Haber Detayı
13 Haziran 2016 - Pazartesi 15:15 Bu haber 3749 kez okundu
 
CHP'den TÜRGEV Tepkisi:
Samsun CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yarınki gündemine alınan TÜRGEV' e yurt olarak kullanılmaya uygun 1 adet binanın 10 yıl süreyle kiralanmasına karşı çıktı.
SİYASET Haberi
CHP'den TÜRGEV Tepkisi:


Samsun CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yarınki gündemine alınan ve  oylanması beklenen Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın adıyla anılan TÜRGEV' e yurt olarak kullanılmaya uygun 1 adet binanın 10 yıl süreyle kiralanmasına dair maddeye karşı çıktı.

Yolsuzlukla anılan bir Vakfın Samsun’da gövde gösterisi yapmasına aracı olmanın Samsun’a yakışmadığını belirten Akcagöz, " Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından gündeme alınmak suretiyle, Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın adıyla anılan ve 17-25 Aralık yolsuzluk sürecinde adını sıkça duyduğumuz Türgev ile ortak hizmet amacıyla Samsun İl merkezinde, yurt olarak kullanılmaya uygun 1 adet binanın 10 yıl süreyle Türgev’e kiralanmasına dair bir karar alınmıştır. Bu karar komisyondan geçmiş ve yarınki ( 14.06.2016 ) Büyükşehir Meclisi’nde oylanacaktır. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz muhtemelen, Belediye Kanunu 14.maddeye göre, bu hizmeti verdiklerini savunacaktır. Ancak bu noktada iki hususu belirtmek bizim için oldukça önemlidir. Birincisi, öğrenci yurdu kiralamak yada bu yönde bir faaliyet göstermek, belediyenin asli görevleri arasında değildir. İkincisi, yolsuzlukla anılan bir Vakfın Samsun’da gövde gösterisi yapmasına aracı olmak, kendilerine ve Samsun’a yakışmamıştır. Asıl merak ettiğimiz husus şudur: Bu talimatı kendilerine kim vermiştir? Türgev’in, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden bu talebine kim aracı olmuştur?" dedi.

TÜRKİYE TÜRGEV İLE İLGİLİ İDDİALARI UNUTMADI

 Türkiye kamuoyunun 17-25 Aralık soruşturmasında TÜRGEV ile ilgili iddiaları unutmadığını ifade eden Akcagöz, " Bu Vakfın, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında  “1 numara”nın Tayyip Erdoğan olduğu iddia edilen yolsuzluk, rüşvet ve talan çarkında, şirketlerden para aktarma, bağış adı altında rüşvet akışını sağlama, kamu arazilerini ele geçirme faaliyetlerinde paravan olarak kullanıldığı belirtilmiştir. Bunları Türkiye kamuoyu unutmuş değildir. Dönemin TÜRGEV başkanı ve Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan Ahmet Ergün, soruşturma dosyasından sızan kayıtlarda, Başbakan Erdoğan’la vakıf arasındaki ilişkiyi, “Vakıf kendisinin, yurt kendisinin, öğrenciler kendisinin. Ben de zaten konu mankeniyim. “ diyerek özetlemiştir. Gerçekleştirilemeyen ‘ikinci dalga’ yolsuzluk soruşturması kapsamında düzenlenen fezlekede ise Türgev için, Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan tarafından yönetildiği, Vakfın yapmış olduğu arazi devri ve bağış toplama işlemlerinde Erdoğan ve oğlunun nüfuzu kullanılarak bağış adı altında ödemeler yaptırıldığı; yapılan ödemeler karşılığında ödemeyi yapanların kamu kurumlarında ihtiyaç duyduğu belge izin vb. işlemlerin gerçekleştirildiği; dönemin Başbakanı  Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın, Vakıf çalışanlarıyla beraber kamu görevlilerine talimat verdikleri; Vakfın yönetim kadrosunun da tek elden Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulduğu; yine fezlekede, Erdoğan adına Bilal Erdoğan’ın özellikle hazine arazileriyle ilgilendiği, hazine arazilerini ihaleye fesat karıştırarak, usulsüz yöntemlerle vakıf zimmetine geçirdikleri, vakıf adına bedelsiz kamu arazisi kiraladıkları, bu arazilerle ilgili yetkili kurumlara talimatla ve önceden tasarlayarak imar plan değişiklikleri yaptırdıkları iddia edilmektedir. Bu derece şaibeye bulaşmış bir Vakfın Samsun’da işi nedir? TÜRGEV, adı şaibeyle anılan bir Vakıftır. Bu Vakıf’la Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir ortak projesi olmamalıdır. Atatürk’ün şehrine yakışmayan bu durumdan derhal dönülmelidir.  " diye konuştu.

KARDEŞ BELEDİYELERE SAMSUN HALKININ PARASINDAN BİNA VE YARDIM YAPILACAK

Bu fezleke ile ilgili soruşturmanın üzerinin kapatıldığını, bu belge ve bilgileri açığa çıkaranların cezaevlerine konulduğunu bildiren Akcagöz Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş şehirlere yapacağı yardımları da eleştirdi. Akcagöz, " 
 Samsun Büyükşehir Belediyesi toplantı gündeminin 12. Maddesi, Van’ın Tuşba  ilçesine yapılacak yardıma ilişkindir. Belirtildiği üzere, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 14.03.2016 tarihinde alınan kararla Van’ın Tuşba ilçesi kardeş şehir olarak kabul edilmiştir. Bu kardeşliğe bir diyeceğimiz yok. Ancak, yarın şayet bu meclis kararı geçerse, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tuşba’ya, 3.278.000 TL. tutarında çok amaçlı konferans ve eğitim salonu ihalesi yapılacak ve tüm ödenekler Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. 
Yine, Samsun Büyükşehir Belediyesi toplantı gündeminin 13. Maddesi, Van’ın Gevaş ilçesine yapılacak yardıma ilişkindir. Belirtildiği üzere, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 14.03.2016 tarihinde alınan kararla Van’ın Gevaş ilçesi kardeş şehir olarak kabul edilmiştir. Bu kardeşliğe de bir diyeceğimiz yok. Ancak, yarın şayet bu meclis kararı geçerse, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Gevaş’a 7000 metrekare doğaltaş sağlanacak ve 685.000 TL. tutarında kafe, dükkan ve saat kulesi ihalesi yapılacak ve tüm ödenekler Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. " şeklinde konuştu.

BELEDİYE BU KADAR ZENGİNSE NEDEN ARAZİLERİ SATIYOR ?

Aynı toplantıda muhtemel alınacak kararlardan bir tanesinin de, köy tüzel kişiliğinden büyükşehir belediyesine devredilen bir takım arazilerin satışına yönelik yetki kararı olduğunu belirten Akcagöz açıklamasını şöyle tamamladı. " Şayet belediye bu denli zengin ve kardeş ilçe edinip onlara yardım edecek kadar bonkördür, elindeki mal varlıklarını neden satıp vatandaşı, milleti mağdur etmektedir? Kaldı ki Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu satışlardan dolayı insanlarımız oldukça mağdur olmuş, dernek kurmak suretiyle haklarını arama yoluna gitmişlerdir. 
Aynı toplantı gündeminin 10 ve 11. Maddesi, Belediye’nin bir takım borçlarına karşılık, İlkadım İlçesi 1221 ada 27 no.lu parselde kayıtlı taşınmazın ve Badırlı Mahallesi 12202 ada 4 parselde kayıtlı taşınmazın, Maliye Hazinesi’ne devrine yöneliktir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin borçlu olduğu, tartışma götürmez bir gerçektir.  Belediye, kendisine ait olan bir taşınmazı, borcuna karşılık Maliye hazinesine vermekle, sıfırı tüketmiş bir tüccar ve evdeki halıları satan bir müflis gibidir. Belediye, bu derece ekonomik sıkıntı çekerken, Van’ın Gevaş ve Tuşpa ilçelerine yardım edilmesi fikrinin, farklı bir yerden dayatıldığı açıktır..
 
Dolayısıyla, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oylanacak bu maddelerin hiç biri Samsun yararına değildir. Bu nedenle, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin tarihi bir karar vermesini ve kendilerine yapılan bu dayatmayı ellerinin tersiyle itmelerini diliyoruz. Samsun, şaibelerle değil, kurtuluş mücadelesindeki tarihi rolüyle anılmalıdır. Samsun’a sahip çıkmak, akla izana sığmayan bir takım düzenlemeler konusunda uyanık olmak, halkın yararına olmayan çalışmaların karşısında olmakla sağlanabilir. "

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP'den, TÜRGEV, Tepkisi:,
Yorumlar
Haber Yazılımı