Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 17:58 Bu haber 3032 kez okundu
 
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Bilirkişileri Hakkında Suç Duyurusu
SAMÇEP, Çarşamba Bİyokütle Santrali Bilirkişileri Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak
SİVİL TOPLUM Haberi
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Bilirkişileri Hakkında Suç Duyurusu

Bilirkişilerin hazırladığı rapora tepki gösteren SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, konu ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

 

İnşaatı yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak devam eden Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı için Samsun Valiliğinin “ÇED Gerekli Değildir” kararının Yürütmesinin Durdurulması talebi ile Samsun 3. İdare Mahkemesinde görülen davada,  mahkeme heyetinin talebi üzerine hazırlanan bilirkişi raporu 27 Ocak 2020 tarihinde dava dosyasına eklenmişti.

 

Bilirkişilerin Türkiye’nin birçok yerinde şirketler lehine raporlar hazırladığını ve haklarında suç duyurularının bulunduğunu belirten SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında kendilerinin de bilirkişiler hakkında yargıya başvuracaklarını söyledi.

 

İŞTE O BİLİRKİŞİ HEYETİ!

 

Özdağ, bilirkişilerin  Prof. Salim Serkan Nas (İnşaat Yük. Müh. Hidrolog) , Dr. Öğretim üyesi Kemal Çelik (Harita Yüksek Müh. Gümüşhane Üniversitesi), Prof. Serdar Makbul (Biyolog  Recep Tayyip Üniversitesi), Prof. Turan Karadeniz (Ziraat Yük. Müh. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi), Prof. Yüksel Ardalı (Çevre Yük. Müh. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi) dan oluştuğunu belirterek, “ Turan Karadeniz, Salim Serkan Nas, Kemal Çelik, gibi isimlerden bir kısmının dahil oldukları bilirkişi heyeti, Çanakkale, Ordu, Rize, Artvin, Erzurum gibi bir çok şehirde “açıklaması zor” bir şekilde birlikte ÇED davaları için raporlar hazırlamaktadırlar.

 

Çanakkale’de Cengiz’e ait olan CENAL termik santrali, Karaburun Termik Santrali, Kirazlıdere I ve II termik santrallerı, Kirazlıtepe Madeni ve bir çok çevre davasında hep şirketler lehine raporlar hazırlamışlardır.  İçlerinden bir kısmı için, CENAL termik santrali, Karaburun Termik Santrali, Kirazlıdere I ve II termik santrallerı hakkında birbirinin aynısı raporları hazırladıkları ve gerçeğe aykırı beyanda bulundukları için suç duyurusunda bulunulmuştur. “ dedi.

 

 EĞERCİLİ VE ÇEVRE MAHALLELERİ GEZİLİP GÖRÜLMEDEN GERÇEĞE AYKIRI RAPOR DÜZENLENDİ

 

Aynı heyet içerisindeki Turan Karadeniz’in, Kazdağları’nda binlerce ağacın katledilmesi ile gündeme gelen Kirazlıtepe Madeni ile ilgili davadaki bilirkişi raporundaki imzasının sahte olduğuna dair iddiayla gündeme geldiğini ifade eden Özdağ, “Bilirkişi heyeti hakkında yasal süreç başlatacağız. Eğercili ve çevre mahalleleri gezilip görülmeden gerçeğe aykırı, soyut ve afaki bir rapor tanzim edilmiştir. Bu yörenin kıymetli toprakları nedeniyle ve daha ziyade sınır davaları yüzünden onlarca cinayet işlenmiştir.

 

 Arazisine ve kendi topraklarına sahip çıkmayı namusu kadar kutsal bilen yöre insanı, toprağa bağlı yaşamaktadır. Yakıt girdilerine göre, yanma sonucu oluşacak kimyasal kütle hesaplarının uzman kimyacı bilirkişilerce incelenmesi halinde, ortaya çıkacak çevre kirliliğinin insan, doğal hayat ve tarım arazileri üzerinde yaratacağı olumsuzluklar tek bir çırpıda görülecektir.” Diye konuştu.

 

SAMSUN BÖLGE BİLİRKİŞİLİK KURUL BAŞKANLIĞI’NA ÇAĞRI

 

Bilirkişi Raporu kisvesi altında İdare Mahkemesi Heyetine bilim, akıl ve gerçek dışı bu raporu sunmanın  bilirkişilik etiğine ve yasanın amir hükümlerine açıkça aykırı olduğunu bildiren Mehmet Özdağ açıklamasını şöyle tamamladı: “  Aynı zamanda bilirkişilerin yansızlık, tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiklerini göstermektedir. Bu kişilere bundan böyle bilirkişilik  yaptırılmaması için Samsun Bölge Bilirkişilik Kurul Başkanlığını göreve çağırıyoruz. Ayrıca gerçeğe aykırı rapor tanzim etmekten haklarında yasal süreç başlatacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

Bu bilirkişi raporu bölgemizde halkımızda infial yaratmış, bilim insanlarına ve akademiye duyulan güveni sarsmıştır. Bu durum karşısında bölge çiftçisinin en önemli örgütlenmesi olan Ayvacık ve Terme Ziraat Odalarımız ile Ziraat ve Kimya Mühendisleri Odalarımız bilimden, çifçiden, doğadan ve kamusal çıkarlardan yana davaya müdahil olma kararı almışlardır. Bu mücadelenin parayla değil kolektif emekle, özveri ve dayanışmayla yürütülebileceğini herkese göstereceğiz. Bu dava artık Çarşamba Ovasında yaşayan herkesin davasıdır. Bu dava artık Samsun Halkının davasıdır. Hukuktan, hukukun adilce uygulanması talebimizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çarşamba, Biyokütle, Enerji, Santrali, Bilirkişileri, Hakkında, Suç, Duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı