Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 08:09 Bu haber 5231 kez okundu
 
Canik Belediyesi Devletin arazisini parselleyip sattı, Samsun Büyükşehir ruhsat verdi!
Canik Belediyesi'nin Başkan Osman Genç döneminde bir imar uygulaması ile DSİ'ye ait dere yatağı içinde kalan taşkın bölgesi kapsamında 100 dönümlük araziyi yasadışı olarak parselleyip sattığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de benzinlik ruhsatı verdiği ortaya çıktı.
SİYASET Haberi
 Canik Belediyesi Devletin arazisini parselleyip sattı, Samsun Büyükşehir ruhsat verdi!

 

Canik Belediyesi'nin Başkan Osman Genç döneminde  bir imar uygulaması ile Ankara Yolu üzerinde, Mert Irmağı içinde DSİ'ye ait yaklaşık 170 dönümlük taşkın bölgesi olarak belirlenen araziyi  yasadışı olarak parselleyip sattığı , Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de burada kurulan benzinliğe ruhsat verdiği ortaya çıktı. 

CANİK BELEDİYESİ DERE YATAĞINDAKİ TAŞKIN BÖLGESİNİ PARSELLEYİP SATTI 

Canik Belediyesi, Hacı İsmail Köyü'nde yaptığı imar uygulaması kapsamında  oluşturduğu parseli DSİ' ye ait araziye izin almadan taşıdı. Mükerrer parsel oluşturdu. Oluşturduğu 3 parselin ikisini belediye hizmet alanı olarak ayırdı, birini benzinlik olması için vatandaşa sattı. Vatandaş ta buraya benzinlik ve tesis kurdu. 

Olay bununla da kalmadı, dere yatağı içinde ve taşkın bölgesi'nde olan arazide kurulan benzinliğe de Büyükşehir Belediyesi ruhsat verdi. 

Taşkın Bölgesindeki dere yatağına benzinlik yapılıp faaliyete geçince şikayetler arttı, konu bakanlığa intikal etti. Bakanlık devreye girdi ve yıkım için talimat verdi. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü de   Canik Belediyesi'ne ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne yazı ile durumu bildirerek uygulamanın iptalini istedi.  7. Bölge Müdürlüğü taşkın alanında kalan tesislerin yıkımı için yazı gönderdi, ancak sonuç alamayınca konu yargıya taşındı. DSİ'nin, Samsun 2. İdare Mahkemesi'nde imar uygulaması ve ruhsatın iptali için dava açtığı öğrenildi.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TAŞKIN ALANINDAKİ DEVLETE AİT ARAZİDEKİ BENZİNLİĞE RUHSAT VERDİ

Ancak skandal bununla da bitmedi. Bu arazi  DSİ'ye ait olmasına ve dere yatağındaki taşkın bölgesi içinde bulunmasına rağmen Samsun Büyükşehir Belediyesi benzinlik ruhsatı verdi. Kendileri ile görüştüğümüz Samsun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ruhsat için DSİ'den yazı istediklerini, bu yazı ile de ruhsatı verdiklerini bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, DSİ'den gönderilen yazının, ruhsat verilmesine kolaylık sağlamak amacı dışında, aksine Büyükşehir yetkililerine uyarı niteliğinde olduğunu, Arazinin taşkın sahası içinde kaldığını, taşkın tesisleri tamamlandıktan sonra imar talebinin değerlendirilebileğini bildirdiklerini söyledi.

DSİ Bölge Müdrülüğü yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındılar ve Bilgi Edinme Yassı Kapsamında müracaat edilmesi halinde konuyu değerlendireceklerini söylediler.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Canik, Belediyesi, Devletin, arazisini, parselleyip, sattı,, Samsun, Büyükşehir, ruhsat, verdi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı