Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 15:18 Bu haber 1099 kez okundu
 
Çarşamba Şeker Fabrikası'nın 2020 Hedefi 150 Bin Ton Pancar
Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden açılması ile ilgili ‘Pancar Daha Çok Kazandırıyor’ başlığı adı altında düzenlenen tanıtım toplantısında 2020 yılında hedefin 150 bin ton pancar alarak üretime geçilmesi olarak belirlendi.
EKONOMİ Haberi
Çarşamba Şeker Fabrikası'nın 2020  Hedefi 150 Bin Ton Pancar


 Çarşamba Şeker Fabrikası'nda düzenlenen ve Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de katıldığı toplantı öncesi Türk Şekerinin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili bir tanıtım filmi izlendi.

 

Ardından Tarımsal Üretim Dairesi Başkanı Mesut Sönmezler ‘’Pancar Daha Çok Kazandırıyor’ başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi.

 

DEMİR: 2020'DE ÜRETİCİDEN 150 BİN TON PANCAR ALINACAK 

 

Bu fabrikanın üretime başlamasıyla Samsun Gayri Safi Milli Hasılasına çok ciddi katkı sağlayacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı konuşmasında, “Bu yıl için Çarşamba Şeker Fabrikası 2020 yılında üreticilerden 150 bin ton şekerpancarı alarak yeniden üretime başlayacaktır. Bu hedef çok önemli.  Ümit ediyoruz, kanaatimiz odur ki 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu fabrikamız geçmişte çok ciddi üretime ev sahipliği yaptı ve bunu gerçekleştirdi. İnşallah en kısa zamanda bu verimliliği yakalayarak üretime başlayacağız. Bu konuyla ilgili çok ciddi kararlar alınmış ve planlamalar yapılmış durumda.” dedi.

 

VALİ OSMAN KAYMAK: "SAMSUN İÇİN SEFERBERLİK YAPALIM!"

 

Vali Osman Kaymak ise , “Bundan 20 gün önce bir toplantı yapmıştık. O toplantıda fabrikamızın açılacağını bütün Samsun kamuoyuna duyurduk. O gün gerçekten çok heyecanlı idik. Bu gün de aynı heyecanımızı koruyoruz. Öncelikle bu karar Samsunumuza ve Çarşambamıza hayırlı uğurlu olsun. Bizlerin bütün gayreti daha çok kazanmak ve daha çok üretmek üzere vatandaşlarımızın mutluluğu içindir. Türkiye’de şeker üretiminde çok ciddi çalışmalar oldu. Aslında en önemli çalışma Sayın Cumhurbaşkanımızın nişasta bazlı şeker oranını yüzde 15’lerden yüzde 2,5’e düşürmesidir. Bu çok önemli bir karardır. Şeker pancarı, bütün çiftçinin her alanını etkileyen bir üretimdir.

 

800 KİŞİYE İSTİHDAM 

 

Çarşamba ve Bafra ovaları Anadolu’nun gıda deposudur. Şeker pancarı çok bereketli bir ürün. Bakın sözleşmeli üretim, üretici pancarını kime satacağım diye bir derdi yok.  Dönüm başına 8-10 ton iyi üretim yaptıktan sonra alıcısı da hazır, sattıktan sonra devamlı kazanç sağlıyor. Buradan özellikle bütün üretici arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Lütfen bu çalışmayı yalnız bırakmayın. İlin Valisi olarak bu heyecana katılmak istiyoruz. Bu fabrikanın bacaları dumanı tüttüğü zaman çok kıymetli. Bu fabrika çalışmaya ve üretime başladığında en az 800 kişi çalışacak. Ama en önemlisi bu fabrikanın bölgeye getirecek olduğu ekonomik katkıdır. O anlamda lütfen çiftçi kardeşlerimiz bu 150 ton üretimin buradan yapılması için gayret etsinler. Samsun olarak seferberlik yapalım. Ankara bizlere bir ses verdi, Samsun sese cevap versin. Bizde varız diyelim ve fabrikayı çalıştıralım ve üretime başlayalım.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından toplantı soru-cevap şeklinde gerçekleşti.

 

Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yöneticileri, İlçe Ziraat Odaları Başkanları ile ilgili kurumların temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, Şeker, Fabrikası'nın, 2020, , Hedefi, 150, Bin, Ton, Pancar,
Yorumlar
Haber Yazılımı