Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 15:17 Bu haber 4059 kez okundu
 
Çarşamba Eğercili Biyokütle Santrale Mahkemeden 3. Tokat
Çarşamba'da Tarım Arazisine Kurulan ve yapımı bütün tepki ve mahkeme kararlarına rağmen devam eden santrale Yargıdan 3. İptal kararı geldi.
YAŞAM Haberi
Çarşamba Eğercili Biyokütle Santrale Mahkemeden 3. Tokat

 Samsun 3. İdare Mahkemesi Samsun Valiliği'nin vermiş olduğu  "ÇED Gerekli Değildir!" kararının Hukuka ve Mevzuata Uyguı Olmadığı için iptaline karar verdi.

 

Çarşamba Eğercili Biyokütle santrali ile ilgili olarak  İmar Uygulama Planı Hakkında Yürütmeyi Durdurma kararı verilmiş,   Toprak Koruma Kurulu'nun vermiş olduğu  1. Sınıf Tarım Arazilerinin Tarım Dışı kullanımına izin veren karar da iptal edilmişti.

 

3. olarak da ,  Avukat Caner Özçelik ve Avukat Sema Altürk tarafından müvekkilleri  Yaşar Pektaş ve Seyfettin Batcı adına dava açılmış,  müdahil olarak da Avukat Ertan Avcı, Ayvacık Ziraat ;Odası adına davaya katılmışlardi. Samsun 3. İdare Mahkemesi'nde Samsun Valiliği'nin vermiş olduğu  "ÇED Gerekli Değildir!" kararının iptali için açtıkları dava sonuçlandı.

 

Mahkeme Samsun Valiliği'nin Santral için verdiği ÇED Gerekli değildir raporunun iptaline karar verdi. Samsun 3. İdare Mahkemesi kararın gerekçesinde,  Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin açmış olduğu  Nazım ve Uygulama İmar Planlarının , ve Samsun Toprak Koruma Kurulu'nun 1. Sınıf Tarım Arazilerinin Tarım Dışı kullanımına izin veren kararının Mahkeme tarafından iptal edilmesi ve Çarşamba Ovası'n ın Büyük Ova Kapsamında olmasını da gösterdi.

 

Mahkeme, "Yer seçimi kriteri yönünden, enerji tesis alanı oluşturulması olanağı kalmayan sahada uygulanacak proje için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir! kararında hukuka ve mevzuata uyralık görülmediği" kararını davalı ve davacı tarafa yolladı.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Eğercili, Biyokütle, Santrale, Mahkemeden, 3., Tokat, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı