külfeti çekenlerle nimeti paylaşanların kimler olduğunu göstermesi bakımından ibret vericidir.”


Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BASK, Samsun, İl, Temsilcisi, Bayram, Uzunoğlu'dan, TÜK'in, enflasyon, rakamlarına, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');