Haber Detayı
01 Ağustos 2016 - Pazartesi 12:04 Bu haber 2625 kez okundu
 
ÇGD: Sınırsız Yetki ve Toptancı Anlayışların Karşısında Olacağız…
Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu Toptancı ve sınırsız yetki anlayış hakkında bir basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
ÇGD: Sınırsız Yetki ve Toptancı Anlayışların Karşısında Olacağız…

Açıklamada şöyle denildi. “Türk Silahlı Kuvvetleri içinde Fethullah Gülen Cemaati örgütlenmesi diye ifade edilen bir grubun 15 Temmuz 2016 günü kalkıştığı ‘darbe girişimi’ başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türkiye halkı, ne yazık ki toplumsal hayatına Olağanüstü Hal (OHAL) ile devam etmek zorunda bırakılmıştır.  Her türlü darbeye ve otoriter yönetime karşı duran Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, OHAL’i, evrensel hukuk ve demokratik kurallar açısından reddettiğimizi ifade ediyoruz.

KHK’lerle Yüzlerce Basın Emekçisi İşsiz Kaldı

Darbenin savuşturulmasının yarattığı umut AKP iktidarı tarafından ilan edilen OHAL ile ne yazık ki hızla umutsuzluğa dönüşmektedir. KHK’larla son olarak 45 gazete, 16 televizyon, 16 dergi, 3 haber ajansı ve 23 radyo kapatılırken basın ve yayın kuruluşlarının ilgili bakan kararıyla kapatılmasının da önü açmıştır.
           Ancak bu ve benzeri kanun hükmündeki kararnameler, darbecilerin yargılanmasının ötesine geçerek suçlu suçsuz ayırt etmeksizin çeşitli basın kuruluşlarında çalışanların işsiz kalmasına ve  hukuksuzluklara yol açar. Böyle zamanlarda, otoritenin güçlendirilmesindense demokratik yaşama kalıcı zararların verilmemesi ve evrensel hukukun içinde kalınması önem taşımaktadır. Buradan AKP iktidarını, daha önce el ele verdiği şimdi kanlı bıçaklı olduğu Fethullah Gülen Cemaati ile yürüttüğü hukuksuzluklara yenilerini eklememesi konusunda uyarıyor ve Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak her türlü darbenin ve hukuksuzluğun karşısında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz”.

Mehmet Rebii Özdemir

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ÇGD:, Sınırsız, Yetki, ve, Toptancı, Anlayışların, Karşısında, Olacağız…, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı