Haber Detayı
17 Kasım 2017 - Cuma 12:03 Bu haber 2730 kez okundu
 
CHP'den Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğine tepki
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi’ni ziyaret etti.
SİYASET Haberi
CHP'den Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğine tepki

Yönetim Kurulu üyeleri Filiz Öztopal ve Mustafa Güngör ile birlikte Türk PDR Derneği Samsun Şubesi’ni ziyaret eden Akcagöz, Dernek Başkanı Oğuz Özat ve dernek üyeleri tarafından karşılandı. 

10 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete’nin 30236 sayılı nüshasında yayınlanan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin, okullardaki rehberlik hizmetini neredeyse ortadan kaldırdığını söyleyen Tufan Akcagöz, “Bu yönetmelik, adeta rehber öğretmene husumet besleyen, danışmanlık ve rehberlik hizmetinin önemini kavrayamamış bir kafa tarafından hazırlanmış gibi. Rehberlik personeline, belletmenlik ve sınav görevi verilmesini anlamak mümkün değil. Ayrıca, rehber öğretmenlerin nöbet tutması demek, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetinin yapılamaması demek; çünkü öğretmenlerin en sıkıntılı alanlarından birinin nöbet alanı olduğunu biliyoruz. O halde, bu sıkıntılı alana, sıkıntıyı çözmek üzere eğitim almış danışman öğretmenlerin sürüklenmesi, danışma ve rehberlik hizmetini uygulanamaz hale getiriyor. Şayet bu yönetmelik iptal edilmezse, bundan sonra psikolojik danışma hizmeti için okul Müdürünün izni gerekecek. Unutulmamalı ki, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri, okul bünyesinde cereyan eden bir çok suçun ortaya çıkmasını da sağlıyor.

 Küçük bir çocuk, okul Müdürü’nden şikayetçi ise ne olacak? Rehber öğretmenlerin, okullarda yaşanan bir çok taciz olayını ortaya çıkardığı gerçeği üzerinde duracak olursak, şayet taciz eden okul Müdürü ise; bu yönetmeliğe göre, bu olayın açığa çıkması zor görünüyor. Çünkü, danışmanlık talep eden öğrencinin bu talebi, okul Müdürü’nün oluruna bağlı olacak. Bir yönetmelik düşünün, rehberlik hizmetlerini düzenliyor ama psikolojik danışma kavramının tanımı yapılmadığı gibi, bu işi kimin yapacağı da açıkça belirtilmiş değil. Bu durum, kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. Rehber öğretmenlerin yaz tatilleri ve diğer dönemlerdeki özlük hakları da kanuna aykırı olarak düzenlenmiş. “ dedi.

        Vatandaşın ve özellikle öğrencilerin psikolojik danışma ve ruh sağlığı hizmeti alma hakkının önemsizleştirilip ortadan kaldırıldığını ifade eden CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “Okullarımızda psikolojik danışma hizmetlerinin yok edilmesine göz yumamayız. Dolayısıyla, bu yönetmeliğin iptali için dava açan sendikaları kutluyorum. Doğru olanı yaptılar. Bu yönetmelik mutlaka iptal edilecektir, edilmelidir. Ayrıca, psikolojik danışma ve rehberlik öğretmenlerine, eylem kararı alarak destek olan sendikaları da kutluyorum. Eylem kararı almayarak, Rehber öğretmenlerin bu sıkıntısını görmezden gelen sendikaları da, öğretmenlerin temiz vicdanlarına havale ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, oynanmak istenen bu tehlikeli oyunu görüyor, Rehber öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. “ diye konuştu.

          Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk PDR Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat şunları söyledi:  “Size ve Yönetim Kurulu üyelerinize, Türk PDR-DER Samsun Şubemiz adına teşekkür ediyorum. TBMM’de ikinci büyük grubu teşkil eden CHP’nin Derneğimize ziyareti bizi mutlu etmiştir. PDR özlük haklarını ortadan kaldıran bu yönetmelik çağdışıdır ve kanunlara aykırıdır. Genç PDR’ciler işsiz. Özel okullarda adeta taşeron işçi çalıştırır gibi rehberlik sertifikası yeterli sayılıp istihdam sağlanıyor. 
Rehberlik hizmetleri, çağdaş eğitimin en önemli basamağıdır ve sorunlarımızla yakından ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: CHP'den, Rehberlik, Hizmetleri, Yönetmeliğine, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı