Haber Detayı
11 Ağustos 2016 - Perşembe 17:02 Bu haber 2332 kez okundu
 
BES GÖRÜŞ ALINMADAN GEÇİRİLDİ
MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarının görüş alınmadan geçirildiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
BES GÖRÜŞ ALINMADAN GEÇİRİLDİ

Milliyetçi Hareket Partisinin görüşlerini ifade etmek üzere TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak bir konuşma yapan Erhan Usta  AKP grubunu eleştirerek   " Diğer bütün kanunlarda olduğu gibi bu kanun tasarısında da bir düzenleyici etki analizi, önümüze konulmadı. Bu  yapılmadığı zaman, aynı konuya ilişkin birkaç defa kanun çıkarmak zorunda kalıyoruz . . Çünkü işin ne olacağı, nereye varacağına ilişkin veya bireyler, özel sektör ve kamu üzerindeki etkileri konusunda hiçbir çalışma yapılmadan tasarılar gelmeye devam ediyor. Komisyonda sosyal taraflar ve sektör temsilcileri bu konuya ilişkin görüşlerini ifade edememiştir, Onların görüşleri alınmadan tasarı Komisyondan geçirilmiştir. İşçi ve işveren sendikalarının tasarıdaki bu düzenlemelere aykırı görüşleri var . Kabul etmediklerini, reddettiklerini de biliyoruz.” dedi.

 

Tasarruf konusunun önemine de dikkat çeken Erhan Usta, “Bir ülkenin büyüyebilmesi için yatırım yapmaya ihtiyacı var, yatırım yapabilmesi için de tasarrufların artırılması son derece önemli.  Tasarrufların artırılmasını AKP Hükûmeti  bireysel emeklilik meselesine havale etti . Bireysel emeklilik sistemiyle tasarrufların artırılmasına çok küçük katkılar gelebilir. Yapısal reformlar yapmadan, yatırımın, üretimin önünü açacak düzenlemeleri yapmadan, ülkede risk primini düşürmeye yönelik, siyasi istikrarı sağlamaya yönelik birtakım iş ve işlemleri, düzenlemeleri yapmadan, tasarrufu ve yatırımları artırma imkânı maalesef yok, yoksa böyle bireysel emeklilik sistemi üzerinden biz çok daha uğraşırız.” diye konuştu.

Kanun tasarısıyla, otomatik bir mekanizma getirildiğini söyleyen Erhan Usta, “bütün çalışanlar otomatik olarak, bireysel emeklilik sisteminin içerisine girmiş oluyorlar. Özellikle düşük gelirli grupların şikâyetleri artmaya başlayacak, ücret baskısı oluşturacak. Bunları bugünden görmek gerekir. Bu sistemin yurt içi tasarruflara toplam katkısı sadece 0,2. Eğer bizim yurt içi tasarruflarımız yüzde 15'se , yüzde 15,2 yapabilecektir. Kendi kendimizi  kandırmayalım. Türkiye'nin problemleri çözüm bekliyor. Buralara olağanüstü paralar harcayarak bu sistem üzerinden sadece tasarrufu artırmak son derece yanlış olacaktır. Ben bu konuda Hükûmeti buradan bir kez daha ikaz etmenin bir görev olduğunu düşünüyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BES, GÖRÜŞ, ALINMADAN, GEÇİRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı