Haber Detayı
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 15:30 Bu haber 2579 kez okundu
 
Birleşik Kamu İş’ten Hükümetin ZamTeklifine Sert Tepki!
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara, Hükümetin kamu emekçileri ve emeklilerine teklif ettiği zam oranlarına sert tepki gösterdi.
- Haberi
Birleşik Kamu İş’ten Hükümetin ZamTeklifine Sert Tepki!

Kamu emekçilerini iki yıl daha sefalete sürükleyen teklifi kabul etmediklerini belirten Rüstem Kara, “ Sözde Toplu Sözleşme görüşmeleri; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve ülke koşullarına göre belirlenmediği ortadadır.   Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kamu emekçilerine ve emeklilerine 2020’de yüzde 3,5+3, 2021’de ise yüzde 3+2,5 ve enflasyon farkı teklif edilmesini şiddetle reddediyoruz.

     Adına “toplu iş sözleşme görüşmeleri” denilen, yetkili sendika ile siyasi iktidar arasında “danışıklı görüşmelerden” kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım çıkmasını zaten beklemiyorduk. Zira ortada ne gerçek bir toplu iş sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktadır. Her şey bir orta oyunundan ibareti ve öylede sonuçlandı. “ dedi.

MEMUR SEN HÜKÜMETE KARŞI EN UFAK BİR  DİRENÇ GÖSTEREMEZ

    Memur Sen’ in Hükümete karşı direnç gösteremeyeceğinin herkes tarafından bilindiğini ifade eden Rüstem Kara, “ O masada kamu çalışanlarını temsil edecek olan yandaş konfederasyonun, göbekten bağımlı olduğu hükümete karşı, en ufak bir direnç gösteremeyeceğini tüm kamu emekçileri önceki sözde toplu sözleşme süreçlerinden iyi bilmektedir.

    Türkiye, zor bir ekonomik kriz döneminden geçiyor. Enflasyon yükseliyor, paramız değer kaybediyor, vatandaşın satın alma gücü eriyor, ekmeği her geçen gün küçülüyor.  Ülkenin ekonomisi daralıyor. Ayrıca elektriğe, doğalgaza ve temel ihtiyaç maddelerine yapılan zam oranları ortadır.    Ülkedeki tüm çalışanların kemer sıkma politikasına kurban gittiği, işçinin ve kamu emekçinin yaşam şartlarının zorlaştığı koşullar yaşanmaktadır. “ diye konuştu.

 

ÜYE OLMAYAN KAMU EMEKÇİSİNDEN İKİ KAT DAYANIŞMA AİDATI İSTEDİLER

 

      Hükümetin hiçbir zaman gerçekleşmeyen enflasyon hedefinin bile altında kalan bu önerisinin tartışılacak bir yanı olmadığını söyleyen Rüstem Kara, “ Yetkili sendikaya diyoruz ki;
     Öğretmenlerin ve birçok memurun, 666 sayılı KHK dan kaynaklanan ortalama 1000 TL eksik maaş almasını, Kadın emekçilere bir yıl ücretli doğum izni talebini, Adaletli ek ders ücreti yönetmeliği talebini,    Öğretmenlere emekliliğe esas 3 yıla 1 yıl yıpranma payı isteğini, neden toplu sözleşme talepleriniz arasına almadınız. Ancak; dayanışma aidatını hem de canlı yayında açıkça istediniz.

      Toplu Sözleşme masasına, eğitim emekçilerinin en temel sorunlarını dile getirmek yerine; “ Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolu kapsamındaki kurum ve kuruluşlarda görev yapan kamu görevlileri işbu toplu sözleşmeden, yetkili sendika dışındaki sendikalara üye olmaları halinde sendika aidatı tutarında; herhangi bir sendikaya üye olmamaları halinde ise sendika aidatının iki katı tutarında yetkili sendikaya dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanabilirler.”   şeklinde bir talepte neden bulundunuz” şeklinde konuştu.

KAMUDA ADALETİN SAĞLANACAĞI BİR TOPLU SÖZLEŞME

      Yetkili sendikanın sorununun kamu emekçilerin dertleri değil, kendi sendikal çıkarları olduğunu belirtenRüstem Kara açıklamasını şöyle tamamladı: “    Bizler kamu emekçilerinin maaş zamlarının belirlenmesinde yüzdelik oranlı zam pazarlığına ve enflasyonun temel alınmasına bir son verilmesini, ülkemizin ekonomik ve sosyal gerçekleri üzerinden bir hesaplama üzerinden hareket edilmesini bekliyoruz.

   Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, sürdürülmekte olan sözde toplu sözleşme sürecini kabul etmiyoruz. Kamu çalışanları ve emeklilerinin arasında oluşan büyük maaş farklarının ortadan kaldırıldığı,  “eşit işe eşit ücret” mantığı ile kamuda adaletin sağlanacağı; bir toplu sözleşme talep ediyoruz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Birleşik, Kamu, İş’ten, Hükümetin, ZamTeklifine, Sert, Tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı