Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 22:00 Bu haber 1202 kez okundu
 
CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin'den Yerli tohum tepkisi
CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, tohumculuğun şirketlerin insafına terk edilemeyeceğini, Samsun’da yıllardır düzenlenen "Tohum Takas Şenlikleri" nin de bir anlamının kalmadığını söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin'den  Yerli tohum tepkisi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, 19 Ekim 2018’de duyurduğu  yerel tohum üretimindeki yeni düzenleme ile ilgili bir açıklama yapan Perçin, “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikle çiftçinin tarlada ürettiği ürünün sertifikalı olmasını zorunlu hale getirmiştir. Tarladaki ürün sertifikalı değilse devlet desteği verilmeyeceği hükmü getirildi.

Yönetmelik değişikliği, çiftçilerin yüzyıllardır sürdürdüğü tohum takasının önüne geçmekte, çiftçiyi tohum şirketlerinin insafına terk etmektedir. Yönetmelikte bir bölgede yetişen tohumun, başka bir bölgede de yetişebilse dahi, kayıt altına alınmadan ekilmesi yasak hale getiriliyor.Tohum ve mahsule üreticinin verdiği yerel isim yerine kurum ve kuruluşlar tarafından verilen isimler koyulacak. Yönetmeliğe göre, çiftçiler artık yerel tohumları için ‘çevre etiketi’ yani bir nevi patent almak zorunda. “ dedi.

KÖYLÜNÜN, ÇİFTÇİNİN DEĞİL, ŞİRKETLERİN ÇIKARI GÖZETİLDİ

Bu yönetmelik yürürlüğe konulana kadar çiftçilerin tohum takasına engel olunmadığını belirten Vahit Perçin, “  Bu amaçla Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Samsun’da da "Tohum Takas Şenlikleri" düzenleniyordu. Artık yerli tohum takas etkinliklerinin bir anlamı kalmamıştır.Yönetmelik değişikliği, çiftçilerin yüzyıllardır sürdürdüğü tohum takasının önüne geçmekte, çiftçiyi tohum şirketlerinin insafına terk etmektedir.

Bu yönetmelikle artık yerli tohumlar da çok uluslu tarım ve gıda şirketlerinin denetimine girecektir. Açıkça görülüyor ki bu uygulama ile köylünün, çiftçinin, halkın değil şirketlerin çıkarı gözetilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak; yerli tohumculuğumuzu bitirerek sertifikalı hibrit  tohumlarla gıda bakımından bizi yakın gelecekte açlığa ve şirketlerin insafına terkeden bu yönetmelik değişikliğine karşı her türlü hukuksal ve çiftçimizin demokratik hak arama amaçlı eylemsel mücadelelerine destek vereceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.Ülkemizin ve çiftçimizin geleceği şirketlerin çıkarları için feda edilemez.” Diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Bafra, İlçe, Başkanı, Vahit, Perçin'den, , Yerli, tohum, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı