Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 15:05 Bu haber 1395 kez okundu
 
Çarşamba Biyokütle Santral Karşıtları tek yürek oldu
Çarşamba'da yapımı tamamlanan ve deneme üretimine başlayan Oltan ve Köleoğlu Firması'nın Biyokütle Enerji Santrali'ne tepkiler büyüyerek devam ederken bugün çok geniş katılımlı bir santral karşıtı eylem daha düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Çarşamba Biyokütle Santral  Karşıtları tek yürek oldu

Yargı süreci devam eden ancak buna rağmen inşaatını sürdürerek ovayı zehirleyen santrale karşı 2 yıla yakındır süren mücadelede bugün yeni bir boyuta gelindi.
 
 
SAMKON, Ayvacık ve Terme Ziraat Odaları'nın öncülüğünde çevre mahalle muhtarlarının da desteklediği ve bugüne kadar yapılan eylemlerin en geniş katılımlısı  olarak gündemde yerini alan Santral karşıtı toplantı santral önünde gerçekleşti.
 
 
 
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, TMMOB'a bağlı odalar , Birleşik KAMU İŞ, KESK'e, TKP, katılan partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları ve platformların destek verdiği eylemde çok önemli açıklamalar yapıldı.
 
 
Eylemde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, CHP Samsun Milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu ve Kemal Zeybek, CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Çarşamba, Salıpazarı , Ayvacık,Terme,Tekkeköy, İlçe Başkanları, Belediye meclis üyeleri, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, İl Yönetim Kurulu üyeleri, İYİ Parti Atakum, Tekkeköy, Çarşamba, Ladik İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Saadet Partisi GİK Üyesi Salih Şen, DEVA Partisi Samsun İl Başkanı Av. Kebire Birer Türk, Bieleşik Kamu İş İl Temsilcisi Rüstem Kara, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Özcan Çoluk, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Sabuncu, ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, STK'ların temsilcileri, çevreci dernekler, mahalle muhtarları, çevvre mahallelerde yaşayan vatandaşlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
 
Eylemde açılış konuşmasını yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı katılımcılara teşekkür ederel santrale karşı müğvccadeleyi her demokratik ve hukuki platformda sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek aktılanlara teşekkür etti.
 
 
Eylemde sırası ile SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Erhan Usta, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Sadet partisi GİK Üyesi Salih Şen birer konuşma yaptılar.
 
 
Neslihan Hancıoğlu :
 
ÇARŞAMBA OVASI'NIN KALBİNE HANÇER SAPLADILAR

Yürekli dostlarım hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün buradayım. CHP Samsun milletvekili olarak sizleri Samsun'a sorumluluklarım büyük olduğu için, ben de sizler gibi buranın havası ve suyu ile yetişmiş olduğumuz için bugün buradayım.  

Davamızda haklıyız. Çarşamba Ovası'nın kalbine hançer sapladılar. Bizlere düşen görev bu hançeri  yerinden almak çıkarmak. Bu haklı davamızda mücadeleyi devam ettirmek. Sizler burada, bizler mecliste bunu binlerce kez tekrar edeceğiz; tekrar edeceğiz ve bu haksızlığa bir son vereceğiz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum."
 

SP'Lİ SALİH ŞEN:
 
TEMEL KARAMOLLAOĞLU'NUN SELAMLARINI GETİRDİM

"Muhterem kardeşlerim ben Ankara'dan sayın Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu' nun selamlarını getirerek başlıyorum. Bu mücadele'nin başından itibaren sizlerle beraber çalışmanın içerisinde bulunmaya çalıştım. Bu çalışmaların her birinde katkımız varsa biz bundan gurur duymaktayız.

Biz bundan önceki dönemlerde birçok defa bir araya geldik dertlerimizi paylaştık. Burada arkadaşlarımız abilerimiz vekillerimiz yerlilikten ve millikten bahsettiler burada sizlerle beraber yerli ve milli olmanın ispatını yapmış bulunuyoruz. Çarşamba nın yaşanılır şehir olmasına çalışmakta ve başarmaktır. 

İklimin düzenini bozduk ve yaşanmaz hale getirdik. Bizim için elbette enerji önemli ama nefes daha önemlidir. Sağlığın olmadığı yerde enerjinin ne önemi vardır. Bu bölgede bu bölgenin sahipleri yeraltı ve yer üstü zenginliklerini görmelidir. "
 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Biyokütle, Santral, , Karşıtları, tek, yürek, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı