Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 18:13 Bu haber 4881 kez okundu
 
Çarşambalılar Santral Önünde İlk Eylemi Yaptı
Çarşamba'da Eğercili Köyü'nde yapımı devam eden ve halkın tamamen karşı olduğu biyokütle enerji santrali önünde ilk eylem bugün CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'nun da katıldığı bir eylemle gerçekleşti.
- Haberi
Çarşambalılar Santral Önünde İlk Eylemi Yaptı

eylemin videosunu izlemek için tıklayınızhttps://www.facebook.com/habercarsambacom/videos/412402099425165/?t=4

Protesto eylemi ve basın açıklamasına ayrıca Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay ve çevre köy halkı da destek verdi.

Eğercili Muhtarlığı önünde toplanan kalabalıkla birlikte Orhan Sarıbal'ın yanısıra CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ile Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün de Eğercili Mahallesinden santralin önüne kadar vatandaşlar santral alanına yürüdüler. Eyleme ayrıca, CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükçü de katıldı.

Santralin yapıldığı alanda Ayvacık ve Terme Ziraat Odası Başkanları Erdal Avcı ve Ferda Ergün, Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu birer konuşma yaptı.

 

BURSA KELES'TE HALK İSTEMEDİ YAPAMADILAR

,

 Daha sonra söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal yaptığı konuşmada, "Bizim ülke olarak elektrik ihtiyacımız yok. Bir iki kişi para kazanacak diye bu iş yapılıyor. Bu işte siyasilerin de rantı var. 180 Dönüm arazi alacaklar ve 20 bin ton malzeme yığacaklar. Bu malzemeleri taşıyan kamyonlar akşama kadar gidip gelecek. Günlük 630 ton malzemeyi nereden bulacaklar? Onlar Burayı ABD Doları olarak görüyorlar. Bu santrali kurabilmek için yalan söylüyorlar. İşsizliğe de çare olmayacak Santral tamamlanınca 30-40 kişi ancak çalışacak burada.

Bursa Keles'te Santral kurmak istediler. 30-40 Dönüm arazi satın aldılar.Oranın köylüleri; "Burası bizim hayatımız, ekmeğimiz!" dediler bir yıl mücadele ettiler.Bütün davaları kazandık.Çekip gittiler. Santral zehirsiz diyenleri çağırın. Sobayı yaksınlar, bacaya yaklaşsınlar soluk alsınlar. Zehirli mi değil mi görsünler. Bu tür santraller hem çevreye, hem sağlığa zarar verir. Siz ürünlerinizi sulamak için yeraltı suyu isteyin vermezler. Ama bunlara neredeyse Samsun'un her gün içtiği  bir günlük su ihtiyacı kadar olan yeraltı suyunu hergün verecekler." 

Orhan Sarıbal konuşmasının diğer bölümünde şu bilgilere yer verdi:

BİZİM SIRTIMIZDAN BİRİLERİ ZENGİN EDİLECEK

"Ürünü değişik illerden toplayıp onların lojistiğini yapmak ve onları buraya getirip buradan bir enerji üretmenin zor olduğunu elbette görüyoruz. Dolayısıyla bu santralin aslında baktığımızda yenilenebilir enerji santralleri ile ilgili devlet desteğinden yararlanacak. Yani yine bizim sırtımızdan, toplumun sırtından kamu tarafından birilerini zengin edileceği kesin. 

İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ HALKA BASKI YAPIYOR

Biyokütle santralinin kömürlü santraller ve doğalgaz santrallerinden daha çok kirleteceği de açık ve net, bilimsel olarak ve çevresindeki bütün tarım ürünlerine zarar vereceği konusunda bir tereddütümüz yok. Bölge halkı tamamen buna karşı, halk üzerinde büyük bir baskı var, Siyasal baskı var iktidar milletvekilleri baskı yapmaktadır. 
Şimdi burada gerçekten çiftçinin istemediği, halkın istemediği köylünün istemediği bir santrali siyasilerle birlikte buraya da yapmak istemektedir. Bunu söylerken de zehirli değildir herhangi bir zararı yok diyerek bize ve halka yalan söylemeye devam etmektedirler. Daha fazla ürün yakarak hem daha fazla kirletecekler hem daha az enerji alacaklar. 

HAMMADDE DEPOLAMA ALANINDA TARIM TOPRAĞINA ZARAR VERİLMİŞTİR!

Depolama alanında gördüğümüz çok açık toprak koruma kurulunun vermiş olduğu karara göre tarımsal yapısının bozulmadan depolama amaçlı kullanacağını öngörmüş. Ama gördüğümüz birinci sınıf tarım toprağı olan mısır yetişen, çim yetişen, pancar yetişen, çok nitelikli bir toprağın üzeri tamamen taşlarla doldurularak tarımsal niteliği bozulmuştur. 

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ VE VALİLİĞİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Buradan tarım ilçe, tarım il ve valiliği göreve çağırıyoruz. Toprak Koruma Kurulunun verdiği karara aykırı davranışlardır. Tarım Kanuna aykırı davranışlardır ve suç işliyorlar. Hemen onları göreve çağırıyoruz eğer bu görevi yerine getirmezlerse haklarında suç duyurusunda buluşacağız. Tarım alanlarını tarımsal niteliğinden dışarı çıkarıp birilerine peşkeş çektiği için herhangi bir çiftçi 1 metre² alanda bile toprak taşırsa veya getirse o tarım il müdürlüğü tarafından kontrol ediliyor, gerekli işlemler yapılıyor.

 

Oysa şimdi 147 dönüm alanın büyük bir kısmı tamamen bir süre sonra tümü taşla doldurulacak ve tarımsal değeri bitirilecek toprak kanuna göre suç işlemektedirler derhal müdahale edilmesi gerekir o zaman? Soruyoruz;
1- Türkiye’nin enerji ihtiyacı yoksa bu santral buraya neden yapılıyor?
2- Türkiye’nin bugün yaşadığı en büyük sorun istihdamdır ve istihdam sorunu gideremeyecek çok az insanın çalışacağı bir tesis için  için nitelikli tarım toprağı olan bu yere neden yapılıyor?
3- Güneş enerjisinden yararlanamıyor, devlet güneş enerjisine yeterince destek vermiyor ama buraya destek veriyor. Gıda ve tarım bütün dünya tarafından desteklenirken bizim iktidarımız tarafından yok ediliyor.

BU POLİTİK BİR PROJEDİR, İŞİN İÇİNDE SİYASİLERİN PARMAĞI VARDIR!

Halkın cebinden paraları alıp bir şirkete teslim etmektir, o yüzden bu proji kınıyoruz ve kesinlikle bu bölgeye uygun görmüyoruz . Buna karşı olduğumuzu, halkla birlikte buraya gelerek gösterdik ve görevimizi yaptık.
Bundan sonra da bunun takipçisi olacağız, mecliste ve kamuoyunda bunu gündeme taşıyacağız.".

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşambalılar, Santral, Önünde, İlk, Eylemi, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı