Haber Detayı
30 Haziran 2016 - Perşembe 18:48 Bu haber 2765 kez okundu
 
CEP TELEFONU VE TABLETLERE TRT ZAMMI GELİYOR
Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi, AKP’nin kendisine yandaş olmayan basın kuruluşlarını susturmaya çalışırken, kamu yayıncılığından çıkarıp iktidarın sesi haline getirdiği TRT’yi adeta “Deli Dumrul” vergileriyle beslediğini kaydetti.
- Haberi
CEP TELEFONU VE TABLETLERE TRT ZAMMI GELİYOR

İktidarın Sesi TRT`ye Yüzlerce Milyon Dolarlık Yeni Gelir Kapısı;

EMO’nun yaptığı hesaplamaya göre, bandrol kesintisi uygulamasının genişletilmesi nedeniyle, cep telefonlarının yüzde 6, bilgisayar ve tabletlerin yüzde 2 oranında zamlanması beklenirken, yalnızca bu kalemler üzerinden TRT’ye aktarılacak kaynak 600 milyon lirayı bulacak.

EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ , konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, " Özgür basın; tutuklamalar, yayın yasakları, para cezaları ve mali denetimlerle susturulmaya çalışılırken, toplumsal olaylarda halkın tarafsız haber alma araçları haline gelen facebook, twitter gibi sosyal medya platformları sansürlenirken, yandaşlar için halkın cebinden para kaçırılıyor…
AKP; kendisine yandaş olmayan basın kuruluşlarını susturmak için tutuklamalardan para cezalarına, yayın yasaklarından mali denetimlere varıncaya kadar her türlü iktidar gücünü devreye sokarken; kamu yayıncılığından çıkarıp, iktidar yandaşlarına para aktarma aracına dönüştürdüğü, iktidarın sesi haline getirdiği TRT`yi ise adeta "Deli Dumrul" vergileriyle beslemeye çalışmaktadır. Bugün gelinen noktada kamu yayıncılığı ilkesiyle bağlarını koparmış böyle bir TRT için halktan kesilen kaynakların meşruiyeti kalmamıştır." dedi.

CEP TELEFONU VE TABLETLERE TRT ZAMMI

TRT`ye aktarılan bandrol kesintilerinin kapsamının genişletildiğini bildiren Özdağ, " Yayın alsın almasın, İnternet`i kullansın kullanmasın; İnternet`e erişim olanağı olan ya da içinde radyo-TV erişimi bulunan" her türlü cep telefonu, bilgisayar ve tabletten bandrol ücreti kesilecek. Uygulama cep telefonlarının yüzde 6, bilgisayar ve tabletlerin yüzde 2 zamlanmasına yol açacak. 
Resmi Gazete`de 28 Haziran 2016 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla "TRT Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Karar"da değişiklik yapıldı.
TRT`ye yeni gelir kapıları yaratılan bu kararla; halkın cebinden elektrik faturaları üzerinden zaten TRT`ye yapılan aktarımlara ek olarak bu kez de TRT`ye ödenecek bandrol ücretleriyle halkın iletişim-bilişim maliyetleri katlanacak.    
AKP Hükümeti`nin yeni kararına göre TRT için bandrol kesilecek cihazlar kapsamına alınan yeni elektronik aletler şöyle:
- Cep Telefonları (İnternet üzerinden ya da yazılım-donanım ilavesiyle yayın alabilen tüm cep telefonları)
- Tabletler dahil tüm bilgisayarlar
- Dahili tuner ile yayın alan navigasyon cihazları ve navigasyonlu multimedya cihazları
Yani tüm akıllı cep telefonlarına yüzde 6 bandrol yükü bindirilecek; eğer cep telefonu üzerinde dahili radyo veya televizyon alıcısı varsa eski düzenlemeye göre yüzde 6 olan kesinti oranı da yüzde 7 olarak uygulanacak. Tüm bilgisayar ve tabletlerden dahili tuner ile bağlanıyorsa yüzde 3, İnternet ya da yazılım-donanım ilavesiyle yayın alıyorsa yüzde 2 bandrol kesintisi yapılacak. Arabalarda kullanılan navigasyon cihazlarından, navigasyonlu multimedya cihazlarından, hidro banyo sistemlerinden, egzersiz aletlerinden de dahili tuner ile yayın alabiliyorlarsa yüzde 8 bandrol kesilecek.
Zaten bandrol ücretleri kapsamında tüm radyo ve TV cihazlarından yüzde 16, uydu alıcısı ve benzeri set üstü medya kutularının tümünden yüzde 10 oranında TRT`ye pay aktarılıyordu. Ayrıca üzerinde dahili radyo veya televizyon alıcısı bulunan cep tipi MP3 çalarlar, radyolu kalemler de dahil olmak üzere tüm diğer cihazlardan yüzde 8`lik kesinti yapılıyordu." diye konuştu.

TRT'YE 600 MİLYONLUK YENİ KAYNAK

Yeni getirilen bandrol kesintileri kapsamında yalnızca cep telefonları, tablet ve bilgisayarlardan toplam 600 milyon liralık yeni kesinti yapılacağını belirten Özdağ açıklamasını şöyle tamamladı: " Bu kesintinin 2.8936 TL`lik kur üzerinden dolara çevrilmesi durumunda 207 milyon dolar kaynak aktarımı yapılacağı anlaşılmaktadır.
Üstelik bu hesaplama içinde dış ticaret kodlarında dahili tuner olup olmadığına göre ayrım yapılamadığı için dahili tuner ile yayın alabilen cep telefonlarında yüzde 7, dahili tuner ile yayın alan tablet ve bilgisayarlarda yüzde 3 olarak uygulanacak kesintiler dikkate alınmamıştır. Tüm cep telefonları için yüzde 6, tüm tablet ve bilgisayarlar için yüzde 2 üzerinden asgari bandrol kesintisi yapılmıştır. Ayrıca ithalat yoluyla gelen cep telefonları ve bilgisayarlar dışında yerli üretimden yapılan satışlarda da bandrol kesintisi yapılmaktadır.

4.5 G cep telefonu pazarına TRT ayarı 

TRT için yeni bandrol uygulaması, iktidarın dolaylı vergilerle halka yüklenmesinin katmerli bir yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle 4.5 Nesil uygulamasından sonra artacak cep telefonu pazarı TRT`ye kaynak yaratma yeri olarak görülmüştür. 
Bilişim-iletişim alanı bugün sektörleri yeniden yapılandıran, meslekleri değiştiren, kamu yönetimini, demokrasiyi, hizmet ve ticareti yeniden yapılandıran, ekonomik kalkınmanın, bireysel gelişmenin, toplumsal katılımın en önemli unsurudur.
Teknolojik gelişmelerden halkımızın ucuz, kaliteli ve adil bir şekilde yararlandırılması gerekirken, ülkemizin bilişim çağında daha da gerilerde kalmasına yol açacak, halka yeni yükler bindirerek, özellikle dar gelirli kesimleri bilgi-iletişim teknolojilerinden yoksun kılacak bu tür uygulamaların bir an önce kaldırılması gerekmektedir. "

 

YENİ BANDROL KESİNTİLERİ

2015 Yılı İthalat Değerleri-TL

Bandrol Oranı (%)*

Bandrol Kesintisi-TL

Bandrol Kesintisi-Dolar

Cep Telefonları *

8.465.395.192

6

507.923.712

175.533.492

Bilgisayarlar*

4.597.371.568

2

91.947.431

31.776.137

TOPLAM

 

 

599.871.143

207.309.629

*Dış ticaret kodlarında dahili tuner olup olmadığına göre ayrım yapılmadığı için dahili tuner ile yayın alabilen cep telefonlarında yüzde 7, dahili tuner ile yayın alan tablet ve bilgisayarlarda yüzde 3 olarak belirlenen bandrol kesintisi yerine tüm cep telefonları için yüzde 6, tüm tablet ve bilgisayarlar için yüzde 2 üzerinden asgari bandrol kesintisi hesaplaması yapılmıştır.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CEP, TELEFONU, VE, TABLETLERE, TRT, ZAMMI, GELİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı