Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 17:35 Bu haber 1890 kez okundu
 
Birleşik Kamu İş’ten Maaş Zamlarına Tepki
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Samsun İl Temsilciliği, sendika binası önünde enflasyonun çok altında verilen maaş zamlarını protesto etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
Birleşik Kamu İş’ten Maaş Zamlarına Tepki

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara,  düzenlenen eylemde yaptığı basın açıklamasında, “ Türkiye’deki ekonomik ve sosyal yaşam şartlarını yok sayan AKP iktidarı ve ortaklarına sesleniyoruz! 2019 yılı, ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl olarak geride kalmıştır. Ülkemizde işçinin, memurun ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir. Yaşanan ekonomik krizin neticesi olarak artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerinin yaşamını ciddi bir şekilde etkilemiştir.

AKP iktidarının ve ortaklarının; Türkiye’yi içine soktuğu ekonomik kriz ortadır ve sebep olduğu toplumsal çürüme açıktır. Emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir.

 

TÜİK’in konut, gıda, içecek gibi kalemlerle derlediği ve enflasyonu hesaplamada kullandığı verilerde, manipülasyon yaptığı açıktır. Hükümet, enflasyon ile değil enflasyon sepetiyle mücadele ederek, enflasyon rakamlarını olduğundan farklı çıkarmaktadır. Resmi olarak açıklanan enflasyon ile emekçilerin enflasyonu arasında çok ciddi bir uçurum vardır. Kamu emekçilerinin ve halkın gündemi bu rakamların üstünde seyretmektedir. AKP iktidarının, resmi enflasyon ve işsizlik oranlarındaki düşüş iddialarının ne çarşıda ne de pazarda bir karşılığı yoktur. Türkiye 2020 yılını çift haneli işsizlik oranları ve çift haneli enflasyon oranları ile karşılaşmıştır. “ dedi.

 

SİYASİ İKTİDARIN  EKONOMİK KRİZE İLİŞKİN VURDUMDUYMAZ TAVRI SOSYAL BİR SORUN HALİNE GELDİ

 

        Geride bıraktığımız 2019 yılı içerisinde sadece 45 yurttaşımızın ekonomik sebepler nedeniyle yaşamlarına son verdiğini belirten Rüstem Kara, “  Yurttaşlarımızı kendi canına kastettiren bu sürecin sorumlusu mevcut iktidar ve onun politikalarıdır. Son bir yılda TÜİK verilerine göre gıda yüzde 20 oranında zamlandı. Ancak büyük ölçüde rakamları çarpıttığı anlaşılmaktadır. Çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalardaki fiyatları göz önüne aldığımızda 2019 yılının son ayına gelindiğinde gıda harcamaları TÜİK verilerinin aksini yüzde 42’yi göstermektedir. 

 

Tüm kamu çalışanlarının gerçek enflasyonu gıda da yaşanan artış oranıdır. Türkiye’de yoksulluk sınırı 9 bin TL’yi aşarken Memurların yüzde 80’i yoksulluk sınırı altında geçim savaşı vermektedir. Hükümet 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak yüzde 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerini adil ücret hakkından yoksun bırakmıştır. 2020 yılı için yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 1,5’lik enflasyon farkının verilmesi yani memur ve memur emekli maaşlarına yüzde 5,5 oranında yapılan zam sefalet ve açlık zammından başka bir şey değildir.

 

En düşük memur maaşı 193 TL zam ile 3417 TL’den 3610 TL’ye yükselirken devlet en düşük memur maaşına 3,71 kg et oranında, en düşük memur emekli maaşı 137 TL zam ile 2435 TL’den 2572 TL’ye yani 2,6 kg et oranında zam yapmıştır. Ülkede memurlar ve memur emeklileri açlık ve sefalet ile boğuşurken, sarayın bir günlük harcaması 4,5 milyon TL olmuştur. Lüks ve şatafata doymak bilmeyen iktidar yetkilileri, kendi rahatları için milyonlarca kamu emekçisini göz göre göre açlığın pençesine itmektedir. Yine 2020 yılı için kendi alacağına yüzde 22,5 zam yapan devlet 7 milyondan fazla asgari ücretliye yüzde 15 zammı layık görmüştür. “ diye konuştu.

 

3600 EK GÖSTERGE VAAT OLARAK KALDI

 

3600 Ek göstergenin bir vaat olarak kaldığını ifade eden Rüstem Kara açıklamasını şöyle tamamladı: “ 3600 Ek gösterge bekleyen memurlar için 2019 yılı hayal kırıklığı ile geçmiştir. 2020 yılı için ön görülecek bütçe bu yıl cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 trilyon TL’yi aşmış, bütçeden memura ve emekçinin hakkına yine yüksek zamlar ve vergiler düşmüştür. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı, 11 ayda 9,6 milyar lira harcarken, Diyanet’in harcaması 6 bakanlığı, birçok başkanlık ve müdürlüğü geride bırakmıştır. Diyanetin yaptığı harcama ortalama olarak ataması yapılmayan 180 bin öğretmenin maaşına denk gelmiştir.

 

Sonuç olarak 2019 yılında kamu emekçisinin payına; yoksulluk, açlık, sömürü ve güvencesizlik düşerken 2020’de de ne yazık ki kamu emekçilerini aynı kader beklemektedir. Bu bakımdan biz kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretine karşı;

Yüksek vergilere, Zamlara, Güvencesizliğe ve geleceksizliğe, Sendikal baskılara karşı, Topyekûn mücadele edeceğimizi, Hem emeğimize hem cumhuriyetimize sahip çıkacağımızı, Bize dayatılan bu sefalet düzenine son vereceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Birleşik, Kamu, İş’ten, Maaş, Zamlarına, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı