Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 20:45 Bu haber 1768 kez okundu
 
CHP'den OHAL'e ve Terme Meydanına sert eleştiri
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun İl Başkanlığ’nda 81 il ile aynı günde OHAL ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.
SİYASET Haberi
CHP'den OHAL'e ve Terme  Meydanına sert eleştiri

Basın toplantısına CHP Yöneticileri, partililer ve CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mustafa Tüfek de katıldı. Akcagöz toplantıda yaptığı açıklamada OHAL'i ve Terme Cumhuriyet Meydanı'nın adının değiştirilme kararını da eleştirirken Samsun'daki belediyelerle ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.


 

Türkiye’nin normal zemininden çıktığını ve 18 aydır OHAL rejimiyle yönetildiğini belirten  CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “Kanun hükmünde Kararnamelerle (KHK) devlet ve millet yönetiliyor. Bunun hukuk devletinin temel ilkelerini ortadan kaldırdığını zaman zaman anlattık. 18 aydır hukuk devletlerinde yaşanmaması gerek şeyler Türkiye’de yaşanıyor.  20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, ,insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. 

Darbe ve darbecilerle mücadele için başlayan OHAL gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik, sindirme operasyonuna dönüşmüştür. Her geçen gün baskının sınırı genişlemekte, sağcı ve solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken,  OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır" dedi.


15 OCAK'TA  ANKARA'YA ÇAĞRI

 Kış lastikleri ve epilasyon merkezleri ile ilgili düzenlemelerin bile KHK konusu yapıldığına dikkati çeken Tufan Akcagöz, "Demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatlar olmuştur. Böylesi bir ortamda CHP ilk günden bu yana Cumhuriyet’in temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Biz CHP olarak 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek olan OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız” diye konuştu. 


TERME'YE MEYDAN ELEŞTİRİSİ 

Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanacak olan, Terme’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın isminin değiştirilmesine yönelik kararı protesto ettiğini söyleyen Akcagöz, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra Terme Belediyesi,  Terme’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın ismini 15 Temmuz Milli İrade Meydanı yapma noktasında bir karar aldı. Sonra bu karar 1 yıldır Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelmedi ancak gün bugündür dediler ve geçen gün komisyon toplasında gündeme geldi. Başka yer bulamadınız, bula bula Cumhuriyet ismini değiştirip yerine 15 Temmuz Milli İrade adını koyacaksınız. Aman bana FETÖ’cü demesinler diye birçoğu çırpınış içerisinde. Cumhuriyet ismini çıkarırsak çok tepki alırız diye düşünmüşler ve Terme’de bulunan meydanın ismini Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı yapalım demişler. Pazartesi günü bu karar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanacak. Büyükşehir Belediye Meclisi çok tehlikeli sularda yüzüyor” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP'den, OHAL'e, ve, Terme, , Meydanına, sert, eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı