Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 14:19 Bu haber 2985 kez okundu
 
Çarşamba Şeker Fabrikası 2020'de 150 bin ton pancar ile üretime başlıyor
Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden açılması ve çiftçilerin üretime başlamasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Çarşamba Şeker Fabrikası 2020'de 150 bin ton pancar ile üretime başlıyor


 Çarşamba Şeker Fabrikası'nda Samsun Valisi Osman Kaymak'ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantı öncesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Lale Baykal tarafından Samsun'da Şeker Pancarı Tarımı ve Potansiyeli hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Ardından Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selim Yücel yaptığı konuşmasında, “Hammaddesini şeker pancarının oluşturduğu şeker sanayi, tarıma dayalı sanayilerin başında gelmesinin yanında ülkemizde tarım sanayi entegrasyonunun en başarılı örneğini teşkil etmektedir.” dedi.

 

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş yaptığı konuşmasında, “Bu fabrikanın çalışması için Ladik, Kavak, Çarşamba 19 Mayıs ve Bafra ilçelerimizden en az 150 bin ton pancar  almak zorundayız. Bu fabrika yaklaşık 350 bin ton pancar işlemek durumunda fizibil olması için. Bu yüzden buradaki tüm katılımcılardan ve herkesten bu işe destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “ Bu toplantı ile Çarşamba Şeker Fabrikası'nın çalışması kararrının alınması ve Samsunlu çiftçilere duyurulmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Özellikle şekerdeki nişasta bazlı şeker oranının 15’lerden alınarak, 2,5’lara düşürülmesi aslında Türk çiftçisi için çok önemli bir karardır.  Bundan sonra şeker pancarına büyük ihtiyaç olacağından Çarşamba Şeker Fabrikası’da çalışmaya başlayacaktır. Çarşamba Şeker Fabrikası sizlerle sözleşmeli üretim yapılarak faaliyete geçecektir inşallah ve bu da bizi mutlu edecektir.

 

Çarşamba Şeker Fabrikası 2020 yılında üreticilerden 150 bin ton şekerpancarı alarak yeniden üretime başlayacaktır. Bu heyecanın ilçemize ve şehrimize hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından toplantı soru-cevap şeklinde gerçekleşti.

Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yöneticileri, İlçe Ziraat Odaları Başkanları ile ilgili kurumların temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Şeker, Fabrikası, 2020'de, 150, bin, ton, pancar, ile, üretime, başlıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı