Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 20:44 Bu haber 960 kez okundu
 
CHP Çarşamba İlçe Başkanlığı’ndan Çiğdem Karaaslan’a Çağrı’
CHP Çarşamba İlçe Başkanlığı bugün bir basın açıklaması yaparak Çarşamba Ovası’nda yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
CHP Çarşamba İlçe Başkanlığı’ndan  Çiğdem Karaaslan’a Çağrı’

                                         

CHP İlçe Başkanlığı’nın açıklaması şöyle: “

 

Ovamıza ve Geleceğimize Sahip Çıkacağız

Çarşamba Ovasının tam ortasında, Eğercili Mahallemiz sınırları içerisinde toplam 181 dönümlük tarım arazisi üzerinde, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Üretim Tic. A.Ş. tarafından günde 630 ton bitkisel atığın yanısıra işlenmiş lastik atıkları, kentsel atıklar, sanayi atık çamurları ve arıtma çamurlarının doğrudan yakılması ile elektrik elde edilecek biyokütle enerji santralı kurulmaktadır.

Çarşamba Ovası gibi ülkemizin en değerli tarım arazisini korumak ve geliştirmekle yükümlü kamu kurumlarımızın ve kamu yöneticilerimizin birer birer bu kirli yatırıma nasıl teslim oldukları belgeleriyle ortalığa döküldü. Hepsine yazıklar olsun.

Kamu kurumlarımızın ve kamu yöneticilerinin görevlerini yapamaz hale gelmesinin baş sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP’li vekiller, AKP’li Belediye Başkanları Ovamızın geleceğini karartacak bu kirli yatırımın baş sorumlusudurlar.

Çarşamba Belediye Meclisinde görev yapan üyemiz, tek başına bu tesise karşı oy kullanmıştır.

 

Bugün yerel basından öğrendiğimiz kadarıyla, AKP Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan, santralın olası zararlı sonuçlarını değerlendirmek üzere bir komisyon kurmuş.

 

 

Sayın Karaaslan, samimi ise yetkilerini kullansın ve firmanın inşaat faaliyetlerini derhal durdursun, zira bu güce sahipler.

 

Çünkü santral için Samsun Valiliğinin ÇED yönetmeliklerine aykırı olarak verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararı, İl Toprak Koruma Kurulunun ve Tarım İl Müdürlüğünün Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal SİT Alanı olarak ilan edilen Çarşamba Ovası için verdiği “Tarımsal Dışı Amaçlar İçin Kullanılabilir” kararlarına karşı açılmış onlarca dava vardır.

 

KARAASLAN KAMU GÖREVLİLERİNİFİRMA LEHİNE FAALİYET YÜRÜTMEKTEN MENETSİN

Sayın Karaaslan’dan diğer talebimiz de kamu yöneticilerini firma lehine faaliyet yürütmekten men etmesidir.

Açılmış Davalar sonuçlanana kadar firmanın inşaat faaliyetinin durdurulmasını ve firma lehine sahada çalışma yürüten, mahalle muhtarlarımızı etkilemeye çalışan kamu görevlilerinin asli görevlerine dönmeleri sağlansın.

İlgli şirket adına saha çalışma yürütenler daha işin en başında Eğercili Mahallesi başta olmak üzere komşu mahlle sakinlerine bilgi vermediler, soranlara da yaptıkları çalışmayı güneş santralı çalışması gibi söylediler. Halka yalan söyleyerek başlatılan bir işten hayır gelmez.

Ovamızın toprağını, havasını ve hepsinden önemlisi bütün Samsun’un içme suyunu kirletecek bu santral beraberinde pek çok kirli yatırımı da getirmeye şimdiden getirmeye başlamıştır.

CHP Çarşamba İlçe teşkilatı olarak, Ovamızı, ilçemizi, çocuklarımızın geleceğini karartmamak için her türlü yasal yolu deneyerek bu santralı buraya kurdurtmayacağız.

Şirkete sesleniyoruz, inşaat faaliyetlerini derhal durdurun, açılan davaların sonucunu bekleyin, Çarşamba Halkına kötülük yapıyorsunuz, buna izin vermeyeceğiz.

Şirketin çıkarları doğrultusunda karar veren, tavır alan hemşehrilerimize, yöneticilerimize parti gözetmeksizin sesleniyoruz;

Çarşamba Halkı bunu unutmaz, gelin bu kirli yatırıma hep birlikte dur diyelim.”

 

                                                                                 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP, Çarşamba, İlçe, Başkanlığı’ndan, , Çiğdem, Karaaslan’a, Çağrı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı