Haber Detayı
06 Eylül 2016 - Salı 16:57 Bu haber 3262 kez okundu
 
BU NASIL GAZETECİLİK?
Günlerdir Samsun kamuoyunun gündeminden düşmeyen iki konu var …Biri Av. Fevzi Cem Şenocak’ ın hesabında olduğu iddia edilen 800 milyon TL…
- Haberi
BU NASIL GAZETECİLİK?

Diğeri de Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılından bu yana evinde bakıma muhtaç  yaşlılara verdiği hizmet ve hizmeti veren şirketin sahiplerinden Dr. Ersin yılmaz…

Bu iki haberi de gündemi taşıyan ulusal bir gazete ve Samsun’daki muhabiri..!!!

Av. Fevzi Cem Şenocak’ın hesabında 800 milyon TL olduğunu gündeme taşıyan muhabir!! Ve ulusal gazeteyi referans alıp A Habere  demeç veren Kayyum AV. Hasan ölçer.

Hepsi yalan çıktı..

Ama gazeteye güvenen halk çoktan 800 milyon TL yi var kabul etti ve hükmünü verdi.. Zaten bu ülkede hükümler çamur at izi kalsın hesabı ile veriliyor.

Ne diyor kayyum Hasan muhabire;  sen beni ben de seni kaynak gösteriyorum.. Yani bozacının şahidi şıracı hesabı… 

Aslında işin ucu Ak parti Milletvekili Fuat Köktaş’a uzanmasa Samsun cumhuriyet Başsavcılığı açıklamada yapmayacaktı ya…

Ya Dr. Ersin Yılmaz ?.. 107 kişiyi  şirketlerinden çıkarmak zorunda kaldı...2500 bakıma muhtaç yaşlı ise hizmet alamaz hale geldi..

2015 Mayıs ayından itibaren aynı malum gazeteci ve muhabirliğini yaptığı ulusal gazete, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı bir veya birkaç siyasi aktörün çabası ile FETÖ cü ilan ettirip koltuğundan alaşağı etmek için düğmeye bastılar.

Yerel bir gazetecinin eşinin iş yerinde başlayan toplantılar daha sonra Canik Toptepe Meşe tesislerinde devam etti..Dr. Ersin yılmaz üzerinden Yusuf  Ziya Yılmaz’ı vurma planlarını yürürlüğe koydular..

O muhabir  2015 yılı Mayıs ayında  bazı görüşmelerinden istediği sonucu alamayınca, 20 milyon TL lik  kıyak ihale haberini yaptı.

 Haberin ardından  Dr. Ersin Yılmaz basına da sunarak  2007 yılından 2015 yılına kadar toplam ihale bedelinin 8 milyon tl olduğunu belgeledi.

Yalan haber belgelerle ortaya çıktı . O muhabir  bu açıklamanın ardından yalan iddiasını desteklemek için elinden geleni yaptı , sonuç alamadı.

Ve  tam bir yıl sonra yeniden düğmeye bastı , Dr. Ersin Yılmaz ile ilgili aynı haberleri yine gündeme taşıdı..

Bununla da yetinmedi , tutuklandığını iddia etti.

Dr. Ersin Yılmaz’ın hiçbir şirketinin  ve kendisinin FETÖ ile irtibatlı bir derneğe üye olduğu, irtibatı olduğu ispat edilemedi.

 06-05-2013 tarihinde Canik Başarı Üniversitesi yönetim kurulundan  ayrıldığı,  Bank Asya ile çalışmalarını sonlandırdığı daha ilk yalan haber sonrasında düzenlenen basın toplantısında belgeleri ile basın mensuplarına sunulmuştu ve tahmin ediyorum yargıya da intikal ettirilmişti.

 

Ve aynı muhabir bu kez 800 milyon iddiası işle ortaya çıktı. Yaygın basında manşet oldu haber.

Habere ilk yalanlama başsavcıdan geldi.

 

Ama o muhabir yine durmadı. 

Bu kez de İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu’nun yanı sıra Çakal Carlos olarak bilinen İlıch Ramirez Sanchez'in de avukatı olan  İpek  grubuna bağlı 3 şirkete kayyum olarak atanan Avukat Hasan Ölçer’i kaynak göstererek 800 milyon Liranın varlığını ileri sürdü ve haber yaptı.

Sonra ne mi oldu?

Malum sonuç: Avukat Ölçer haberi Sabah’tan okuduğunu, kayyum olmadığını ve o muhabire , “Ben seni kaynak gösteriyorum, sen beni. Bu böyle olmaz”  diye itiraz ettiğini açıkladı.

Sonuç, olan 2500 yaşlıya oldu. O yaşlıların içinden bu hizmetler kesildi diye ölenler var.

Ve Türkiye Muz Cumhuriyeti değilse ki ; FETÖ Operasyonlarından sonra bu ihtimalin olmadığına inanıyorum; bu yalan haberlerle insanları mağdur edenler, bugün olmasa dahi yarın hesap verecekler, vermeliler….

Bu haberleri siyasi çıkar, hırs için destekleyenler, arka çıkanlar da , ve hele de o yaşlıların bakımsızlıktan ölmelerine yol açanlar da…

 

Ve en merak ettiğim konu, haberlerin yalan olduğunun ortaya çıkmasından sonra Sabah gazetesi yetkilileri bu haberlere ve haberleri yapanlara nasıl itibar edebiliyor.

Bu nasıl bir gazetecilik anlayışı, o muhabir aslında yalan haberlerle Sabah gazetesi’nin itibarını ve güvenilirliğini sarsmıyor mu?

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BU, NASIL, GAZETECİLİK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı