Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 20:50 Bu haber 972 kez okundu
 
BEM BİR SEN'den Muhalif Belediyelere Atama Tepkisi
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem – Bir – Sen )Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli bazı belediyelerde Bem Bir Sen üyelerine karşı ayrımcılık, baskı ve yıldırma politikalarının uygulandığını söyledi.
- Haberi
 BEM BİR SEN'den Muhalif Belediyelere Atama Tepkisi

Bem – Bir – Sen  Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli Memur Sen Samsun İl Temsilciliğinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında Bem Bir Sen üyelerine karşı ayrımcılık, baskı ve yıldırma politikalarının uygulandığını belirterek; “ 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından, üyelerimiz İlkadım, Atakum, Alaçam ve diğer belediyelerde ayrımcılık, baskı ve yıldırma politikalarının kurbanı olmaktadır. Üyelerimiz kadrolarından alınarak, 657 sayılı kanunun 76. Maddesine aykırı şekilde daha alt kadrolara atanmakta, 6 aylık süreçte her ay yeni bir görevlendirme ile karşılaşmaktadır.
 
Atakum Belediyesi’nde 4 müdür, biri sendika temsilcimiz ve 1 başkan yardımcısı üyemiz, siyasi saiklerle müdür kadrosundan alınarak daha alt kadrolara atanmıştır. Belediye, görevden almalara gerekçe olarak üyelerimizin Zabıta Müdürlüğü’ne sınavsız atandığını gerekçe göstermiştir. Ancak mevzuatta Zabıta Müdürlüğü için sınav şartı aranmadığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu hususta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin görüş yazıları bulunduğu gibi İdare Mahkemesi ve Danıştay kararları tartışmaya mahal vermemektedir. Ancak buna rağmen Atakum Belediyesi, olaya istediği pencereden bakarak, aynı koşullarla atanan müdürlerden yalnızca aralarında sendika temsilcimizin de bulunduğu üyelerimiz hakkında görevden alma kararı vermiştir. Diğer müdürler hakkında işlem yapılmaması ise sendikal ayrımcılık yapıldığının en açık göstergesidir."dedi.
 
 
İLKADIM'DA MAHKEME KARARLARI UYGULANMIYOR
 
İlkadım Belediyesi’nde müdür kadrosunda bulunan 6 üyelerinin de   siyasi saiklerle müdür kadrosundan alınarak, önce uzman, sonra veznedar, daha sonra ise tahakkuk memuru olarak atandığını belirten Gayretli,"  Üyelerimize bu görevlendirmelere rağmen bir yer tahsisi dahi yapılmamış, hukuka aykırı şekilde verilen görevleri dahi yapmalarına imkân tanınmamıştır. Yapılan görevlendirmeler bu haliyle mobbingin ana unsurlarını oluşturmaktadır.
 
Üyelerimiz bu hukuka aykırı atama ve görevlendirmelere karşı dava yoluna başvurmuştur. Üyemiz Mustafa Yeşil adına açtığımız davada Samsun 2 İdare Mahkemesi, atama işleminin açıkça hukuka aykırı olduğuna ve telafisi imkansız zararlara neden olduğuna hükmederek, atama işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Mevzuat gereğince mahkeme kararlarının 30 günü geçmemek üzere gecikmesizin uygulanması gerekmektedir. Ancak İlkadım Belediyesi sendikamızca yapılan görüşmelere, hatırlatmalara rağmen 45 gündür mahkeme kararını keyfi şekilde uygulamamaktadır. Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası olarak, bu tutum ve anlayışı esefle kınadığımızı belirtmek isteriz. Belediyenin tutumu Anayasa’nın 138. Maddesine aykırı olduğu gibi, Türk Ceza Kanunu’nda  “Görevi Kötüye Kullanma” suçunu oluşturmaktadır. Bu hususta gerekli adımların atılacağını da kamuoyuna duyurmak isteriz." diye konuştu.
 
ATAKUM BELEDİYESİ'NDE ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINDAN KESİNTİ YAPILDI
 
Belediyelerdeki sorunların bunlarla sınırlı olmadığını ifade eden Savaş Gayretli, "Atakum Belediyesi’nde tüm çalışanların maaşından kasada yeterli para olmasına rağmen 30 kesinti yapılmıştır. Buna gerekçe olarak temizlik ihalesini göstermiştir. Ancak bir önceki döneme göre temizlik ihale bedeli 40 daha fazla ödenmiştir. Kendi çalışanının maaşını ödeyemediğini söyleyen belediye, aşırı sayıda işçi, sözleşmeli personel ve naklen tayin ile personel almaktadır. Belediye maaşını ödeyemeyeceği ek personeli neden almaktadır?
 
 2 üyemiz hakkında geçmiş dönem maaş bordrolarını imzalamadıkları gerekçesiyle haklarında işlem başlatmış ve müdürlükten alınmıştır. Görevden alınan diğer üyelerimize ise oturup iş yapabilecekleri masa ve sandalye dahi gösterilmemiştir.  Bu kadar titiz olan belediye, milyon liralık icra takibinin muhatabı olan diğer çalışanları hakkında hiçbir disiplin soruşturması başlatmadığı gibi bu çalışanlarını terfi ettirmektedir. " şeklinde konuştu.
 
ALAÇAM BELEDİYESİ'NDE MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI
 
Savaş gayretli açıklamasını şöyle tamamladı: " Alaçam Belediyesi'nde ise : Müdür kadrosunda bulunan üyemiz yine siyasi saiklerle müdür kadrosundan alınarak alt kadroya geçirilmiştir. Üyemiz 4 müdür biri sendika temsilcimize angarya görevler verilmekte ve mobbing uygulanmaktadır. İlkadım Belediyesi’nde de durum farklı değildir:
 
Belediye yaklaşık 6 aylık yeni dönemde 4 ay boyunca çalışanlarına eksik maaş ödemesi yapmış, hatta 1 ay memurlara maaşın 1/4 ü ödenmiştir. Üyelerimiz görevlerinden alınarak sık sık yer değişikliği müdür kadrosunda bulunan 6 üyemiz biri sendika temsilcimiz olmak üzere yine siyasi saiklerle müdür kadrosundan alınmıştır. Görevden aldıkları diğer üyelerimize ise oturup iş yapabilecekleri masa sandalye dahi gösterilmemiştir. ”
 
                                                
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , BEM, BİR, SEN'den, Muhalif, Belediyelere, Atama, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı