Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 15:58 Bu haber 1661 kez okundu
 
CHP'den "Ayvacık'ta İzmir Marşı Yasaklandı" İddiası
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun'un Ayvacık İlçesi Kaymakamı'nın 'Atatürk Çocukları' adlı koronun 23 Nisan programından çıkarttırdığını, ve bu etkinlikler kapsamında İzmir Marşı'nın çalınmasının yasakladığını ileri sürdü.
GÜNDEM Haberi
CHP'den


  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Tufan Akcagöz, " 23 Nisan tarihi, alelade bir tarih değildir. Kurtuluş mücadelesini kazanmış, yurduna göz diken düşmanı bu topraklardan kovmuş ve bu coğrafyayı yeniden bu millete vatan yapmayı başarabilmiş şanlı ve şerefli bir meclisin açılış tarihidir. 23 Nisan 1920 tarihi ile birlikte,  Meclis'in açılması suretiyle  idare milletin kendisine verilmiştir. 

 Kurtuluş mücadelesi kazanılıp, Cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk tarafından bu önemli tarih, ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak kabul edilmiştir.   Bu toprakları bizlere vatan yapan ecdadımızı, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, rahmetle anıyor, kendilerine minnetlerimizi sunuyoruz. Ruhları şâd oldun. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bütün milletimize kutlu olsun. 
          23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Samsun'da da coşku ile kutlanacak. Biz de 23 Nisan'da saat 11.00'da Samsun'da, Atatürk anıtının başında olacağız. Bayraklarımızla bu önemli günü ve bayramı, halkımızla birlikte kutlayacağız. Samsun halkından, bu coşkuya ortak olmalarını bekliyoruz." dedi. 

KİMSE 23 NİSAN COŞKUSUNA GÖLGE DÜŞÜRME GAYRETİ İÇİNDE OLMAMALI

 Samsun'un ilçelerinden gelen bir takım can sıkıcı iddiaların toplumda infial uyandırdığını ifade eden Akcagöz,"
Ayvacık'ta bizzat mülki amir tarafından, 'Atatürk Çocukları' adlı koronun 23 Nisan programından çıkartıldığı ve bu etkinlikler kapsamında İzmir Marşı'nın çalınmasının yasaklandığı söylenmektedir. Bu vahim iddianın derhal üzerine gidilmesini bekliyoruz. 

 Samsun Valisi Sayın İbrahim Şahin'in tüm bu olan bitenden haberi var mıdır? 23 Nisan gibi bir tarihte, İzmir'in kurtuluşu ile taçlanan bir mücadelenin simgesi haline gelmiş bir marştan rahatsız olmanın nedenleri, Samsun ve Türkiye kamuoyuna açıklanmalıdır. Kimse, 23 Nisan coşkusuna gölge düşürme gayreti içinde olmamalıdır. 'Atatürk çocukları' adı altında müzikal bir etkinlik yapılmasından kim ve neden rahatsızlık duymaktadır? Tüm bu hususlar, idari yönden derhal soruşturulmalıdır. 

Bu iddia şayet doğru ise Samsun Valiliği tarafından olaya derhal el konulmalıdır. Milletin, kendi canı ile savunduğu bu vatanın milli bayramlarının düşük profilli ve etkisiz bir şekilde kutlanmasına tahammülü yoktur. Bu 23 Nisan'ı, her zamankinden daha büyük coşku ile kutlayacağız. Bu bahar mevsiminde, rengarenk doğanın coşkusuna, ay yıldızlı bayraklarımızla eşlik edeceğiz. Her türlü baskı, engelleme ve pasifize tedbirlere rağmen, 23 Nisan coşkusunu yaşayacağız. " diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'den, "Ayvacık'ta, İzmir, Marşı, Yasaklandı", İddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı