Haber Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 18:16 Bu haber 293 kez okundu
 
Canik Orman Okulu Açılışa Hazırlanıyor
Canik ilçesi Gürgenyatak mevkiinde yapımına başlanan Orman Okulu Projesinde sona yaklaşıldı.
EĞİTİM Haberi
Canik Orman Okulu Açılışa Hazırlanıyor

Canik Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü ile yaklaşık iki ay önce yapımına başlanan Canik Orman Okulu açılışa hazırlanıyor.

 

Hayırsever iş insanı Sezai Erol’un yapımını üstlendiği Orman Okulunda sıfır atık, çevre bilgisi, biyomimikri, oryantiring, ekolojik okuryazarlık, küresel iklim değişikliği, okçuluk, tarım eğitimi, hayvan bakım ve besleme, koleksiyonculuk, sportif tırmanış gibi modüller üzerinden temel derslerin eğitimi verilecek.

 

Çocukların doğal öğrenme teknikleriyle bilim, sanat ve matematik öğrenip sosyal yaşam becerilerini geliştireceği Orman Okulunda eğitimler interaktif bir ortamda verilerek çocukların doğa ve sorunlarına karşı duyarlılık, doğa ile ilgili sorunları tanımlama, araştırma, çözme, doğanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olma ve uygulamalı kişisel gelişim konularında yetkin olmaları sağlanacak.

 

 

Türkiye’de ilk devlet destekli Orman Okulu olma özelliğini taşıyan proje alanında incelemelerde bulunan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; "Projede sona doğru yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burası birkaç hafta içerisinde artık açılışa hazır hale gelecek. Yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirdiğimiz için çok mutluyum.  Çocuklarımızın doğal öğrenme teknikleriyle inşa edilmiş bir alanda ezberden uzak bir ortamda eğitim görüp sosyal yaşam becerilerini geliştirebilecekleri bir okul açıyoruz. 

 

 Bu alanda virane halde duran Gürgenyatak ilkokulu ve müştemilatının tahsisini sağladık. Yatırımı gerçekleştirecek hayırsever iş insanını bulduk. Mevcut yapıların restorasyonu yapıldı. Haricinde gözlemevi, macera parkuru, ekim dikim alanları, açık derslikler, kümesler inşa edildi.  Milli eğitim müdürlüğümüzle eğitimlerin içeriklerini belirlemeleri ve burada verilecek olan tüm eğitimlerin alt yapısının hazırlanması ve yürütülmesi noktasında işbirliği protokolümüzü yaptık. Ve artık açılış tarihini konuşur hale gelebildik. Çocuklarımızı teknolojinin kölesi olmaktan kurtarmalı ve hayatın içine çekebilmeliyiz.  İlçemizi eğitim üssü yapma noktasında kararlıyız. ” dedi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Canik, Orman, Okulu, Açılışa, Hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı