Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 17:40 Bu haber 1359 kez okundu
 
Çatalçamlılardan Foseptik Tepkisi
Çatalçam, İncesu, Taflan, Dereköy Mahallelerinde yaşayanlar, kanalizasyon altyapı bağlantısı olmayan konutların foseptik atıklarının mahallelerindeki rögarlara boşaltılmasına tepki gösterdiler.
YAŞAM Haberi
Çatalçamlılardan  Foseptik Tepkisi

Vatandaşlar, Atıksu Toplama Merkezi’ne boşaltılması gereken atıkların, sivil plakalı vidanjörlerle toplanıp Çatalçam Yalı Mahallesi Sahilinde bulunan Atıksu Toplama Merkezi (TM3) yakınlarında bulunan bir rögara boşaltıldığını, bu esnada çevreye atıklar ve kötü kokular yayıldığını belirttiler.

 

 

Tepkilerini göstermek için foseptik atıklarının boşaltıldığı rögar kapaklarının önünde bir araya gelen mahalle sakinleri, konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptılar.

 

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ tarafından yapılan açıklamada şu görü,şlere yer verildi:

Atakum Çatalçam Yalı Mahallesi Sahilinde Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (SASKİ) Atıksu Toplama Merkezi (TM3) bulunmaktadır.

 

Çatalçam, İncesu, Taflan, Dereköy Mahallelerinde kanalizasyon altyapı bağlantısı olmayan konutların foseptik atıklarını sivil plakalı vidanjörlerle toplanıp Çatalçam Yalı Mahallesi Sahilinde bulunan Atıksu Toplama Merkezi (TM3) yakınlarında bulunan bir rögara boşaltmaktadır.

 

SASKİ’yi Halk ve Çevre Sağlığına Duyarlı Olamaya Çağırıyoruz

 

Her gün onlarca kamyonla toplanan foseptik atıkları alelacele çevre ve güvenlik önlemi alınmadan atıklar dışarı döküle saçıla boşalılmaktadır. Bu işlemler esnasında yayılan kötü koku ve çevreye yayılan sıvı atıklar mahalle sakinlerinin yaşımını kabusa çevirmekle kalmamış ciddi bir çevre ve halk sağlığı sorunu yaratmıştır.

 

Halkın Sağlığı ve Çevre Temizliği Şirketlerin Kar Hırsına Feda Edilemez

 

Sivil plakalı vidanjörlerden anlaşıldığı üzere SASKİ, foseptik boşaltma işini hizmet alımı yoluyla çözmekte ve yükeniceye en yakın rögardan boşaltım izni vermektedir. Bu yöntemle yüklenicinin maliyeti azaltılarak şirket çıkarları kollanmaktadır.

 

TM3’te toplanan tonlarca atıksu, yerleşim yerlerinden yaklaşık 2 km uzaklıkta Samsun Bafra karayolunun üst tarafında, denize göre yaklaşık 100m kot seviyesinde bulanan SASKİ Arıtma Tessine pompalanmaktadır.

 

SASKİ’nin tonlarca atığı 2 km uzaklığa ve yükseğe göndermek üzere harcadığı elektiriğin faturasını ise su zammı olarak tüm Samsun Halkı ödemektedir.

 

Ayrıca boşaltımların hızı yapılabilmesi için rögar kapağının kolayca açılabilir hale getirildiği görülmektedir. Hatta ço zaman peşpeşe boşaltma işlemi için rögar kapağının açık bırakılarak terk edildiği mahalle sakinleri tarafından ifade edilmektedir.

 

Foseptik atıkları doğrudan Arıtma Tesisine boşaltılmalıdır. Bu sağlanmıyorsa, vidanjörlerin TM 3 içerisine girerek boşaltımları sağlanmalıdır.

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanına sesleniyoruz, Sasmun Halkının sağlığıyla ve çevre kirliliğine seyirci kalmayınız.

 

İl Mahalli Çevre Kurulunu göreve çağırıyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çatalçamlılardan, , Foseptik, Tepkisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı