Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 18:40 Bu haber 209 kez okundu
 
Canik Belediyesi’ne Sıfır Atık Belgesi
Canik Belediyesi’ne “Sıfır Atık Projesi” kapsamında yaptığı çalışmalar için Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Belgesi verildi.
YEREL YÖNETİM Haberi
Canik Belediyesi’ne Sıfır Atık Belgesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde başlattığı ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında çöplerin ayrıştırılarak milli ekonomiye kazandırılması ve atık çöplerin oluşmaması adına ilçe genelinde yaptığı çalışmalar neticesinde Canik Belediyesi’ne Sıfır Atık Belgesi verildi.

 

“Sıfır Atık Projesi” doğrultusunda gelecek nesillere daha yaşanabilir, temiz ve düzenli bir Canik bırakmak için bu projeyi önemsediklerini belirten Başkan Sandıkçı, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana sıfır atık projesi kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızı bilinçlendirme eğitimleriyle işe başladık. Çalışmalarımız, bölgemize atık kumbarası yerleştirilmesi, kutu yardımı, depolama alanlarının oluşturulmasıyla birlikte toplanan atıkların lisanslı firmalara teslim edilmesiyle devam etti.

 

İlçemizde bulunan tüm kumbaraların, geri dönüşüm sepetlerinin ve geçici depolama alanlarının koordinatlarının sisteme girişi yapılıp ECBS sistemi üzerinden uydudan kayıt altına alarak düzenli ve programlı bir çalışma yürüttük. Yapılan bu çalışmalarla sonucunda 1.176 ton kâğıt geri dönüştürülüp 19.986 ağaç kurtarıldı. 867 ton plastik geri dönüşümü sağlanıp 14.125 Litre petrolden tasarruf edildi. 315 ton cam geri dönüştürülüp 377 ton hammadde tasarruf sağlandı. 280 ton metal geri dönüştürülüp 365 ton hammadde tasarruf sağlandı. Programlı ve düzenli bir çalışma sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız tarafından “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandık” dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Canik, Belediyesi’ne, Sıfır, Atık, Belgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı