Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 00:21 Bu haber 4634 kez okundu
 
Çarşambalı Köylülerin Avukatlarından Mühür Açıklaması: Santralin Mührü, bu kararla sökülemez!
Çarşamba'da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak Oltan Köleoğlu Firmasının basına servis ettiği mühür sökülecek haberi ile ilgili olarak, Avukatları Serpil Dönmez ve Yaşar Altürk "Bu karar ile mühür sökülemez!" dedi.
YAŞAM Haberi
Çarşambalı Köylülerin Avukatlarından Mühür Açıklaması: Santralin Mührü, bu kararla sökülemez!


Çarşamba'da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak Oltan Köleoğlu Firmasının basına servis ettiği mühür sökülecek haberi ile ilgili olarak bir açıklama yapan  köylülerin  Avukatları Serpil Dönmez ve Yaşar Altürk, Santralcilerin açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını, giriş kapısına konulan mühürün, Bölge İdare Mahkemesi'nin iptal ettiği dava nedeniyle konulmadığını, dolayısuıyla da santralin mührünün açılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

 

GİRİŞ KAPISI İPTAL EDİLEN DAVA NEDENİYLE MÜHÜRLENMEDİ


Samsun Mimarlar Odasının açtığı 2019/519 Esas sayılı dosya nihai karara bağlanmamış olup, yargılama devam etmektedir. Santralın giriş kapısındaki mühürde Samsun Mimarlar Odasının açtığı 2019/519 Esas sayılı dosya numarası geçmemektedir. Yani giriş kapısı zaten bu dosya nedeniyle mühürlenmemiştir. Bu itibarla, Samsun Bölge İdare Mahkemesinin verdiği bu son karar, Samsun 3. İdare Mahkemesinin nihai karar bağladığı iki ayrı kararın sonucunu ortadan kaldıracak nitelikte olmadığı gibi, mühürleme işlemini de etkilememektedir.

 

 


BÖLGE İDARE MAHKEMESİ'NİN KARARI ETKİLEMEZ, YARGILAMA DANIŞTAY TARAFINDAN YAPILIYOR 

Yazılı bir açıklama yapan Avukatlar Serpil Dönmez ve YaşarAltürk, " İdari Yargılama Usulü Yasasının 28. Maddesi uyarınca karar gereğinin yerine getirilme zorunluluğu nedeniyle Santralın giriş kapısı mühürlenmiştir. Nihai karara bağlanan bu iki dosya ile ilgili olarak yapılan mühürleme işlemi, Samsun Bölge İdare Mahkemesinin verdiği son karardan etkilenmez. Belirtilen bu iki dosyanın kararı temyiz edildiği için yargılama Danıştay tarafından yapılmaktadır. "


Avukat Yaşar Altürk yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "  Samsun ili Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde kurulması planlanan Biyokütle Enerji (zehir) Santralının iptali ile ilgili olarak açılan bir davada yöre köylülerinin avukatı olarak görev yapıyorum. Bizim görev yaptığımız Samsun 3. İdare mahkemesinin 2019/199 ve aynı santralla ilgili 2019/200 ve 2019/201 Esas sayılı üç ayrı dosyası karara bağlanmış ve işlemin iptaline karar verilmiştir.

DANIŞTAYIN DENETİMİ, BÖLGE İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN İFA EDİLDİ, HUKUKA   AYKIRI


 Kaldı ki, temyiz aşamasında Danıştay Dairesine tanınan yargısal denetimin Bölge Idare Mahkemesi tarafından ifa edilmesi, kaosa neden olacağı gibi, yargılama hiyerarşisine ve hukuka açıkça aykırıdır. Bu itibarla; a) Samsun 3. İdare Mahkemesinin 2019/199 ve 2019/200 Esas sayılı kararlarının gereğini yerine getirmek amacıyla santral girişindeki mühürün kaldırılması hukuken mümkün olmadığı gibi, b) Verilen Bölge İdare Mahkemesi kararı uyarınca idare mahkemesinin imar mevzuatı yönüyle keşif ve bilirkişi incelemesi yapılması ve C) bunun sonucuna göre hüküm kurulması mahkemenin yüksek takdirine girmektedir. 

 

DANIŞTAY: TARIMSAL YAPININ DA GÖZETİLMESİ ZORUNLU 

 

2019/519 Esas sayılı dosyadaki dava halen devam ettiği için, içerik yönüyle değerlendirme yapmamız doğru olmaz... Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun çok yakın tarihte verdikleri kararlarda uyarınca, “(...) sadece santralın kurulacağı alan değil, bu alanın etkileyeceği çevre ve tarımsal yapının da gözetilmesi zorunludur”. İdari yargı düzenindeki en üst organın verdiği son kararı da hukuk kamuoyu ile paylaşmak gereği duyuyoruz... 

 

CUMHURBAŞKANI HACI OSMAN ORMANI'NI DOĞAL SİT ALANI YAPTI, SANTRAL DA BU ALANIN İÇERİSİNDE


Keza, 21.04.2020 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, (Çınarlık sınırları içinde kalan ve Eğercili Mahallesine 2 km mesafedeki “Hacıosman Ormanı Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir”... 1987 yılında doğal orman alanı olarak ayrılan Hacıosman Ormanı ile ilgili olarak alınan ve üst hukuk normu niteliğindeki bu tescil kararının etkisiz ve hükümsüz kılınması da Devlet olmanın en temel ilkeleri ile bağdaşmaz. Bu hukuki ve idari tablo karşısında, yeni bir aykırılık ve kaosa neden olunmaması bakımından görüşümüzü Kamuoyunun yüksek takdirlerine saygı ile sunarız. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşambalı, Köylülerin, Avukatlarından, Mühür, Açıklaması:, Santralin, Mührü,, bu, kararla, sökülemez!,
Yorumlar
Haber Yazılımı