Haber Detayı
26 Haziran 2016 - Pazar 14:08 Bu haber 1750 kez okundu
 
ÇEK İLE YAŞIYORUZ !
5 AYDA 285 MİLYAR LİRALIK ÇEK KESİLDİ, 11 MİLYARLIK ÇEK KARŞILIKSIZ ÇIKTI
EKONOMİ Haberi
ÇEK İLE YAŞIYORUZ !

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  2016 yılının ilk 5 ayında 285 milyar liralık çek kesildiğini ve bu çeklerin 11 milyar liralık bölümünün karşılıksız çıktığını söyledi.

 

            ANKARA- Günübirlik kurulan şirketlerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Günübirlik kurulan şirketlere verilen çekler dikkatle takip edilerek, ne kadar çek kestiğine bakılmalıdır. Şirket devredilse bile kestiği çeklerden devralan tüm mal varlığı ile sorumlu olmalıdır. Milyarlarca liralık mal çekerek piyasanın dengesini bozan, mal vereni batıran bu tür insanlar piyasadan uzak tutulmalıdır. Normal bir esnaf, karşılığı olmadan çek kesmez zaten. Günübirlik şirket kurulmaları, malvarlığı olmayan birilerine devir edilmesi iyi incelensin. Geçmişine bakılsın. Yoksa yıllarca aynı adreste iş yapan insanlar karşılıksız çek keserek orada kalabilir mi?” dedi.

            KARŞILIKSIZ ÇEKTE ARTIŞ VAR, SİGORTA DEVREYE GİRMELİ

            2016 yılının ilk 5 ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yıla göre yüzde 6 arttığını söyleyen Palandöken, “Kesilen toplam çeklerin 5 aylık parasal tutarı yüzde 14 artışla 285 milyar liraya ulaşmış. Aynı dönemde, parasal tutarı 11 milyar lirayı bulan 320 bin adet çek karşılıksız çıkmış. Çekler sigortacılık sistemine dahil olmalı. Çünkü çeklerin bankalar tarafından ödenme garantisi miktarı çok düşük. Ancak sigortalı çekler olursa insanlar rahat eder, bankaların riski azalır. Çekin ödememesi durumunda sigortası bozulacak firmanın yada şahsın sigorta primi artacaktır. Ama karşı tarafın zararı olmayacaktır. Yoksa hapisteyken borç ödenmiyor”  diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ÇEK, İLE, YAŞIYORUZ, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı