Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 15:05 Bu haber 2730 kez okundu
 
Çarşamba Santral Davası'nda Halkın Avukatından Oltan Köleoğlu'na sert tepki
Çarşamba'da kurulan Biyokütle santrale karşı halkın avukatlığını üstlenen Avukat Yaşar Altürk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Oltan Köleoğlu'nun Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak her gün basın açıklaması yaparak kamuoyunu yanılttığını, gerçekleri halktan gizlediğini ve bilirkişi kurulunu etkilemeye çalıştığını söyledi.
YAŞAM Haberi
Çarşamba Santral Davası'nda Halkın Avukatından Oltan Köleoğlu'na sert tepki

EN VERİMLİ TARIM TOPRAKLARI ZEHİRLENMEYE BAŞLADI 

 

Yaşar Altürk, "Halen yargılaması devam eden bir dava ile ilgili olarak her gün basın açıklaması veya kamuoyu duyurusu yapmak, adil yargılamayı etkileme suçunu oluşturmaktadır. Şirket yetkililerinin bu davranışı, etik kurallara aykırıdır, fırsatçılıktır! Bu itibarla bazı gerçekleri halkımızla paylaşmak gereği doğmuştur. 

 

Çarşamba ilçesi en verimli tarım arazilerine sahiptir. 12.12.2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararına göre Büyük Ova Statüsü ile Koruma altına alınmıştır. Bu karar bizler için bir “kazanılmış haktır”. Kazanılmış hak niteliğindeki statünün hiç bir istisnası yoktur. En verimli tarım arazilerine sahip olan Eğercili Mahallesi, Büyük Ova Statüsü ile Koruma altında olduğu halde, Valilik ve Belediye işlemleri ile Bakanlar Kurulu kararı ihlal edilmiştir. 
Biyokütle Enerji Santralı adı altında kurulan bir tesisle ilçemizin en verimli tarım toprakları zehirlenmeye başlanmıştır. " dedi.

 


SANTRAL BACASINDAN 79 FARKLI KİRLETİCİ YAYILIYOR


Yüzlerce ton yerli ve ithal çöpün depolanması sırasında meydana gelecek pis kokuların bütün çevreyi rahatsız edeceğinı ifade eden Yaşar Altürk, "Bunun dışında, çeşitli haşarat, kül ve zehirli dumanla çevre değerleri ve insan hayatı tehdit altında kalacaktır. Astım, KOAH, kanser ve birçok hastalığa neden olan bu santral nedeniyle İnsan sağlığı, hava kalitesi, çevre, toprak yapısı ve hayvancılık faaliyeti zarar göreceği için çevre katliamı yaşanmaktadır. 

 


Santral bacasından çıkan kimsayallar arasında azot oksitler, kükürt dioksit ve partikül maddeler, dioksinler ve furanlar, formaldehit, benzen, kadmiyum, arsenik, krom ve kurşun gibi 79 farklı kirletici bulunmaktadır. Hatta kimyasal işlemden geçirilmiş odunların yakılınca daha fazla farklı kirletici ve daha yüksek oranda dioksin ve furan, ağır metal ve diğer bazı toksinlerin salınmasına yol açmaktadır. Bu kirleticiler de solunum ve kalp hastalıkları, kanser, doğum kusurları ve diğer sağlık sorunlarına neden olmaktadır. " diye konuştu.

 


ANKARA'DAKİ LÜKS OTEL LOBİLERİNDE TEZGAHLANAN BU HAKSIZ UYGULAMALAR ARADAN YILLAR GEÇSE DE  MEŞRU SAYILMAYACAK

 


Biyokütle enerji santrallerinin kurulmadan önce üniversitelerin, meslek odalarının teknik görüşünün alınması gerektiğini belirten Avukat Yaşar Altürk, " Hatta yöre halkının uygun görüşü de referandumla tespit edilerek, Çevresel Etkiler Değerlendirilmelidir. Yöredeki meslek odalarına danışılmadan, ÇED Raporu alınmadan ve gerçekler halktan gizlenerek yapılacak hiçbir tesis yasaya, hukuka ve kamu yararına uygun değildir.   

 


Bakanlar Kurulu Kararları ile koruma altına alınan ve Yasalarla güvenceye kavuşturulan Çarşamba Büyük Ova Statüsü, her Çarşambalı için, her Samsunlu için kazanılmış hak niteliğindedir! Sırf birilerini daha çok zengin etmek için kazanılmış haklarımızı keyfi bir şekilde ortadan kaldıran uygulamalar, hukuki ve meşru değildir. 


Gerçekler halktan gizlenerek, Ankara’daki lüks otellerin lobilerinde tezgahlanan haksız ve hukuka aykırı işlemler halkın vicdanında meşruluk kazanamaz! Aradan yıllar geçse de, bu tür işlemler asla meşru sayılmayacaktır. Bu sorun sadece Eğercili, Çarşamba veya Samsun’un sorunu değil, bütün Türkiye’nin ortak sorunudur. Hatta bu santralın yayacağı olumsuz etki nedeniyle 120 milyon insanın hayatı tehdit altında kaldığı için bu sorun, aynı zamanda insanlığın da ortak sorunudur. " şeklinde konuştu.

 

BİR AİLE ŞİRKETİNİ DAHA DA ZENGİN ETME UĞRUNA YAPILIYOR

 

Avukat Yaşar Altürk açıklamasını şöyle tamamladı: "Sırf bir aile şirketini daha da zengin etme uğruna yaşanan bu çevre katliamına dur demek yurttaşlık görevi olduğu kadar, bir insanlık görevidir. Bu noktada hepimizi kapsayan bir ortak vicdana çok ihtiyaç var. Hiç bir ayrım yapmadan, hepimizin ortak olduğu kamu vicdanına çok ihtiyaç var. Yarın çok geç olabilir!...   
Çevre duyarlılığı gösteren halkımızı temsilen ve yöre köylülerinin avukatları sıfatıyla, ortak görüşümüzü yüksek kamuoyunun vicdanına saygı ile sunuyoruz. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Santral, Davası'nda, Halkın, Avukatından, Oltan, Köleoğlu'na, sert, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı