Haber Detayı
15 Ocak 2021 - Cuma 15:57 Bu haber 1486 kez okundu
 
Birleşik Kamu İş'ten Samsun'da Ek Ödeme Eylemi
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Türkiye genelinde ve Samsun’da ek ödeme ve adalet isteği ile eylem yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Birleşik Kamu İş'ten Samsun'da  Ek Ödeme Eylemi

TÜİK’in sahte enflasyon rakamları ile düşük maaş zammı alan ve enflasyon ve pahalılık yükü altında ezilen memurlar,  asaletin sağlanmasını ve ek ödeme yapılmasını istiyor.

 

 

Türliye genelinde memur sendikaları temsilcilerinin zam talepleri her geçen gün artıyor.

 

Bugün de Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Türkiye genelinde ve Samsun’da ek ödeme ve adalet isteği ile eylem yaptı.

 

Birleşik Kamu İş Sendikası Binası önünde bir araya gelen Konfederasyona bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri basın açıklaması yaptı.

 

Eyleme CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkeli CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Disk Emekli Den temsilcileri de destek verdi.

 

         

Birleşik KAMU-İŞ Samsun İl Başkanı Rüstem KARA, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

PAZARDA 5 LİRA, TÜİK’TE 1 LİRA

 

Değerli kamu emekçileri, çok değerli emeklilerimiz, bugün Samsun’da ve Türkiye’nin bütün illerinde TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla yaşadığımız mağduriyeti kabul etmediğimizi yetkililere duyurmak için sokaklarda ve meydanlardayız.

 

Bilindiği gibi TÜİK, 2020 yılı Aralık ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre enflasyonun 14,6 olduğunu iddia etti. İddia diyoruz çünkü TÜİK halka gerçekleri açıklamakla yükümlü bir kurum olması gerekirken, verileri ayarlama kurumuna dönüşmüş durumdadır. Markette, manavda, pazarda, 5 TL olan ürünün fiyatı TÜİK verilerinde 1 TL olarak gösterilmiştir.

 

Markette, pazarda gıda ürünlerinde fiyat artışı son bir yılda 30’ları buldu.

 

Son bir yılda doğalgaza 34, elektriğe 33 oranında zam geldi.

 

Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunu yansıtmamaktadır. TÜİK verilerine bakıldığında; enflasyon makül durumda, ülkede ekonomik kriz yok. İşsizlikte bir önceki yıla göre azalmış durumda. Oysaki gerçek enflasyon ve işsizlik rakamlarının bu olmadığını kendileri de oldukça iyi biliyorlar.

 

Açlık sınırı son bir yılda 19 artarken, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam geldi. TÜİK, memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu.

 

4 MAAŞ ALAN YANDAŞ BÜROKRATA,  YANDAŞ MÜTEAHHİTE, FAİZ LOBİLERİNE PARA VAR, EMEKÇİLERE YOK!..

 

Faiz lobisi ile mücadele ettiğini iddia edenler ülkeyi en yüksek faiz oranlarında Avrupa 1.si Dünya 10.su yaptılar.

 

Yoksulluk sınırı altındaki maaşlarla geçinemeyen vatandaşlar, ay sonunu getirebilmek için bankalara borçlandılar. Vatandaşlarımızın bankalara olan borcu 834 milyar TL’yi aşmış durumda.

İktidar böylesi bir ortamda emekçilere sefaleti ve açlığı layık görmüş, krizin faturasını bir kez daha emekçilerin sırtına yüklemiştir.

 

Siyasi iktidarın sahipleri, devlet kurumlarının her birinde 4 maaş alan bürokratlara para bulurken, yurt dışındaki faiz lobilerine milyarlarca dolar faiz ödemeye devam ederken, bir avuç müteahhitte para bulurken, memurun ve emeklinin yüzde 7,36 zamma muhtaç edilmesini emekçiler olarak kabul etmiyoruz.

 

EMEKLİLERE VE İŞÇİLERE ACI REÇETE DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ

 

Ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmiyoruz. 

 

Enflasyonun 14,6 olduğu, asgari ücrete 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda kamu emekçilerinin maaşları 3+4,37 oranı ile sefalet koşullarına mahkûm edilmesi en hafif tabirle vicdansızlık ve adaletsizliktir.

 

Açlık sınırının 3.146 lira yoksulluk sınırının 11.186 TL’yi aştığı bugünün koşullarında hiç kimsenin kamu emekçilerinin maaş artışlarında TÜİK vasıtası ile açıklanan sahte enflasyon rakamlarını reva görmeye hakkı yoktur.

 

2012 yılından bu güne kadar Memur Sen imzaladığı 5 toplu sözleşme sonucunda; kamunun memuru ve emeklisi adım adım sefalete sürüklenmiştir. En son “toplu sözleşmede”  Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile 2021 yılı için 3+3 oranında maaş artışına mahkûm etmişlerdir. 

 

         Yapılan bu toplu sözleşmelere bağlı olarak; memur ve emekliler oyalanmaktadır. Memur maaşları erimekte alım gücü düşmektedir. Memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir.

 

 

 

 

 HALKIN ENFLASYONU YÜZDE 29,9

 

TÜİK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı emekçilere ödetmektedir. Halkın; çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon, halkın enflasyonu verilerine göre yüzde 29,9’dur. 

 

Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıpların giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır:

 

         Siyasi iktidar ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir.

 

         Öncelikle kamuda eşitliği sağlayacak “eşit işe eşit ücret” kapsamında yeni bir düzenleme yapılmalı sonrasında yüzdelik zamlar verilmelidir.

 

Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli,  toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir.

 

KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERE EN AZ YÜZDE 30 ZAM YAPILMALI

 

Kamu çalışanları ve emeklilerimizin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır.

 

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

 

Vergi dilimleri yüzde 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; tüm kamu emekçilerini ve emeklilerimizi insanca yaşamaya yetecek maaş ve ücret düzenlemesi için, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”  

 

                                                                                             

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Birleşik, Kamu, İş'ten, Samsun'da, , Ek, Ödeme, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı