Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:37 Bu haber 3528 kez okundu
 
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Mühürlendi
Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapılmakta olan biyokütle enerji santrali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının Çarşamba Belediyesi tarafından Pazartesi Günü sessiz sedasız uygulandığı, ancak santralin giriş kapısına mühür vurulmadığı ortaya çıktı.
ASAYİŞ Haberi
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Mühürlendi


27 Mart 2020 tarihinde Samsun 3. İdare Mahkemesi Oltan Köleoğlu Enerji tarafından Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapılmakta olan biyokütle enerji santrali inşaatı ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verilmiş, toprak kurulu kararı ve CED gerekli değildir kararları da aynı mahkeme tarafından iptal edilmişti.

 

Mahkemenin aldığı kararların uygulanması beklenirken, bugün SAMÇEP'in Mahkeme Kararlarının uygulanması için Santral önünde yaptığı basın açıklamasının öncesinde santral inşaatının sessiz sedasız Çarşamba Belediyesi tarafından geçtiğimiz Pazartesi Günü durdurulduğu ortaya çıktı.

 

Santral İnşaatının mühürlendiği bilgisinin Çarşamba Kaymakamlığı tarafından verilmesine rağmen Şantiye giriş kapısında mühür olmadığı ve serbestçe girişl çıkış yapılabildiği görüldü. 

 

Kararın uygulanmasını yapacakları basın açıklamasından önce öğrenen SAMÇEP üyelerine Santralin içerisinde mühür olup olmadığı bildirilmezken, avukatlar dahil kimse içeri alınmadı.

 


Enerji Santrali önünde açıklama yapan Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Çarşamba biyokütle enerji santrali ile ilgili açılmış olan 3 tane dava vardı ve bu davalar sonuçlandı ve santralin bütün Ruhsarları iptal edildi. Bu santralde günde 630 ton biyokütle yakıt yakacak ve 1600 metreküp yeraltı suyu kullanacak. 181 dönüm nitelikli tarım arazisi de tarım amacı dışında kullanılacaktı. Biz Mart ayından itibaren kamu yöneticilerin, belediyelerin mahkemelerin verdiği kararları uygulamasının takipçisiydik. 

 


Nitekim yasal sürenin dolmasından sonra yaptığımız görüşme neticesinde söz konusu kaçak tesisin Pazartesi günü mühürlendiği bilgisini aldık. Ancak içeride tesisin güvenliğini sağlamak üzere personel bulunduğunun bilgisini aldık. Bunun dışında herhangi bir işlem yapılmadığı Sayın Çarşamba Kaymakamı tarafından bize bildirildi. Bundan sonrada Samsun Çevre Platformu olarak mahkeme kararlarının uygulanmasının takipçisi olacağız. Ne bu tesisin ne de bundan başka bir tesisin Çarşamba Ovası üzerinde 1 metrekare bile tarım dışı amaçlarla kullanılmasının takipçisi olacağız. Ben bu süreç içerisinde bizlerle birlikte hareket eden ve bu santralin yapılmasına karşı olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi

 

SANTRAL İÇİN ÇED RAPORU GEREKİYOR


 Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu ise, “Başından beri titizlikle takip ettiğimiz ve bölgemizin, ülkemizin en önemli tarım topraklarından biri olan Çarşamba Ovası’na kurulmak istenilen aslında biyokütle enerji santrali adı altındaki bu termik santrale karşı verdiğimiz mücadele hukuk nezdinde kabul görmüştür ve hukuk bu tesis için üretilen 1/5000’lik nazım planı ve 1/1000’lik uygulama planını ve bunlara dayalı olarak verilen ruhsatın yürütmesini durdurmuştur.

 

 Gelinen süreç içerisinde aslında biz bu kararların uygulanması adına titizlikle çaba sarf ettik. Sürecin tamamlandığını gördüğümüz anda da gerekli girişimlerde bulunduk. Bu girişimlerimiz Çarşamba Belediyesi tarafından kabul görmüş olacak ki Çarşamba Belediyesi de hukukun verdiği bu kararı uygulayarak bu tesisin mühürlendiğini bize bildirdi. Son alınan karar ile de burası için bir ÇED raporu gerektiğini belirtiyor. Burada bizlerle mücadele eden herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

 


ERDAL AVCI:  KAPIDA MÜHÜR YOK!

 

Santral inşaatının kapısında mühür olmadığını dile getiren Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “ Mücadeleye devam edeceğiz ve el birliği ile başaracağız. Ancak bizde 17 yıl belediyecilik yaptık ve böyle bir mühürleme görmedik. Böyle bir mühürleme olmaz. Mühürlenen yerin içerisine kanunen hiç kimsenin girip çıkması mümkün değildir. Eğer tesisin güvenliği sağlanmak isteniyorsa dışarıya bir kulübe koyulur ve güvenlik görevlisi dışarıda kulübede durur.

 


 Bu demir kapının da mühürlenmiş olması gerekiyor. Bana sorarsanız bu göstermelik bir mühürleme ve buradan Çarşamba Adliyesi’ne gideceğiz. Çünkü eğer mühürleme işlemi yapıldı ise bir tutanağının da savcılığa verilmesi gerekiyor ve bu tutanak savcılığa gönderildi mi gönderilmedi mi bunun da takipçisi olacağız. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a buradan sesleniyorum; İmar İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve zabıta ekipleri yanlış mühürleme yapmışlar” diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Biyokütle, Enerji, Santrali, Mühürlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı