Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 23:15 Bu haber 10705 kez okundu
 
BAŞKABAKAN ACİL SERVİS NEDİR BİLİYOR MU?
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli Başbakan Binali Yıldırım'ın " Vatandaşlar Acil Servislere Kız bakmaya gidiyorlarmış" Sözlerine Tepki Gösterdi.
SAĞLIK Haberi
BAŞKABAKAN ACİL SERVİS NEDİR BİLİYOR MU?

Mevcut AKP İktidarının en iyi yaptığı şeylerden birinin de deneme yanılma yolu ile sistem kurmaya çalışmak olduğunu belirten Özkefeli, " Bunlardan biride ‘’Sağlıkta Dönüşüm’’ adı altında yaptıkları değişim ve politikalar olmuştur. Ama hiçbir değişimi de alt yapısını oluşturmadan bodoslama yapmışlardır.  Aile Hekimliği, Genel Sağlık Sigortası, Performansa dayalı çalışma ve artan Özel hastaneler; aslında sosyal bir hak olan sağlığın özelleştirilmesi yolundaki adımlar olmuştur.  Şimdi Türkiye gelinen noktada ‘’Paran varsa sağlık satın alabileceğin’’ bir ülke konumuna gelmiştir.

Sağlıkta dönüşüm sürecini yaşamış, Devlet Hastanesi Acil servisinde tükenmişlik ve çaresizliği yaşamış bir hekim olarak Başbakana soruyorum: ‘’ Acil Servis nedir oralarda neler oluyor?’’ biliyor mu acaba?" dedi.

HAYRETLER İÇİNDE OKUYORUM

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarını hayretle karşıladığını belirten Özkefeli, " AKP Grup Toplantısında "Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış. Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu" demiş. Hayretler içinde okuyorum.

Aciller de, acil olmayan hastalar da dâhil en büyük yığılmalar onların sağlıkta dönüşüm politikaları sonucunda oluşmuştur. Şu anda acil çalışanları özellikle devlet hastanelerinde bitmiş tükenmiş durumdalar. En büyük sağlıkta şiddet olayları acillerde yaşanmaktadır. 2004 yılında Şu an ki Cumhurbaşkanı o dönemin başbakanı; televizyonlarda halka seslenişinde doktor ve sağlık çalışanlarını hedef göstermiş; bir nevi başın tabana yansımasını da AKP iktidarı döneminde sağlık çalışanları canları ile ödemişlerdir." diye konuştu.

BAŞBAKAN'I  CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ

Türkiye'nin Acil Poliklinik başvuru sayısının en fazla olduğu dünyada nadir Ülkelerden biri haline AKP  döneminde geldiğini ifade eden Özkefeli, " açıklamasını şöyle tamamladı. "  Sağlıkta cepten para harcamalarına rağmen insanlarımızın hala bu politikaları över olmaları da düşündürücü bir konudur. Eskiden bıçak parası denilen para şimdi insanlarımızın cebinden dört katı oranında ve yasal yollardan çıkar hale gelmiştir. Oysaki sağlık Sosyal bir haktır ve satın alınmaması gerekir.

Yoğun hasta sayıları ile fiziksel ve ruhsal olarak en büyük travma yine acil çalışanlarında görülmektedir. İş yükünün fazlalığı, nöbet sayılarının fazlalığı nedeni ile birçok meslektaşımız ve sağlık çalışanımız bunun acısını yaşadılar ve yaşamaktadırlar. Hal böyle iken Ülkenin başbakanı yaptıkları hastanelerin güzelliğini anlatmak için yine cinsiyeti ön planı çıkararak kadın iş gücünü küçümsemiştir. Kadın üzerine yaptıkları kapkara politikaların biteceği olmadığını anladık anlamasına da; Özellikle sağlıkta şiddetin hat safhalarda olduğu günümüzde sağlıkta kadın iş gücünün ne kadar fazla olduğunu bir bilebilseydi…

Ve hepsinin ötesinde, sarf ettiği bu sözlerin kadın emek gücünün en yoğun olduğu iş kollarından biri olan sağlık iş kolunda, başta kadın sağlık çalışanlarını olmak üzere, acil servislerde görevli sağlık çalışanlarını cinsel nesne haline getirdiğini biliyor mu acaba?

Acil servislerdeki yoğunluk, çalışanların hakları, şiddet konuları hakkında yıllardır mücadele veriyoruz. Ama Başbakanın bu gayri ciddi açıklamaları hiçbir problem yokmuş gibi saçma sapan sözleri karşısında çıldırmamak mümkün değil. Şimdi Başbakanı tüm Sağlık Çalışanlarından, özellikle kadın sağlık çalışanlarından özür dilemeye ve ciddiyete davet ediyoruz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BAŞKABAKAN, ACİL, SERVİS, NEDİR, BİLİYOR, MU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı