Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 20:00 Bu haber 2417 kez okundu
 
Canik’te Encümen Başkanının Kurban Pazarı Oyunu Yargıdan Döndü
Canik’te yaşanan Kurban Pazarı Krizinin Ardından Usülsüzlük Çıktı.
ASAYİŞ Haberi
Canik’te Encümen Başkanının Kurban Pazarı Oyunu Yargıdan Döndü

Canik Belediyesi  mülkiyeti kendisine ait olmayan araziyi 2015 yılında kiraladı ve üzerine belediye tarafından bugün kullanılan tesisler yapıldı. Bu tesisler belediyece yapılmasına rağmen belediye, kendi işletmek yerine 2017 yılında belediyenin ödediği kira bedelinden daha düşük fiyata 3.kişilere kiraya verdi.

 

İHALEYE TEK FİRMA GİRDİ, 10 TL ARTIRDI

 

Bir kişinin başvurduğu kiralama ihalesinde başvuran kişi muhammen bedeli 10 TL artırarak ihaleyi kazandı.  2017 ve 2018 yıllarında da söz konusu Kurban pazarını bu şartlarda işletti .

Yeni Başkan İbrahim Sandıkçı göreve geldikten sonra yapılan incelemede  kiralamayı üstlenen şirketin bu yeri fiilen kendisinin işletmediği, şirket sahiplerinin ve yetkililerinin bu yerde en ufak bir müdahilliklerinin olmadığı, bu yeri fiilen işleten kişinin, aynı zamanda şirkete ihaleyi veren Belediye Encümeninin başkanı olarak görev yaptığı ortaya çıktı.

 

KURBAN PAZARINI KENDİSİ İŞLETMİŞ 

 

Encümen Başkanı,  resmi olarak Belediye adına hareket etmek suretiyle ihaleyi yaptığı ve  3.bir kişiye Kurban pazarını kiralamış gibi göründüğü, ancak Kurban pazarını fiilen kendisinin işlettiği, dolayısıyla adeta yeri kendi kendisine kiraya verdiği sonucuna varıldı.

Yaşanan bu sürecin ardından da belediye daha detaylı bir inceleme ve soruşturma başlatınca,  yeri kiralamış görünen şirketin bugüne kadar işletme ruhsatı almadığı ve ihale şartnamesi gereği yatırması gereken ek teminatı da yatırmadığı tespit edildi.

Konu ile ilgili olarak bugün bir basın açıklaması yapan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Şartnamede yazılı hükümler gereğince ihalenin bozulması ve kira sözleşmesinin iptalini gerektirdiğinden, Belediye Encümenimiz tarafından ihalenin bozulmasına ve kira sözleşmesinin iptaline karar verilmiş, kiracı görünen şirkete bu husus tebliğ edilmiş, ayrıca Canik Kaymakamlığından taşınmazın tahliye edilmesi talep edilmiştir.

Canik Kaymakamlığınca kiracı şirkete yapılan tahliye emri tebligatları üzerine, kiracı şirketçe Samsun 2.İdare Mahkemesinde yürütmenin durdurulması istemli dava açılmış, Mahkemece önce Canik Kaymakamlığı tarafından davaya cevap verilinceye kadar olmak üzere yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. “ dedi.

 

PAZARI KULLANMAK İSTEYENLER BELEDİYEYE BAŞVURSUN

 

Canik Kaymakamlığı tarafından davaya cevap verildikten sonra, Mahkemece daha önce verilen yürütmenin durdurulması kararının kaldırıldığını belirten İbrahim Sandıkçı,  “ Dolayısıyla kiracı görünen şirketin taşınmazdan tahliye edilmesinin önünde herhangi bir engel kalmamıştır. Bu karar gereği de Canik Kaymakamlığı tarafından kiracı görünen şirketin Kurban pazarından tahliyesi işlemi 29.07.2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

Şu an itibariyle Kurban pazarı, tam da olması gerektiği gibi Belediyemizce işletilmeye başlanmıştır. Öte yandan, kurbanlık satışı yapmak isteyen hayvan sahiplerince pazarımıza yoğun ilgi gösterilmekte olup, Canik Belediyesi Kurban pazarını kullanmak isteyen ancak henüz başvuru yapmamış hayvan sahiplerine mağdur olmamaları adına başvurularını bir an önce yapmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca kurbanlık hayvan alışverişi yapmak isteyen tüm halkımızı da pazarımıza beklediğimizi ifade etmek isteriz. “ diye konuştu.

 

CANİK’TE MÜFETTİŞLER SON 5 YILI SORUŞTURUYOR

 

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, karadenizhayat.com’a yaptığı açıklamada Canik Belediyesi’nde müfettişlerin çalışmalarını sürdürdüğünü, son 5 yıla dönük yapılanların incelendiğini ve bu konunun da müfettişlerin soruşturması kapsamında olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Canik’te, Encümen, Başkanının, Kurban, Pazarı, Oyunu, Yargıdan, Döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı