Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 17:00 Bu haber 1740 kez okundu
 
Birleşik Kamu İş’ten Enflasyon Açıklaması
Birleşik Kamu İşSamsun İl BaşkanıRüstem KARA, Birleşik Kamu İş’in Mart Ayı Enflasyon Raporunu açıkladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Birleşik Kamu İş’ten Enflasyon Açıklaması

Öncelikle, üniversite mezunu gençlerin ve işini kaybeden dar gelirli ailelerin, esnafın sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Rüstem Kara açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

Hayat pahalılığı ve yoksulluk bu iktidarın olmazsa olmazıdır. 19 yılda işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları ve yurttaşların borcu sürekli artmaktadır.

Ülke gerçekleri şu şekilde;

Gerçek işsizlik 2020 yılının 12 ayının ortalamasına göre 10,2 milyonu aşmasına karşılık TÜİK, işsizliğin 2019 yılına göre 1 milyon 268 bin kişi azaldığını iddia etmektedir.

İşsizlik ordusundaki 4 milyon 219 bin kişi iş olsa çalışırım; 4 milyon 61 bin kişi de ilk kez iş olsa çalışırım demektedir.

TÜİK’in Şubat enflasyonunda yüzde 15,61'lik artış dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Şubat enflasyonu 29,7 artış, Mart enflasyonu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 9,2, son bir yılda ise yüzde 29,2 oranında artış yaşandı.

Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Mart ayı açlık yoksulluk araştırması göre de açlık sınırını 3 bin 396 liraya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 179 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 575 lira oldu.

Türkiye TÜİK tarafından açıklanan yüzde 15,61 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre de;

  • Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona,
  •   G-20 Ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona,
  •  Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 14. ülkedir.
  •   Türkiye şu an yüzde 19 ile Avrupa’nın en yüksek faiz oranlarına sahip ülkesi konumunda,
  •  Dünya sıralamasında ise Türkiye yüksek faizde 7. Sıradadır.
  •  Kongo, Sudan, Angola gibi ülkeler Türkiye’den daha düşük faiz uygulamaktadır.
  • Hanelerin maddi beklenti endeksi Mart ayında bir önceki aya göre 2,5 oranında arttı; Şubat ayında 84,5 olan endeks, Mart ayında 86,7 oldu.
  •  Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandı. 2020 yılı sonunda 34 milyon 4 bin kişiye kadar çıktı.
  •  Ocak ayı itibarıyla içinde 1 milyon liradan fazla bakiye bulunan hesap sayısı yurtiçinde yerleşikler için 279 bin 656’ydı. Bu sayı şubat ayında 283 bin 595’e yükseldi. TL milyonerlerinin sayısı 1 ayda 3 bin 939 arttı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; acilen üniversite mezunu gençlerin ve işini kaybeden dar gelirli ailelerin, esnafın sorunlarına çözüm üretilmelidir.

Gelir adaletsizliğin ve işsizliğin giderilmesi için yeniden üretime dönük yatırımlar yapılmalı ve üretici çiftçiye destek verilmelidir. “

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Birleşik, Kamu, İş’ten, Enflasyon, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı