Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 17:20 Bu haber 2162 kez okundu
 
Canik'te İlköğretim Haftası Kutlaması
Samsun'da İlköğretim Haftası ve 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı Canik ilçesi Kuzey Yıldızı Ortaokulu'nda düzenlenen törenle başladı.
EĞİTİM Haberi
Canik'te İlköğretim Haftası Kutlaması

 Canik ilçesi Kuzey Yıldızı Ortaokulu'nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı. Kuzey Yıldızı Ortaokulu Müdürü Cengiz Elgit'in konuşmasının ardından okul öğrencilerinden Işıl Naz Beğen günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından Zümra Yavuz, Öğüt adlı şiiri okudu. Daha sonra tören Kuzey Yıldızı Ortaokulu öğrencilerinin halk dansları gösterisi ve 8. Sınıf öğrencilerinin okula yeni başlayan 5. sınıf öğrencilerine ‘Okula Hoş Geldiniz’ çiçeği sunmasıyla devam etti.

        Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı konuşmasında, “Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Terme’de çok güzel bir okulumuzun açılışını yapmıştık. Hayırsever vatandaşımız tarafından Tekkeköy’de de güzel bir okulu açtık. Bugün ise Kuzey Yıldızı Ortaokulunun açılışını 25 derslikle birlikte açıyoruz. 5 milyon liraya mal oldu. Canik’te tekli öğretime bu yıl tamamen geçmiş oluyoruz. Bu sene Samsun'da 28 okul yapıldı. Önümüzdeki yıl sanıyorum tüm Samsun’da tekli öğretime geçiyoruz. Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’de eğitim alanında en ileri şehir olmaya inşallah birlikte yürüyeceğiz.” diye konuştu.

      Samsun Valisi Osman Kaymak törende yaptığı konuşmasında, “Sayın Veliler, Sevgili Öğrenciler ve Değerli Öğretmenlerim; Bugün ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlamasının coşkusu içindeyiz. Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken öğrencilerimizin heyecanını, anne babaların gururunu, öğretmenlerimizin mutluluğunu canı gönülden paylaşıyorum. Sizleri kutluyor, hepinizi saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Samsun’da 268 bin öğrenci, 19 bin öğretmen ve bin 200 okul ile eğitim-öğretime başladık. Bundan dolayı onurlu ve gururluyuz. Samsun ilk adım kenti olarak her alanda öncü olma özelliğini sürdürmek zorundadır. Eğitimde de iddialıyız. Çok güzel bir ekibimiz var. Eğitim ve öğretimi daha ileriye götürmek için büyük gayret sarf ediyoruz. Tabii ki fiziki şartlar çok önemlidir. Ama biz insan yetiştirme konusunda gayret etmek durumundayız. Çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamamız gerekiyor.

Sevgili öğrenciler, sizler bizim her şeyimizsiniz. Derslerinize çok iyi çalışın. Özellikle başlatmış olduğumuz kitap okuma kampanyalarına mutlaka katılın. İlimizdeki öğretmenlerimiz bizler için çok kıymetlidir. Bu çocuklarımız öğretmenlerimize emanet, bizde sizlere güveniyoruz. İnşallah yarınlar bugünlerden daha iyi olacak. Samsun’da başlattığımız ‘Maarif Hareketi’ni, ‘Samsun İçin Okuma Vakti’ ve ‘Tasarım Atölye Çalışmaları’nı çok önemsiyorum. Artık Canik ilçemizde tekli eğitime geçiyoruz. Sabahçı ve öğlenci kalmıyor. Tek hedefimiz; daha iyi ve kaliteli bir eğitim, yarınları ve dünyayı kucaklayan, dünya ile rekabet edebilen bir gençlik yetiştirme gayreti içerisindeyiz.         

        Yeni eğitim-öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimiz ve ailelerine, saygıdeğer öğretmenlerimize ve tüm ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor; başarı dileklerimi ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

        Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, protokol üyeleri ile birlikte Kuzey Yıldızı Ortaokulu'nun açılış kurdelesini kesti. Vali Kaymak Kuzey Yıldızı Ortaokulu'nun sınıflarını da gezerek öğrencilere çam fidanı dağıttı ve eğitim meşalesini yaktı.

         Törene ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Balcı, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Müdür Yardımcıları, ilgili kamu kuruluş müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Canik'te, İlköğretim, Haftası, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı