Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 21:16 Bu haber 1212 kez okundu
 
BİRLEŞİK KAMU İŞ’ten Samsun Valiliği’nin Çelenk Kararına Tepki!
BİRLEŞİK KAMU İŞ Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara Samsun Valiliği’nin 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma ve Gençlik Bayramı ile ilgili olarak aldığı çelenk yasağı kararının Samsun’a yakışmadığını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
BİRLEŞİK KAMU İŞ’ten Samsun Valiliği’nin Çelenk Kararına Tepki!

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Kara, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“   BirleşikKamu-İş olarak 04 .05. 2020 tarihinde Atatürk anıtına çelenk sunumu ile ilgili dilekçemizi Samsun Valiliği ne verdik. Aradan geçen 10 günün sonunda  hiçbir alternatif sunulmadan talebiniz uygun görülmemiştir. şeklinde Samsun Valiliği yazısı ile karşılaştık  Gerekçe korona virüs pandemisi nedeniyle sokağa çıkma yasağı olarak gösterilmiştir.

 

 

    Samsun Valiliği bir an önce bu karardan vazgeçmelidir

 

 

    AVM'ler açık ,15 yaşındaki,20 yaşındaki,çocuklarımız ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımız sokağa çıkabildiği bir ortamda hangi gerekceyle 19 Mayıs  2020 günü anıta çelenk koyamıyoruz.Ülkemizin ve bütün dünyanın yaşadığı korona salgını günlerinde sınırlı zamanlarda esnaf hizmet verebilirken, neden temsili olarak az sayıda Yönetim Kurullarımızla anıta çelenk koymamız engelleniyor.  Anıta birlikte  ve aynı zamanlarda çelenk koyarak, ülkemize yakışan bir kutlama programını Samsun’da neden gerçekleştiremiyoruz.

 

 

       Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir

 

 

     Biz yaklaşık 10 yıl önceden bu güne kadar protokol uygulamasında yapılan bir değişiklikle birlikte bayramlarımızı izin alarak ve ayrı saatlerde kutluyoruz. Samsun'da bayramlarda farklı saatlerde Atatürk anıtı'na Çelenk sunumunun da bulunuyoruz.

  Oysaki ,bayramlar birlik ve beraberlik günleridir. Ülkenin vatandaşlarını ve toplumu birleştirici en önemli günlerdir.

 

     Valilik yazısında  adı geçen Birleşik Kamu İş, Cumhuriyet Halk Partisi ,Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyet Kadınları Derneği ile birlikte birçok dernek kulüp sivil toplum örgütü yıllardır birlikte bayramlarımızı kutluyoruz.Kutlamaya da devam edeceğiz. 

 

         100.yıl çoşkusunu devam ettirmeliyiz

 

     Bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen; ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun'a çıkışının 100. Yılını kutlama ve etkinliklerini Samsun valiğinin  programlarına dahil edilerek, iktidarıyla ,muhalefetiyle  hep birlikte geçen yıl büyük bir coşkuyla kutladık.

 

  Ülkenin dört bir yanından gelen sivil toplum örgütleri ,çeşitli derneklerle,  kuruluşlarla başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere çeşitli siyasi partilerle gerçek millet ittifakı oradaydı. Hep birlikte 100.yıl coşkusunu yaşadık. Birleşik Kamu-İş e bağlı bütün sendikalar oradaydı." Yüzüncü Yıl" tişörtleriyle çok büyük kutlama kortejleriyle oradaydık.,ADD,CYDD, CKD ve farklı dernekler de  oradaydı. Her yıl ADD Samsun Şubesinin gerçekleştirdiği fener alayı  19 Mayıs’ ın100. yılında Samsun Valiliği ile birlikte  gerçekleştirilmişti.

 

      Biz böyle bir çoşkunun  Covid 19 nedeniyle yaşamamızın mümkün olmadığınin bilinciyle ,Birleşik Kamu İş,ADD,CHP birlikte başvurumuzu Samsun Valiliğine yaptık .Sonuçta;  "talebiniz uygun görülmemiştir" yazısı bizi üzmüştür.

 

      Biz bütün bayramlarımızı ayrımsız birlikte kutlamak için, sonuna kadar var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var.Bu bayramlar 83 milyon Türk halkının bayramı,bütün dünyanın her çoğrafyasında yaşayan vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın bayramı.

 

      Buradan Samsun valimiz Sayın Osman Kaymak a sesleniyoruz!

 

    Kararınızı birlik ve beraberliğimizi gösterecek şekilde yeniden gözden geçirerek veriniz.Bayramlarımızı hep birlikte yeniden kutlayalım. 

 

     Bu duygu ve düşüncelerimle,19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ;bütün Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızın  aziz hatıraları önünde saygı, sevgi ve minnetle eğilerek kutluyorum.

 

      Biz balkonlarda bayraklarımızla,İstiklal Marşımızla,Gençlik Marşımızla  19 Mayıs günü saat 19: 19 da bütün Türkiye'ye hep birlikte kutlayacağız.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BİRLEŞİK, KAMU, İŞ’ten, Samsun, Valiliği’nin, Çelenk, Kararına, Tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı