Haber Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 23:44 Bu haber 1504 kez okundu
 
Canik'ten bir Hanımlar Konağı daha
Canik Belediyesi tarafından Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yaptırılan Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı düzenlenen törenle açıldı.
- Haberi
Canik'ten bir Hanımlar Konağı daha

Mahallelere tek tek Hanım Konakları kazandıran Canik Belediyesi tarafından Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yapılan ve 15 Temmuz şehitlerinden Ayşe Aykaç'ın adını taşıyan Hanım Konağı, düzenlenen törenle açıldı. Dev tesisi hizmete sokan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, kadın dostu mekan olan ve içerisinde kadınlar için kurs atölyeleri, toplantı salonu, kreş ile sıbyan okulunun bulunduğu Şehit Ayşe Hanım Konağı'nı kadınlara armağan etti.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM

Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı'nın önünde düzenlenen açılış töreni, sıbyan mektebinde eğitim alan çocukların semazen gösterisi ile başladı. Miniklerin şiirle, kurs öğretmenlerinin ise işitme engelli diliyle 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladığı açılışta konuşan Başkan Osman Genç, hayata geçirdikleri, kültürel, eğitimsel ve sportif yatırımlarla sosyal ve kültürel dönüşüme imza attıklarını söyledi. Başkan Genç, "Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı  kadınlarımızın hem sosyal hem de ekonomik yönden kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak" dedi.

 

KADIN DOSTU MEKANLAR

Kadınların ailenin, dolayısıyla toplumun temeli olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, "Sağlıklı bir gelecek için hanım kardeşlerimizi çok önemsiyoruz. Çünkü çocuklarımızı yetiştirenler annelerdir. Hanım kardeşlerimiz için ilçemizde 'Aile Dostu', 'Kadın Dostu' mekanlar oluşturuyoruz. Aile okulları, sıbyan mektepleri, kurs merkezleri yaptık. Şimdi de ilçemizin dört bir yanına Hanım Konakları yapıyoruz ve teker teker açıyoruz. İnşallah donanımlı annelerimiz, donanımlı çocuklarımızı yetiştirecek. Bütün bunlar sağlıklı bir gelecek için" diye konuştu.

 

TESİSLER GENÇC VE KADINLARA AÇIK

Canik'te sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Osman Genç, "Kadınların her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler yapabileceği donanıma sahip olan Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı'nda, anneler çocuklarını kreşe bırakabilecek, çocuklar ise sıbyan mekteplerinde eğitim görebilecek. Hemen yanında bulunan halı sahada ise gençler sportif etkinliklerde bulunabilecek. Sadece burası değil, ilçemizin dört bir yanında çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için kültür, sanat, spor tesislerimiz var. Her gencimiz mutlaka bir müzik ve spor dalıyla ilgilenmelidir. Tesislerimizin kapıları gençlerimize ve kadınlarımıza sonuna kadar açıktır" şeklinde konuştu.

 

TARİHTEKİ TÜRK KADINLARIN İSİMLERİ

Hanımlar konaklarına tarihteki örnek Türk ve Müslüman kadınların isimlerini verdiklerini de ifade eden Başkan Genç, "Böylece hem gençlerimiz ve kadınlarımız tarihimizdeki önemli kadınları öğrenmiş oluyor hem de onların isimlerini yaşatıyoruz. Bu hanım konağımıza da 15 Temmuz şehidimiz Ayşe Aykaç'ın ismini verdik. 15 Temmuz'u unutmamalı ve unutturmamalıyız. Yakın zamanda inşallah Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nin de açılışını gerçekleştireceğiz. Hanım konağımız, kadınlarımıza ve şehrimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

 

AÇILIŞI YAPILDI

Konuşmaların ardından Başkan Osman Genç, diğer protokol üyeleriyle birlikte Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı'nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından hanım konağını gezen Başkan Genç, kursiyer kadınların çalışmalarını inceledi, kreş ve sıbyan okulunda çocuklarla sohbet etti.

Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı'nın açılışına AK Parti Canik İlçe Müdürü Ercan Eler, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şerif Güleroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü. İlçe Müdürü Galip Baykal, KADEM Şube Başkanı Meral Kıvırcı, Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç, Samsun Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Ahmet Haşim Baki, Türk Kızılayı Canik Şube Başkanı Hatice Örs, Kültür ve Sosyal İşler Birimi Müdürü Hamza Aygün, Samsun Sakatlar Derneği Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Canik'ten, bir, Hanımlar, Konağı, daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı