Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 11:25 Bu haber 2725 kez okundu
 
Çarşamba Biyokütle Santrali sahiplerine saatte 3 bin 942 Dolar kazandırıyor
Bir kamu kurumu olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ’ın web sitesindeki verilere göre Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali sahiplerine saatte 3,942, yılda 28 milyon dolar kazandıracak.
EKONOMİ Haberi
Çarşamba Biyokütle Santrali  sahiplerine saatte 3 bin 942 Dolar kazandırıyor

SAMÇEP Sözcüsü ve EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Bir kamu kurumu olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ’ın web sitesinden alınmış anlık bir ekran görüntüsüne göre, Çarşamba Biyokütle Enerji Santralinin sahiplerine saatte 3 bin 942, yılda 28 milyon dolar kazandıracağını söyledi.

 

ÇARŞAMBA BES GÜNDE 1500 TON SUYU YERALTINDAN ÇEKİYOR

 

Çarşamba’da BES’in  günde 1.500 ton suyu yeraltından çekmeye başladığını ifade eden Mehmet Özdağ, alınacak su miktarı dikkate alındığında bölgedeki yer altı suyu miktarının ve seviyesinin düşeceği belirtti.

 

Özdağ, “Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali, başından beri ifade ettiğimiz üzere yoğun nüfüs barındıran mutlak tarım arazisi üzerine kurulduğu için hem bölge halk sağlığı hem canlılar hem de yeraltı ve yerüstü suları açısından geri dönüşümsüz etkiler oluşturmaya başladı ve de daha da kötüye giden etkilerinin olacağını Samsun 3. İdare mahkemesinde devam eden davalarda bilim insanları tarafından da ifade ediliyor.

 

Çarşamba’da BES günde 1.500 ton suyu yeraltından çekmeye başladı. Alınacak su miktarı dikkate alındığında bölgedeki yer altı suyu miktarının ve seviyesinin düşeceği muhakkak. Bildiğiniz gibi 2 yıldır Çarşamba BES etki alanında pek çok mahalleye gittik, çiftçilerle toplantılar yaptık. Son 10 yıldır, sulama amacıyla yapılan sondajların ve açılan kuyuların yer yer 5 ila 15 metre daha derine inildiği ifade edildi. Bu da tarımsal sulamada elektrik maliyetinin artması anlamına geliyor.” Dedi.

 

 

EPDK’nın raporlarından derledikleri verilerle bir tablo hazırlayan Mehmet Özdağ, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

 

“ Görüldüğü gibi 2017 yılından bu yana tarımsal sulamada kullanılan elektrik miktarında olağan üstü bir artış var. Bu da bize yeraltı sularının her geçen yıl daha derinlere çekildiğini ve tarımsal kuraklığın arttığını gösteriyor.

 

Tarımsal Sulama Elektrik Tüketimi – Orta Karadeniz Bölgesi

kWh

2017

2018

2019

2020

Toplam

25.186.418

36.137.265

54.380.803

93.195.627

 

 

 

Aşağıdaki tablo da bize 2020 yılında Çarşamba Ovasında yaşanan tarımsal kuraklığı gösteriyor.

 

 

Çarşamba – Tarımsal Sulama Elektrik Tüketimi

kWh

2019

2020

Toplam

4.209.739

7.014.902

       

 

 

 

Aşağıdaki görsel bir kamu kurumu olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ’ın web sitesinden alınmış anlık bir ekran görüntüsü. Bu görüntü bize 27 MW kurulu gücünde ve YEKDEM kapsamında devlete kilovatsaati 14,6 Dolar-Cent üzerinden elektrik satan bir biyokütle (termik) santralının verileri yer alıyor.

 

 

Şu anda bu özelliklere sahip bizim bildiğimiz Türkiyede bir tane biyokütle santralı var o da Çarşamba Ovasının ortasında kurulu.  Çarşamba Ovasının ortasında, saatte 26 ton orman ve tarım ürünü yakarak elektrik üreten bu santral, sahiplerine saatte 3,942 kazandırıyor. Arıza bakım vs gibi servis dışı süreleri düşseniz yılda nereden baksanız 28 Milyon Dolarlık net şirket geliri demektir.

 

 

SANTRAL BU HIZLA DEVAM EDERSE OVADAKİ YERALTI SUYU DERİNE ÇEKİLECEK

 

Biyokütle santralı bu hızla çalışmaya devam ettikçe Ovadaki yeraltı suyu hergeçen süre daha da derine çekilecek, bu da çiftçinin tarımsal sulama için ödeyeceği elektrik faturasını artıracak.

 

Biyokütle termik santralının insan sağlığı ve çevre için olumsuz etkilerinin yanı sıra bu da çok can yakıcı bir sorun olacak.

 

Şimdi bir kez daha soralım; biyokütle santralı sahiplerine yılda 28 milyon dolar kazandıracak. Peki Çarşamba Ovasında yaşayanlar bundan ne kazanacak!”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Biyokütle, Santrali, , sahiplerine, saatte, 3, bin, 942, Dolar, kazandırıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı