Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 17:36 Bu haber 1445 kez okundu
 
Birleşik Kamu İş Samsun İl Temsilciliği'nden Uğur Mumcu Mesajı
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Gazeteci Yazar Uğur Mumc'nun katledilişinin 27. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Birleşik Kamu İş Samsun İl Temsilciliği'nden Uğur Mumcu Mesajı

Rüstem Kara mesajında şu ifadelere yer verdi: “

   “  İlkeli ve cesur gazeteciliğiyle, tam bağımsız Türkiye sevdasıyla,  toplumun gönlünde büyük yer tutan Uğur Mumcu’yu katledilişinin 27. yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz.    

    Uğur Mumcu, Susurluk Kazasından çok daha önce mafya-siyaset ilişkilerini yazmış, terör örgütlerinin karanlık bağlantılarına ışık tutmuştur.

    Uğur Mumcu tam 30 yıl önce verdiği bir röportajda tarikatların devlet içine yerleştirildiğini ve kaynaklar sunulduğunu ifade ederken;"30 yıl sonra bu çocuklar general olacak ve devlete karşı ayaklanacaklar" diyerek 15 Temmuz hain darbe girişiminin geleceğini adeta onlarca yıl öncede duyurmuştur.

     Uğur Mumcu, halkın haber alma hakkının vücut bulmuş halidir. "Bilgisi olmayanın fikri olamaz" diyerek yola çıkmış ve yaşamının son anına kadar tüm toplumu bilgilendirmek için gayret etmiştir.

     Ne yazıktır ki bugün Türkiye, Mumcu'nun yaşadığı yıllardan çok farklı değildir. Geçmişte aydınlarımız derin devlet tarafından gerçekleştirilen cinayetlerle susturulurken, günümüzde aydınlarımız, hapisle sindirilmektedir.

     Uğur Mumcu'nun yazdığı mafya-siyaset ilişkileri bu günde devam etmektedir. Türkiye, son birkaç seçimdir mafya babalarının televizyon kanallarında boy gösterebildiği bir ülke haline getirilmiştir. Bu mafya-siyaset ilişkisini ortaya çıkarmak eskisine göre daha zorlaşmıştır.

     Uğur Mumcu devlet gücünü elinde tutanların tarikatlarla çıkar ilişkileri kurmasının Türkiye'nin temel harcı olan laikliği bozacağına yönelik uyarılarını yıllarca önce yapmışken, bugün ülkemizde yaşanan, 15 Temmuz kanlı darbe girişimine rağmen, hala bürokrasiye tarikatlardan insan devşirilmektedir.

     Bugün Uğur Mumcu gibi gerçeğin anlatıcılarına ihtiyaç duyuyorsak, hakikati ortaya çıkartmaya uğraşırken, yargı sopasıyla sindirilmeye çalışılan gazetecilere sahip çıkmamız şarttır.

     Katledilişinin 27. yılında büyük üstat Uğur Mumcu'yu saygı, özlem ve minnetle anıyor, izindeki gazetecilere "İyi ki varsınız. Yanınızdayız" diyoruz.”

                                                                                                                

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Birleşik, Kamu, İş, Samsun, İl, Temsilciliği'nden, Uğur, Mumcu, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı