Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 22:13 Bu haber 5369 kez okundu
 
Çarşamba Eğercili'de Miting Havasında Bilgilendirme Toplantısı
Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu Komitesi ve Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyeleri tarafından dün akşam Eğercili Mahallesi’nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
- Haberi
Çarşamba Eğercili'de Miting Havasında Bilgilendirme Toplantısı

 

 

 

 

 

Toplantının açış konuşmasını Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz yaptı. Yılmaz grup ve etkinliğin içeriği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 


Eğercililerin ve Çarşamba'da ve çevre mahallelerdeki halkın katılım sağladığı bilgilendirme toplantısında İlk olarak söz alan Geçici Komite Sözcüsü Murat Şenel, “ Biyokütle şu; ithal edilmemek kaydıyla  kentsel atıkları, çöpler, lastikler, odun, anız parçaları, hayvansal atıklar ve arıtma tesis çamurları enerjiye dönüştürülecek. Bu santralde günde 630 ton atık yakılacak, 15,5 ton kül de havaya salınacak ve 38 ton kül depolanacak. Zararı sizlere, bizlere olacak.

 

Dünyadaki araştırmalar şunu söylüyor; santralin bir kilometre yakınındaki insanlarda kanser oranı çok fazla! Şu anda arabasında sigara içene ceza yazan bir devletimiz var ancak ovanın ortasına kirli külü getirecek bir santrale tüm devlet kurumları izin veriyor! Çarşamba Ovası’nın kurtuluşu enerji santrali değil tarımdır. Bunun içinde hep birlikte mücadele edeceğiz. Terme’de nasıl başardıysak, mobil santralde nasıl başardıysak burada da sizlerle birlikte sizlerin birliği ile biyokütle enerji santralinin kurulmamasını sağlayacağız." dedi.

 

Eczacı Ayşe Çubukçuoğlu da, “Bende buranın insanıyım ve eczacılık yapıyorum. Kurulacak santralle birlikte havaya salınacak külün yetiştirilen ürünlerimizle teması sonucu kanser oranı artacak. Bu nedenle hep birlikte santrale hayır diyoruz” diye konuştu.

 

“Biz bu topraklarda doğduk bu topraklarda öleceğiz” diyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ise şunları söyledi:“Çarşamba Ovası’nın kalbine, Karadeniz Bölgesi’ne bu santrallerin kurulmasını istemiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı neden açıklama yapmıyor? Biz üç kişi açıklama yaptık diye suçlu ilan edildik. Biz bu santralin buraya kurulmasına izin vermeyeceğiz. Bu topraklara adam dikseniz adam yetişiyor! Biz enerjiye karşı değiliz ama Çarşamba Ovası’na kurulmasına karşıyız. Herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz.”

 

Ergün’ün ardından söz alan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Bizim nüfus kağıdımızda Türkiye Cumhuriyeti yazıyor. Bu ülkenin bir karış toprağını kim esir almaya kalkıyorsa biz orada olacağız ve karşı çıkacağız. Birileri bize sitem ediyor, diyor ki; ‘Senin ne işin var Çarşamba’da?’ O bize sitem edenlere sesleniyorum; ben nüfus kağıdımda doğum yeri Çarşamba yazıyor. Bu işin Trabzon’u, Ayvacık’ı, Van’ı, Mersin’i, Batman’ı yok. Bu bizim çoluk çocuğumuzun geleceği, vatanımızın geleceği. Kim çiftçinin alın teriyle oynadıysa Yüce Mevlam bu dünyada abat etmemiştir berbat etmiştir. Burada kimsenin beklentisi yok bizim tek beklentimiz SİT alanı olan bu ovalarda santrallere karşıyız. Biz ne müteşebbise karşıyız ne de sanayiciye karşıyız, biz yatırımın gerekli olduğu yere yapılmasından yanayız. Çarşamba’nın külhanbeyliğinden gurur duyanlar burada yok, Çarşamba’nın efendiliğinden gurur duyanlar burada, Çarşamba’nın adamlığından gurur duyanlar burada, Çarşamba’nın vatanına sahip çıkanları burada!” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra Ziraat Mühendisi ve SAMÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Hayati Tosun  santralin tarım arazilerine ve tarım ürünlerine ve suya vereceği zararı anlattı. SAMÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Işık Özkefeli de santralde salınan gazların insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

 

SANTRAL İÇİN İMZA KAMPANYASI

Daha sonra sıra ile söz alan çok sayıda mahalle halkı ve çevre sakinleri, santral ile ilgili düşüncelerini ve tepkilerini dile getirdi. Zaman zaman sloganların atıldığı ve miting havasında devam eden bilgilendirme toplantısında imza kampanyası başlatıldı ve ilk etapta hazırlanan 10 bin dilekçe halka dağıtıldı. Konuşmaların ardından katılımcı muhtarlar, STK temsilcileri ve ileri gelenler toplanarak komitenin genişletilmesi ve ortaya konulacak eylemlerle ilgili olarak görüş alışverişinde bulundu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Eğercili'de, Miting, Havasında, Bilgilendirme, Toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı