Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 15:49 Bu haber 696 kez okundu
 
Çarşamba'da Sözleşmeli Tarım Tanıtıldı
Samsun’un Çarşamba ilçesinde 'Sözleşmeli Tarım Tanıtım Toplantısı' düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
Çarşamba'da Sözleşmeli Tarım Tanıtıldı

 

Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) tarafından Çarşamba Şeker Fabrikasında yapılan toplantıya Vali Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan ve ziraat odası başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 

Toplantıda, pandemi sürecinde sağlık ile birlikte tarım sektörünün de kıymetinin daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Zülkif Dağlı, Türkşeker'in uyguladığı Sözleşmeli Tarım Projesi'ni, çiftçileri fiyat dalgalanması ve faizden koruduğu için önemsediklerini söyledi.

 

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan “Sözleşmeli Tarım ile Münavebe Sistemi kapsamında çiftçimize verdiğimiz avans, tohum ve gübre desteğinin yanı sıra çiftçimizin ürettiği hububata piyasa fiyatının yüzde 2’si, makarnalık buğdaya ise piyasa fiyatının yüzde 4’ü üzerinde bir alım garantisi vererek çiftçimizin kazanmasını sağlıyoruz.

 

Sistem dâhilinde kurulacak dağıtım ağı sayesinde çiftçiden alınan ürün doğrudan sanayiciye ulaştırılacak. Sanayicinin işleyeceği ürünler de doğrudan market raflarına taşınacak. Tarladan rafa felsefesiyle oluşturacağımız bu ağ sayesinde tüketici kaliteli ürünü uygun fiyata alacak. Böylece hem sanayicimiz hem çiftçimiz hem de tüketicimiz kazançlı çıkacak.” dedi.

 

Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden üretime başlaması için ihtiyaç duyulan pancarın bölgede yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Alkan, fabrikanın ihtiyaç duyduğu pancarın yetiştirilmesi için katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile çiftçilere ve Çarşamba Şeker Fabrikası’nın aşılması için yaptığı çalışmalardan dolayı Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a da   teşekkür etti.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “ Türkiye’nin en önemli ovalarından birinde yaşıyoruz. En önemli gelir kaynaklarımızdan biri tarım, bizlerde tarımın gelişmesi için yapılan her projeye destek veriyoruz. Türkşeker bölgemizdeki çiftçilerimize sözleşmeli olarak arpa, buğday, mısır, yağlık ayçiçeği yanında çeltik, barbunya, soya üretimi konusunda önemli destek verecek. Ekilmemiş tek karış toprak kalmayacak üretim devam edecek.” diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba'da, Sözleşmeli, Tarım, Tanıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı