Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 14:19 Bu haber 1179 kez okundu
 
BÜRO İŞ’ten Askılı Tepki
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Büro-İş Sendikası emekçilerin ekonomik kayıpları ve 2021 bütçesi ile ilgili olarak ASKILI Eylem yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
BÜRO İŞ’ten Askılı Tepki

 

Büro-İş Sendikası olarak emekçilerin ekonomik kayıpları ve 2021 bütçesi hakkında sendikalarının görüşlerini kamuoyuna açıklamak ik istediklerini belirten Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

"1 trilyon 346 milyar lira büyüklüğünde olan, faiz hariç giderler 1 trilyon 166,6 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirleri 922,7 milyar lira, ve bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörülen 2021 bütçesi TBMM’ne hükümet tarafından sevk edilmiş bulunmaktadır. Bir önceki yıla göre yüzde 29,2 artışla  179.5 milyar lira olan faiz gideri  nedeniyle  bu bütçeden aslan payını her zamanki gibi faiz lobisi alacaktır. Daha basit anlatım ile bütçeye göre yapılan her 100 liralık harcamanın 13.2 lirası faiz ödemelerine ayrılmıştır.Bütçe kalemlerinde Hazine garantili, dolara endeksli, geçiş garantili ulaştırma ve alt yapı yatırımlarına baktığımızda ise  DSİ ödeneklerinde yüzde 139 ve özellikle de Karayolları ödeneklerindeki yüzde 84 artış yaşandığı görülmektedir. 

 

İşsizliğin her geçen gün yeni pikler yaptığı bir dönemde, başta işsizler olmak üzere  çok zor şartlarda emekçiler yaşam mücadelesi verirken bütçedeki bu artışların nedeni her zaman ki gibi üç beş faiz lobisine ve müteahhitlere ayrıcalık tanındığını göstermektedir.

 

Hükümetin pandemi döneminde yaptığı sembolik nakit yardımların boyutu dikkate alındığında; faize ödenecek 179 milyar lira ile bu salgın döneminde işsizin, emekçinin, emeklin, esnafın bir çok derdine derman olup yüzünü güldürecek rakamlardan bahsediyoruz.

 


 
Ülkeyi yönetenlerin yurttaşlara verdiği sözler ile bütçe kalemlerine baktığımızda  hükümetin kimlere hizmet ettiğini anlamak çok da zor değil. 

 

Yandaşa Kıyak; Emekçiye Şükret mantığıyla hazırlanan  bu bütçede çocuğunu beslemekte. Okutmakta, giydirmekte zorlanan, yoksulluk ve sefalet içinde  yaşayan memurlar için hiçbir şey yok.  Aksine memurları  askıya muhtaç edecek bir bütçe hazırlanmıştır. 

 


TBMM, Demokrasimiz, Hukuk, Adalet, Özgürlüklerimiz başta olmak üzere Temel Haklarımız Askıya alındıktan sonra Ekmeğimiz de askıya alınmış bulunmaktadır. Cumhuriyetin, demokrasinin ve evrensel insan haklarının askıya alınma süreci ; sonunda ekmeği de  askıya aldırır.

 

Halkı yokluğa düşürenler bir yandan  sabır telkin ederken, diğer yandan askıda ekmeğe muhtaç bırakıp sonra da teşekkür edilmesini bekliyorlar. Önce TANZİM, Sonra IBAN, Şimdi de ASKIDA EKMEK” 

 

Hükümet  vatandaşına askıda ekmek değil; ekmeği kazanacak iş vermelidir.

 

Sabah: Ekonomi uçuyor
Öğlen: Dünya bizi kıskanıyor 
Aksam: Askıda ekmek projesi

 

Görüntü çok net ! Ekonomi Berbat

 

Meclise sevk edile torba yasa ile koskocaman holding Şirketlerin kurumlar vergisi oranı yüzde 15 ‘e düşürülerek asgari ücretlinin ödeyeceği vergi ile eşitlenmek isteniyor. Bu ülkede en çok vergi yükü; başta asgari ücretliler olmak üzere emekçilerin sırtına salınmıştır. Hükümetin iktidarda olduğu 18 yıldır yapmış olduğu adaletsiz vergi sistemi ve bütçe sayesinde zengin ile fakir arasındaki sosyal mesafe her geçen yıl artmıştır. 

 


Sömürücü etkisini en çabuk gösteren ÖTV gibi dolaylı vergilerin insan öldürdüğü bir ülkede yaşar durumuna gelmiş bulunmaktayız.

 

 

Ekonomisi şahlanmış güçlü devletler, vatandaşını askıda ekmeğe muhtaç etmez.

 

Askıya alınacaksa eğer;  saman dahil her şeyi ithal etmek için kullanılan, sadece maaşımızı almadığımız başta Dolar ve Euro olmak üzere; 3600 Ek Göstergenin, EYT, Yardımcı Hizmetler Sınıfı, Kadrolu Sözleşmeliler, TSK Sivil Memurlara Fiili Hizmet Zammı, Kariyer Uzmanlar Arasında Merkez & Taşra Ayrımı, Faturalar, İşsizlik, İcra Dosyaları,  Kiralar, Vergisiz Asgari Ücret,  düşük gelir grubundaki diğer  emekçilerin vergi oranının 10’a düşürülmesi  askıya alınsın. 

 

Sonuç itibariyle; Yalanlarla ülkemiz talan edilmektedir. Büro-İş Sendikası olarak  bu yalan ve talan düzenine dur demek için bütün emekçileri birlikte mücadele etmeye  davet ediyoruz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BÜRO, İŞ’ten, Askılı, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı